Näin tänään ekan pääskysen Lauttasaaressa,onko teillä havaintoja linnuista ???
Näin...
tänään...
5233
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Meillä käki jo kukkuu :))
Kyllä linnuista on havaintoja. Ja ei tartte edes korvat Höröllä höristellä, kun ihanat lintujen laulut tunkee molemmista korvien reijistä sisään. On se kivaa. Mutta mitä pääskysiin tulee, niin en ole havainnut. Ei ne vielä halua Vaasan korkeuteen lentää, mutta varmaankin pian. Lauttasaaressa on nyt sitten "virallisesti" Kesä. Niinhän sitä sanotaan, että pääskysestä ei päivääkään kesään.
kun liikkuu ulkona että vasta on toukokuun alku ja kaikki kesän merkit on jo havaittu. Joskus tuli äitienpäivänä niin paljon lunta että autolla ei päässyt eteenpäin, oli pakko pysähtyä odottamaan. Eli "kaikki" linnut jotka kesän merkkejä on on nähty ja kuultu.
jo kesässä muuttolintujen suhteen. Tänään on paistanut aurinko lämpöä 15, tuuli aikamoinen, sadekuuro rakeineen vieraili täs iltapäivällä.
pääsky on havaittu myös pohjois -suomessa.