Lähdin ostamaan paria mukia, kun ajattelin, että ei iittalan mukeissa ois jotain suomalaista. Tarrassa luki kuitenkin "Made in Thaimaa" jätin mukit kauppaan. Enää en ostaa mitään iittalaa tai marimekkoa. marimekon pyyhkeet on portugalilaisia. Eniten ärsyttää, että ihmisille edelleen luodaan mielikuvaa suomalaisesta tuotteesta. Suunnittelu on ehkä suomalaista, mutta ei mikään muu.
iittalan Satumetsä-muki
6
2856
Vastaukset
- kepilläkään
Meidän perhe käyttäytyy samoin kuin sinä. Suomihinta on liikaa Thaimukista. Iittala pitää meitä asiakkaita todella tyhminä.
- Ei iittalaa
Mutta niin taitaa suurin osa ollakin! Tuttavapiirissäni ostetaan innolla esim. marimekkoa, kun se on niin suomalaista! Rahaa ja työpaikkoja se ei tuo. Marimekon suomalaisuus on enää muisto vain.
- osaamista
Ei iittalaa kirjoitti:
Mutta niin taitaa suurin osa ollakin! Tuttavapiirissäni ostetaan innolla esim. marimekkoa, kun se on niin suomalaista! Rahaa ja työpaikkoja se ei tuo. Marimekon suomalaisuus on enää muisto vain.
Ihan näin tiedoksi vaan... Marimekolla on SUOMESSA kolme tehdasta... Kangaspaino Herttoniemessä, vaatetustehdas Kiteellä ja laukkutehdas Sulkavalla... joten kyllä Marimekossa on vielä vähän enemmän kotimaisuutta jäljellä kuin vain muisto...
- Ei iittalaa
Ei meillekään iittalaa eikä marimekkoa. Tänään tsekkasin Finlaysonin sivuilta, että kankaita ja pussilakanoita oli vielä suomalaisia. Suomalaista pyyhettä en enää löytänyt.
- Hinni
Minä havaitsin saman asian ja laitoin palautetta Iittalan kuluttajapalveluun. Näin he perustelevat...
"Suurin osa tuotteistamme valmistetaan edelleen omilla tuotantolaitoksillamme
Suomessa. Mikäli oma kapasiteettimme ei riitä, joudumme joskus tilaamaan joitakin eriä sopimusvalmistajiltamme ulkomailta. Näin toimimme myös, mikäli meillä itsellämme ei jonkun tuotteen valmistamiseen ole riittävää erityisosaamista, Taikan ja Satumetsän kohdalla kyse on juuri tästä.
Näissäkin tapauksissa vastaamme toki aina tuotteidemme korkeasta laadusta ja tuotteen osalta sen suunnittelu-, markkinointi ja laadunvalvontatyöt tehdään kuitenkin Suomessa.
Kaikki tuotteemme on suunniteltu yhdisteltäviksi keskenään, Erityisesti Taika ja Satumetsä houkuttelevat yhdistämään niihin esim. Teemaa ja Kartiota, jotka molemmat ovat Suomessa valmistettuja."
Ystävällisin terveisin/Best regards
Kuluttajapalvelut/Consumer Services
Iittala Group
Olen kyllä oikeesti aika pettynyt. Tulee semmonen silmään kustu olo. Valmistusmaista ei todellakaan paljon huudella...- Viisastukaa vihdonkin!
Joulun alla oli Savon Sanomissa Arabiabn tiedottajan kertomana, että Teema ja Taika valmistetaan Thaimaassa ja Indonesiassa. Se on kyllä kukkua, että valmistetaan siellä ja täällä samoja astioita. Keraaminen valmistusprosessi on sen verran monisärmäinen, että ei sitä siirrellä tilapäisesti sinne tänne. Eniten minua riepoo, että suomalaiset ostavat punaista kadmiumilla värjättyä keramiikkaa hullun lailla - kadmium on raskasmetalli jota kehittyneissä maissa ei luontoon saa päästää, mutta Thaimaassa sen käyttö lienee sallittua. Vastuutonta ja ahnetta touhua ja kyllä se on kusetusta, koska astioissa lukee Arabia Finland...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1782638Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482397Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1031090- 64911
- 65869
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20770Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait228761Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka276747Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies87734Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22688