Köyhismatka Tanskaan

Onko vinkkejä?

Suunnitelmana on: mahdollisimman paljon eväitä mukaan, laivalla ruotsiin, autolla suoraan tanskaan. Majoitus teltassa, seikkailumieli, muutama päivä pyöräilyä, kävelyä ja kotio takas. Tää on aika pitkälti muksujen oma suunnitelma ja ovat saaneet minua mukaan, joten näyttää siltä, että me tosiaan lähdemme! =)

4

1020

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • halpaa..:)

      Niin viime kesänä halvin ylitys oli Naantalista Finlinesillä 200€ suunta. Tanskan silta 71€ suunta. Ajettavaa Ruotsin halki noin 700km per suunta. Saksaan mentiin ja pelkät pakolliset ylitykset lautoin ja silloin dieselit päälle oli 900€. En tiedä onko ihan säästöbudjettia vastaavaa rahanmenoa. siihen hintaa saa kyllä tehdä toisetkin eväät mukaan..:)

      • Nimetön

        Siis oon ollut hieman ainaki hajuilla noista kuluista. Mut jos miettii lomaa muualle, kuin ruotsii tai viroo (enkä itse halua Norjaa), kun matkustajina on yksi aikuinen ja kolme 4-12v mukulaa, joilla ei oo passia, ni en oo keksiny mihinkä me halvemmalla päästäisiin...?


    • Sinna61

      Tanskan matkailutoimiston nettisivujen kautta saa todella edullisia B&B paikkoja (joku linkki, en nyt muista mikä, tanskaksi maatilamajoitus), vertaa niitä telttapaikan vuokriin! Ja vertaa teltanpystytysvaivaa ja mahtavia aamupaloja, jotka sisältyvät B&B-hintoihin. Monet vuokraavat pieniä mökkejä joissa voi valmistaa ruoan itse - joku vuokraa jopa pihapiiristään telttapaikka, kannattaa tutkia! Nämä B&B-paikat ovat pääsääntöisesti maalla ja kotieläimiä löytyy hoidettavaksi ja paijattavaksi, issikoita ja poneja ratsastettavaksi, enempää ei tarvita. Paitsi dyynit, ne ovat Tanskan "must" - mutta ei tuulisella säällä ;) Noilla maatiloilla on myös fillareita käyttöön, eivät yleensä peri niistä erikseen vuokraakaan. Matkalla Jyllantiin Odensen lähellä on aivan ihana paikka, jotain sellaista kuin Lille Grynborg, siellä ollaan käyty useammankin kerran. Ei ole kallista verrattuna hotellilomiin!

    • tämä vinkki

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      20
      5044
    2. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
      Oulainen
      2
      2322
    3. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      136
      1270
    4. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      97
      1211
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1200
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1074
    7. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      17
      873
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      168
      835
    9. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      61
      753
    10. Vappu Pimiä jakoi kuvia Maajussille morsian -kuvauksista! Seuraajalta tärkeä toive: "Voi miten..."

      Tätä kyllä kannattaa toivoa! Vappu Pimiällähän on tunnetusti myös sormensa pelissä näissä rakkausjutuissa ja hän toimii
      Suomalaiset julkkikset
      25
      719
    Aihe