Kinroad omat kokemukset

onko kellään omia kokemuksia kinroad enduro mopoista. ovatko ne kestäviä, kauan kestää... ajattelin ostaa kun niitä saisi aika edullisesti, mutta kun se on kiinalainen merkki niin kannattaako ostaa/luottaa. Kiitos etukäteen
4298
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

paska vehe hajoo 1000km sisään, sähkö vikoja ja muuta hauskaa

Äänestä

Saattaa hajota ja saattaa kestää. Oletettavasti hajoaa. Saattaa olla jo paketissa paskana (venttiilit vituillaan, kaasari yms.) Kaikki osat ovat melko heikkoja rimpuloita. Jos välttämättä haluat uuden nelitahdin, niin osta Skyteam (suomessa Solifer). Kiinalainen sekin mutta paljon laadukkaampi ja kestää kovempaakin rälläystä. Kaikki suositeltavinta on ostaa käytetty euromopo.

Äänestä
  • Hajoo heti käsiin... ei oo ees vääntöä, tehoja yms. vakiona verrattuna muihin... Ja se laadun hajonta on niin suuri et en suosittele 1/10 toimii moitteettomasti. Osat ei kestä.. mut jos välttämättä haluut nii en estä, joudut vaa uhraamaan tuskaisia työtunteja ja jonku verran rahaa...

    Äänestä

Hitsaamaan joutuu. Runko pettää etuputkien liitoksesta. Siitä, jossa 2 yhtyy yhdeksi tankin alla, koneesta ylös. Niitä on paikattu eri tavoin. Lisätukea voisi hitsata. Rungon hitsaus on periaatteessa kiellettyä. Mutta toimii. Takajousen pää on joskus murtunut irti rungosta. Hitsiä. Ja tulee uutta parempi. Tankin kiinityspellit repivät pistehitsit ohuesta tankin pellistä auki. Pitää hitsata mieluiten ennen tankin vuotamista vahvemmin. Peltilappujen reunoista tankin alta migillä lisää tukipisteitä. Tankki kuivaksi ja lämpimäksi tuulettaen. Lisävarmistus pölynimurilla alipainetta tuulettaen, bensahana irti, hitsauskaasujen leimahtamisen estämiseksi. Takajarrun kilven tukiputki on joskus kiepsahtanut mutkalle. Aivan varmasti hajoaa takarattaan kumi- ja kiinnitys. Se pitää pultata 10 millin pulteilla tiukasti kiinteäksi. Ratas on pehmeää porattavaksi ja keskitettäväksi huolella. Pakoventtiilin välystä suosittelen pidettäväksi 0,15mm. Ohjearvo 0,05mm on liian vähän. Kantaa kovassa ajossa sylinterin kastuessa, ja polttaa pehmeän venttiilin istukan. Voi koneistaa. Olen ajanut Kinroadin Customilla 37000km, täyskaasulla. Jatkuu. Kaverien 4 eri enduroa on tullut seurattua. Asiallinen käyttörauta, kohtuuhintaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


slipknot941 kirjoitti:

onko kellään omia kokemuksia kinroad enduro mopoista. ovatko ne kestäviä, kauan kestää... ajattelin ostaa kun niitä saisi aika edullisesti, mutta kun se on kiinalainen merkki niin kannattaako ostaa/luottaa. Kiitos etukäteen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu