Minne lasten kanssa

lomamatkalle

Mikä olisi kiva paikka lomailla lasten kanssa (8-14 vuotiaita). Loma olisi vasta vuoden vaihteessa. Kanarian saaret on jo nähty liian monta kertaa.

6

827

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olleet

      Kanarialla La Palmalla, Gomeralla tai Lanzarotella? Siellä on paljon mielenkiintoista katsottavaa ja upea luonto. Varmasti mielenkiintoista tuon ikäisistä lapsistakin.

      • lasten kanssa kohtuu paljon...

        Hiukan omista "lapsiperhematkailu -suosikeistamme": Thaimaassa on paljon nähtävää & koettavaa myös lapsille...hyvää ruokaa, nähtävyyksiä (temppelialueet...), luonto ( lapset ihastuneet mm. apinoihin rannoilla), meri, uinti & snoklaus shoppailu, varsinkin teinitytöille!! Lapset ja perheet otetaan yleensä tosi hyvin huomioon..toki kannattaa hiukan kiinnittää huomiota hotellia valitessa ravintoloista. Ravintoloista löytyy valikoimaa myös lapsille..Vuodenvaihteen aikoihin on mukavan lämmintä. Pitkähkö lento on yleensä yölento, ainakin reissuillamme,3 x lasten kanssa Thaimassa, lapset sekä omat koneessa olleet kanssamatkustajien lapset ovat kohtuuhyvin nukkuneet valtaosan matkasta. Turvallisuuden kannalta olemme pitäneet Thaimaata "turvallisena" / kokeneet olomme turvalliseksi. Thaimaan kohteista suosikiksemme on noussut Krabin ja Koh Lanta -alue. Phukettiin emme ole yhtälailla ihastuneet Egyptin lento on huomattavasti lyhyempi. Lentokentällä Egyptin päässä jonotellessa menee aikaa ja vaaditaan pinnaa! Sää & merivesi eivät yhtälailla lämpimiä. Nähtävyydet kuten pyramidit, temppelit, Kuninkaiden laakso jne ovat kaukana lomakohteista ja kulkeminen bussissaattueissa vie aikaa, ...itse olemme tutustuneet nähtävyyksiin ilman pikkulapsia. Egyptissä viehättävät upeat snoklausvedet ja kohtuu lämmin & kirkas merivesi.Hyvät hotelllit ovat oikein kivoja ja hyvien hotellien hotellialueet siistejä / palvelut monipuolisia. Hotellivalintaan kannattaa Egyptin reissulla panostaa!! Ruoka Egyptissä ei olekoskaan sykähdyttänyt, syötavää muttei gourmeeta. Hotellialuiden ulkopuolella saa olla tarkkaavainen, tinkimistä kaikkialla ja "huiputusyrityksiä". Siisteys ja hygieniataso on kaukana kotomaassamme totutusta. Molemmat kohteet ovat kuitenkin omia suosikkejamme myös lasten kanssa ja lasten mielestä, mukana reissanneet lapset ikäväliltä 11 kk - 18 v.


    • öafgjfnjd

      Lapset oppisivat tuntemaan myös kotimaataan.

    • matkamamma_

      Meillä lapset rakastivat Floridaa ja Disney-World:ia, suosittelen!

      • me mennään

        Hankittiin vuoden viisumi ja Venäjän matkailu alkaa. Onko kenelläkään siltä suunnalta kokemuksia ?


      • MisxxxY
        me mennään kirjoitti:

        Hankittiin vuoden viisumi ja Venäjän matkailu alkaa. Onko kenelläkään siltä suunnalta kokemuksia ?

        Sortavalassa olemme käyneet koko perheen voimin kaks kertaa ja aikuisten seurassa useammin. Siinä mielessä kiva, et on aika lähellä ja edullinen matka (viisumista riippumatta). Ruoka on todella herkullista. Ollaan oltu Sortavalan parhaassa hotellissa, Piipun pihassa yötä. Ei mitään ongelmia oo ollut. Hotelli on vartioudulla alueella. Ihan Suomen tasoinen.

        Ostettavaa on vaatteita ja ihania kenkiä sekä rannekelloja. Nähtävyydet rajottuu kenollaan oleviin taloihin ja pelottaviin siltoihin;(

        Pietariin itse haluaisin mennä eli jos siellä olleet kommentoisivat myös!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      110
      4955
    2. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      153
      4933
    3. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      46
      4682
    4. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      146
      3024
    5. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      30
      2713
    6. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      158
      2194
    7. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      20
      2168
    8. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      42
      1937
    9. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      23
      1458
    10. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      37
      1443
    Aihe