Kun lukee näitä viestejä, niin ei voi olla aistimatta sitä kammoa mikä tuhnuilla on asuntolainaa kohtaan. Hiellä on ihan selvästi traumoja 90-luvun lamasta.
Ilmeisesti he ovat lapsina seuranneet miten ahtaalle vanhempansa joutuivat kun yrittivät keinotella asuntokaupoilla ja jäivät kaheden asunnon ja mikä pahinta kahden asuntolainan loukkuun, tilanteessa jossa korot huitelivat yli 15% ja maahan iski ennen näkemätön talouslama.
Nyt nämä pelokkaat tuhertajat ovat päättäneet toimia juuri päinvastoin, he jäivät aikuistuttuaan 2000 luvulla odottelemaan lamaa ja asuntojen hintjen romahdusta kun historia analogisesti toistaa itseään ja uusii 90-luvun hintojen laskun.
"Valitettavsti" 90-luvun tilanteest on opittu paljon, eikä tällä kertaa ole tulossa mitään ihmeempää hintojen laskua. Luotoille on vaadittu ne täälläkin paljon keskustelua aiheuttaneet lisävakuudet. Pankit ei siis joudu liriin, vaikka velalliselle niin kävisi. Tämä on asia jo yksistään riittää estämään edellisen laman katastrofin. Lainat ovat joustavia, pankki voi pitää lypsävän lehmän hengissä antamalla lyhennysvapaata, jolloin matalien korkojen ansiosta työttömyysjakson yli pärjätään jotta heilahtaa. Lyhennysvapaa oli täysin tuntematon käsite korkotukilainoissa, joita käytettiin 80-luvulla. Suomen asuntojen hinnoissa ei myöskään ole ollut kovin kummoista yliarvostusta, kuplaa ei ole vaikka tuhneroiset sitä toivoo.
Voisi sanoa että tuhnut tekivät suuren asuntohankinta virheen toisessa sukupolvessa. Isänsä olivat kahden asunnon loukussa ja tunut ovat zero-asunnon loukussa.
Asuntomokia jo toisessa polvessa
näköjään
1140
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
kun näin paksua p...kaa rupeaa tulemaan. Samaan viittaa taas esiin tulleet nuoret asuntosijoittajat, viimeksi heitä oli 89-90, sen jälkeen heistä ei olekaan kuulunut mitään. Tosin joidenkin kuuluimpien osakkeiden kanssa touhunneiden surulliset tarinat ovat yleisessä tiedossa. Niille tiedoksi jotka ei 90-luvun lamaa tiedä, että se teki tuhoisaa jälkeä juuri näiden keltanokkien keskuudessa, meno oli armotonta ja vaikka lainsäädäntöä ollaan taas saatu vähän parannettuakin, niin kovat ajat näillä menestyjillä on taas edessä, tuskin kuulemme heidän visioitaan ja tarinoitaan enää kauan.