Köyhismatka Tanskaan

Onko vinkkejä?

Suunnitelmana on: mahdollisimman paljon eväitä mukaan, laivalla ruotsiin, autolla suoraan tanskaan. Majoitus teltassa, seikkailumieli, muutama päivä pyöräilyä, kävelyä ja kotio takas. Tää on aika pitkälti muksujen oma suunnitelma ja ovat saaneet minua mukaan, joten näyttää siltä, että me tosiaan lähdemme! =)

4

1028

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • halpaa..:)

      Niin viime kesänä halvin ylitys oli Naantalista Finlinesillä 200€ suunta. Tanskan silta 71€ suunta. Ajettavaa Ruotsin halki noin 700km per suunta. Saksaan mentiin ja pelkät pakolliset ylitykset lautoin ja silloin dieselit päälle oli 900€. En tiedä onko ihan säästöbudjettia vastaavaa rahanmenoa. siihen hintaa saa kyllä tehdä toisetkin eväät mukaan..:)

      • Nimetön

        Siis oon ollut hieman ainaki hajuilla noista kuluista. Mut jos miettii lomaa muualle, kuin ruotsii tai viroo (enkä itse halua Norjaa), kun matkustajina on yksi aikuinen ja kolme 4-12v mukulaa, joilla ei oo passia, ni en oo keksiny mihinkä me halvemmalla päästäisiin...?


    • Sinna61

      Tanskan matkailutoimiston nettisivujen kautta saa todella edullisia B&B paikkoja (joku linkki, en nyt muista mikä, tanskaksi maatilamajoitus), vertaa niitä telttapaikan vuokriin! Ja vertaa teltanpystytysvaivaa ja mahtavia aamupaloja, jotka sisältyvät B&B-hintoihin. Monet vuokraavat pieniä mökkejä joissa voi valmistaa ruoan itse - joku vuokraa jopa pihapiiristään telttapaikka, kannattaa tutkia! Nämä B&B-paikat ovat pääsääntöisesti maalla ja kotieläimiä löytyy hoidettavaksi ja paijattavaksi, issikoita ja poneja ratsastettavaksi, enempää ei tarvita. Paitsi dyynit, ne ovat Tanskan "must" - mutta ei tuulisella säällä ;) Noilla maatiloilla on myös fillareita käyttöön, eivät yleensä peri niistä erikseen vuokraakaan. Matkalla Jyllantiin Odensen lähellä on aivan ihana paikka, jotain sellaista kuin Lille Grynborg, siellä ollaan käyty useammankin kerran. Ei ole kallista verrattuna hotellilomiin!

    • tämä vinkki

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      110
      4955
    2. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      153
      4933
    3. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      46
      4682
    4. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      146
      3024
    5. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      30
      2713
    6. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      158
      2194
    7. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      20
      2168
    8. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      42
      1937
    9. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      23
      1458
    10. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      37
      1443
    Aihe