On se niin lamaa että pahaa tekee.

Kokki49w

Vuosi sitten meillä kävi n 700-800hlö syömässä lounasta per. pv. Ja siihen päälle edustuslounaat. Keittiössä oli 8-10hlö tiskarit. Nyt on lounastajaa n.900-1100hlö. Edustuslounaita on sama määrä. Keittiössä on 6hlö tiskarit joiden määrä on pienennetty kahdesta yhteen. Jos joku sairastuu, ei extraa saa ottaa, eli on selvittävä sillä porukalla ketkä on paikalle ilmestyneet. Konttorilta tuumataan vain että "Tällä mennään". Homma kusee. Konttori ilmoittaa että kun he käskee , kenttä tottelee. Tiski jumittaa, ruoka saadaan valmiiksi, mutta sitä ei ehdi viedä buffaan niin nopeaan kuin pitäisi. Henkilökunta ei pääse syömään, ruokaraha kyllä laskutetaan. Hyvä että edes vessaan pääset. On tämä helvetin hienoa. PAM. ilmoitti että asia ei heille kuulu. Duunissa oleva porukka on jo ihan rikki. Kesälomaksi ei oteta lomittajia. Mikä mahtaa olla syksyllä tilanne?

13

1931

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,...

      ja ala ettimään uutta hommaa.

      • kehoitan

        jos ei työnteko kiinnosta niin ei oo pakko olla töissä


      • et työ kiinnostaa.
        kehoitan kirjoitti:

        jos ei työnteko kiinnosta niin ei oo pakko olla töissä

        Ei se siitä oo kiinni. Kokeile itte tehä yksin töitä 24/7 tuli perseen alla. Voin sanoa, ettei se herkkua oo eikä todellakaan terveellistä.


    • Nimetön

      Samalla vaudilla kuin ennekin ja jos sieltä jää lounasaikaan se parisataa ruokailijaa saamatta ruokaa/eivät kerkeä omalla ruokatunnilla syömään eihän se teidän vika oo vaan työnjohtajien ja päälliköiden joiden pitäisi kantaa vastuu heidän esimiehille ja klo kun tulee 14.00 eli norm lounas loppu meette syömään ja pidätte ruokatauon ja sen jälkeen jatkatte hommia ja tiputatte hanskat kun työaika loppuu oli työt sitten tehty tahi ei ja yhtenä rintamana ei siihen muuten tule mittään rotia.

    • Asiakas G

      Viikon pistelakko vaan. Dokaamaan, ulkomaille. Jos ette siihen pysty, saatte syyttää itseänne. Lampaat joutaakin ajaa loppuun. "Konttori" ketään pysty käskemään.

    • että asiakkaat vähenee

      kun ette ehdi kaikkia "palvelemaan". Siinä sitten johto ihmettelee kun kävijöitä onkin vaan enää about vaikka 300 per päivä. Perslävet ei vaan ymmärrä, kun eivät paikan päällä ole näkemässä tilannetta. Papereissa tietty näyttää hyvälle kun jengiä lappaa ja työntekijöiden kulut on minimissä. Noh, sanoppa mun sanoneen, että kohta kosahtaa... Sitäpaitsi melkeinpä voisin väittää että tämä nykyinen "lama" on keinotekoinen "lama-häslinki", joka antaa firmoille "vapaat kädet" ampua jengiä pihalle, kulujen minimoimiseksi, eikä kukaan ihmettele. Jos taas kukaan ei olis sanallakaan puhunut muutamaan vuoteen mitään lamasta, niin johan sitä olis jegiä barrikaadeilla, jos firmat yhtäkkiä alkais ihmisiä potkimaan pihalle. Ainakin mun mielestä tässä "lamassa" haisee jotenkin "palaneen käry". Nordeakin on nyt sitä mieltä että ollaan taas noususuhdanteessa. Siis mitä v***ua? Meillähän pitäis olla lama? Tai sitten ei?

    • täälläkin

      Ei näy lama ainakaan meidän asiakasmäärissä, päinvastoin tuntuu vaan kasvavan. Työntekijöiden tunteja vähennetään ja tehokkuutta vaaditaan. Puolen tunnin palkaton ruokatunti/päivä (10h) eikä sit mitään kunnon kahvipausseja vaan hörpitään ne kahvit siinä samalla kun töitä paiskitaan.
      Tää lama on niin tehty tekolama ku olla ja voi. Saadaan nääs työntekijät pelkäämään työpaikan menetystä, ja kun uusia työehtosopimuksia seuraavan kerran väännetään niin ei sais vaatia mitään palkankorotuksia!!! Sitä tää on.

    • fddfdfk

      Tää on just tätä!

      Meillä juotto ravitelissa kans alettiin oikein urakalla tekemään säästöjä.
      Myynnit senkun nousee, ja nyt ollaan jo puolen vuoden aikana menty joka kuukausi myyntitavoitteiden yli, eli tehty edellisestä vuodesta parempaa tulosta.

      Sen lisäks että työvuoroja ja varastoja yms yms on vähennetty. Paras säästö mikä mua nauratti ihan hulluna... meillä oli henkun jääkaappi, missä oli leipää, voita ja juustoa. Ei siis mitään sen kummempaa... Nyt sitäkään ei enää ole.

      Niin, ja muuten. Meillä ei ole mitään lisiä, eikä JP päiviä tai ylityökorvauksia.
      Ja työaika on aina 17-04.30. veroprossa mulla on 19, ja 10e jää käteen/tunti, ihan sama onko sunnuntai tai maanantai, kun lisiä ei vaan ole! Jos elää Helsingissä haluaa, niin sitä pitää tehdä 200h töitä kuukaudessa.

      Ihan terveisin vaan kyypparilta joka hyvä jos 10 tunnin työvuoron aikana kerkiää vessassa käymään.

      PS: liitolta on IHAN turha MITÄÄN käydä kysymään/hakemaan/ pyytämään.
      Aikanaan ystävä lasketutti liitossa ylityökovaukset. Ja puhutaan parista tuhannesta eurosta. Vastaus oli: voidaan me sinne soitella mutta muuta apua emme tarjoa. Voitte arvata että tämä ihminen joka vuosia liitolle maksuja maksoi erosi samantein liitosta. Liitto haluaa rahaa, mutta mitään se EI takaisin anna.

      • ddgdfcv

        joo meill samajuttu .pitää olla monitoimimies kökköpalkalla..meillä väkeä myös vähennetty ja hommat ei juuri ole vähentyneet...valitettavasti palvelun taso on laskenut kun kaikkiin paikkoihin ei voi revetä ja täydellisesti palvella asiakasta ja edustus hoidetaan vasemmalla kädellä....varmaan kohta asiakkaat lopettaa niiden tilauksen kun taso ei ole samaa hinta kyll....mutt firma ei välitä muust kun ett rahaa vaan tulee.....vielä täältä noustaan ja lama kun näyttää loppuaan niin aika moni taitaa nostaa kytkintä..firmassa ei kyllä ajatella työntekijöiden parasta saatika pidettäisi ammattitaitoisesta henkilökunnasta kiinni.....tää on niin tätä..


    • Tee työsi

      Ei työnteko ole työpaikalla maleksimista. Lopettakaa laiskottelu.

      • Ravintolatyöläinen

        on tollasta sanoo. Ittelläs on ruokatunnit ja kahvitauot ennalta määrätty työajalle. Ravintolassa syödään ja hörpätään kahvi sit jossain vaiheessa jos kerkiää. Tollanen henkilökunnan vähentäminen ja extrojen kieltäminen on ihmisen voimavarojen riistoa.

        Suosittelen sulle tekemään viikon putkeen 10-12 tunnin työpäiviä niin s******n moisella kiireellä, ettei ehdi syömään, juomaan saati vessassa käymään. Sittenpähän tiedä, mitä tämä työ on ja lopetat noi typerät laiskottelu-puhees.


      • Toisin
        Ravintolatyöläinen kirjoitti:

        on tollasta sanoo. Ittelläs on ruokatunnit ja kahvitauot ennalta määrätty työajalle. Ravintolassa syödään ja hörpätään kahvi sit jossain vaiheessa jos kerkiää. Tollanen henkilökunnan vähentäminen ja extrojen kieltäminen on ihmisen voimavarojen riistoa.

        Suosittelen sulle tekemään viikon putkeen 10-12 tunnin työpäiviä niin s******n moisella kiireellä, ettei ehdi syömään, juomaan saati vessassa käymään. Sittenpähän tiedä, mitä tämä työ on ja lopetat noi typerät laiskottelu-puhees.

        Meidän ravintolassa on ruokailijat vähentyneet, myös juojat. Palkat maksetaan ajallaan silti, ja lisät tulevat joka tiliin, vaikka ihana pomomme raataa itse samoja hommia tehden ruokapalkalla. Me kannamme kortemme kekoon liikoja laiskottelematta. Työtä on joskus vähemmän, joskus urakkatahdilla. Mutta meillä on sentään työpaikat jäljellä ja ihana työilmapiiri. Toivottavasti lama tästä pian taittuu, ettemme mekin menetä työpaikkojamme. Tsemppiä kaikille!


      • Ali Baban rosvo
        Toisin kirjoitti:

        Meidän ravintolassa on ruokailijat vähentyneet, myös juojat. Palkat maksetaan ajallaan silti, ja lisät tulevat joka tiliin, vaikka ihana pomomme raataa itse samoja hommia tehden ruokapalkalla. Me kannamme kortemme kekoon liikoja laiskottelematta. Työtä on joskus vähemmän, joskus urakkatahdilla. Mutta meillä on sentään työpaikat jäljellä ja ihana työilmapiiri. Toivottavasti lama tästä pian taittuu, ettemme mekin menetä työpaikkojamme. Tsemppiä kaikille!

        Hieno, positiivinen viesti tähän kurjuuttaan ylistävään viestiketjuun.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      59
      1190
    2. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      57
      1118
    3. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      115
      1047
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      7
      960
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      96
      940
    6. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      5
      775
    7. Sinulle jota kaipaan!

      Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
      Ikävä
      27
      731
    8. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      192
      686
    9. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      71
      659
    10. Ehkä taidat

      Luovuttaa.
      Ikävä
      73
      627
    Aihe