Lapsi adoptoidaan ulkomailta - testataanko taudit?

miettiä

nii että tommosta kysyisin... Et ulkomailta ei voi saada lasta jolla on esim hiv? tai joku muu tämmönen?

7

915

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lapsella

      tiedetään olevan vakava sairaus, hän on esim. hiv-positiivinen, ei häntä vapauteta kansainväliseen adoptioon. Muistakin tiedossa olevista sairauksista kerrotaan tuleville vanhemmille ja he päättävät, ottavatko heille esitetyn lapsen vastaan. Kannattaa myös muistaa, että aivan niin kuin biologisenkin lapsen kohdalla, mitä pienemmästä lapsesta on kyse, sitä vähemmän hänestä voidaan varmuudella tietää. Eli lapsi voi olla terve kolmekuinen ja vielä kuusikuinenkin, vuoden iässä voi jostain asiasta olla huolta ja diagnoosi häiriöstä tai vammasta voidaan saada vaikka vasta kouluiässä.

    • on..

      aboptoitu ulkomailta muutaman kuukauden ikäisenä... Et voiko hänellä olla joku?

      • hän...

        soittelisi jo luuttua, jos olisi ollut syntyessään HIV-positiivinen ;)


      • ja sitte viel
        hän... kirjoitti:

        soittelisi jo luuttua, jos olisi ollut syntyessään HIV-positiivinen ;)

        ois eka kerta edessä.. ni aattelin et voiko olla mahollisesti jotai tauteja? jos joku tietää ni helpottas kovasti jos saisin tietää..


      • Tauditon
        ja sitte viel kirjoitti:

        ois eka kerta edessä.. ni aattelin et voiko olla mahollisesti jotai tauteja? jos joku tietää ni helpottas kovasti jos saisin tietää..

        Tauti ei katso kansallisuutta eikä maata. Jos sinä olet väärän kumppanin kanssa niin sinulle voi tulla tauti jota sitten olet levittämässä eteenpäin. Jos teistä ei kumpikaan ole koskaan ollut kenenkään muun kanssa niin teillä ei ole tautia. (Mutta pystyttekö puhumaan näistä asioista rehellisesti? Voiko kumppaniin luottaa? Oletteko olleet niin kauan yhdessä? ) Aina kun on sukupuoli yhteydessä niin on mahdollista tulla raskaaksi. Oletteko miettineet mitä teett jos sinä tulet raskaaksi? Pidättekö lapsen ja alatteko vanhemmiksi? Tai lopetatteko teidän lapsen elämän? Jos ei ole valmis niin ne jutut kannattaa jättää myöhempään ja tehdä yhdessä muita mukavia juttuja


      • xxxxxxxxxxxxxxxxxxx

        Jos suhtaudet ulkomailta adoptoituihin ajatuksella, että heillä on varmasti joku sairaus, sinun kannattaa etsiä ihan supisuomalainen mies itsellesi. Tuolla asenteella suhde ei kauan kestä. Miesystäväsi on asunut koko elämänsä Suomessa, hänellä on suomalaiset vanhemmat, hän on ihan tavallinen suomalainen mies.


      • mieltä...
        xxxxxxxxxxxxxxxxxxx kirjoitti:

        Jos suhtaudet ulkomailta adoptoituihin ajatuksella, että heillä on varmasti joku sairaus, sinun kannattaa etsiä ihan supisuomalainen mies itsellesi. Tuolla asenteella suhde ei kauan kestä. Miesystäväsi on asunut koko elämänsä Suomessa, hänellä on suomalaiset vanhemmat, hän on ihan tavallinen suomalainen mies.

        edellisen kirjoittajan kanssa.. Ja ihan pikkuvinkkinä niin hiv-positiivisuuden mahdollisuus selviää varmaan huomattavasti paremmin lääkärinvastaanotolla, missä lääkäri ottaa sukupuolitautitestit kuin tällä keskustelupalstalla... Vai onko testeihin meno todella liian noloa?? Jos on, niin sitä seksin aloittamista kannattaa varmaan lykätä siihen asti kunnes on vähän aikuistuttu..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      102
      2346
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      120
      1923
    3. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      92
      1509
    4. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      138
      1459
    5. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      117
      1276
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      74
      1268
    7. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      22
      1160
    8. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      63
      1141
    9. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      51
      1097
    10. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      38
      1042
    Aihe