Lapsi adoptoidaan ulkomailta - testataanko taudit?

miettiä

nii että tommosta kysyisin... Et ulkomailta ei voi saada lasta jolla on esim hiv? tai joku muu tämmönen?

7

935

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lapsella

      tiedetään olevan vakava sairaus, hän on esim. hiv-positiivinen, ei häntä vapauteta kansainväliseen adoptioon. Muistakin tiedossa olevista sairauksista kerrotaan tuleville vanhemmille ja he päättävät, ottavatko heille esitetyn lapsen vastaan. Kannattaa myös muistaa, että aivan niin kuin biologisenkin lapsen kohdalla, mitä pienemmästä lapsesta on kyse, sitä vähemmän hänestä voidaan varmuudella tietää. Eli lapsi voi olla terve kolmekuinen ja vielä kuusikuinenkin, vuoden iässä voi jostain asiasta olla huolta ja diagnoosi häiriöstä tai vammasta voidaan saada vaikka vasta kouluiässä.

    • on..

      aboptoitu ulkomailta muutaman kuukauden ikäisenä... Et voiko hänellä olla joku?

      • hän...

        soittelisi jo luuttua, jos olisi ollut syntyessään HIV-positiivinen ;)


      • ja sitte viel
        hän... kirjoitti:

        soittelisi jo luuttua, jos olisi ollut syntyessään HIV-positiivinen ;)

        ois eka kerta edessä.. ni aattelin et voiko olla mahollisesti jotai tauteja? jos joku tietää ni helpottas kovasti jos saisin tietää..


      • Tauditon
        ja sitte viel kirjoitti:

        ois eka kerta edessä.. ni aattelin et voiko olla mahollisesti jotai tauteja? jos joku tietää ni helpottas kovasti jos saisin tietää..

        Tauti ei katso kansallisuutta eikä maata. Jos sinä olet väärän kumppanin kanssa niin sinulle voi tulla tauti jota sitten olet levittämässä eteenpäin. Jos teistä ei kumpikaan ole koskaan ollut kenenkään muun kanssa niin teillä ei ole tautia. (Mutta pystyttekö puhumaan näistä asioista rehellisesti? Voiko kumppaniin luottaa? Oletteko olleet niin kauan yhdessä? ) Aina kun on sukupuoli yhteydessä niin on mahdollista tulla raskaaksi. Oletteko miettineet mitä teett jos sinä tulet raskaaksi? Pidättekö lapsen ja alatteko vanhemmiksi? Tai lopetatteko teidän lapsen elämän? Jos ei ole valmis niin ne jutut kannattaa jättää myöhempään ja tehdä yhdessä muita mukavia juttuja


      • xxxxxxxxxxxxxxxxxxx

        Jos suhtaudet ulkomailta adoptoituihin ajatuksella, että heillä on varmasti joku sairaus, sinun kannattaa etsiä ihan supisuomalainen mies itsellesi. Tuolla asenteella suhde ei kauan kestä. Miesystäväsi on asunut koko elämänsä Suomessa, hänellä on suomalaiset vanhemmat, hän on ihan tavallinen suomalainen mies.


      • mieltä...
        xxxxxxxxxxxxxxxxxxx kirjoitti:

        Jos suhtaudet ulkomailta adoptoituihin ajatuksella, että heillä on varmasti joku sairaus, sinun kannattaa etsiä ihan supisuomalainen mies itsellesi. Tuolla asenteella suhde ei kauan kestä. Miesystäväsi on asunut koko elämänsä Suomessa, hänellä on suomalaiset vanhemmat, hän on ihan tavallinen suomalainen mies.

        edellisen kirjoittajan kanssa.. Ja ihan pikkuvinkkinä niin hiv-positiivisuuden mahdollisuus selviää varmaan huomattavasti paremmin lääkärinvastaanotolla, missä lääkäri ottaa sukupuolitautitestit kuin tällä keskustelupalstalla... Vai onko testeihin meno todella liian noloa?? Jos on, niin sitä seksin aloittamista kannattaa varmaan lykätä siihen asti kunnes on vähän aikuistuttu..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      121
      4580
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      69
      2642
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      80
      1675
    4. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      9
      1156
    5. Jos vielä joku päivä nähtäis...

      Miten suhtautuisit minuun, mies?
      Ikävä
      66
      872
    6. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      45
      865
    7. Nyt se on varmaa kuntajakoselvitys

      Ensi viikolla tuöee kuntaministeri ulos ja kertoo asiasta.
      Ähtäri
      21
      863
    8. Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi

      Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu
      Ikävä
      120
      833
    9. Yhteen hiileen velanottoveljet V P K

      Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N
      Pyhäjärvi
      67
      817
    10. Olisin valmis tutustumaan uudelleen

      En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.
      Ikävä
      50
      789
    Aihe