mikä

on vikana tai väärin tehty kun asensin kubuntun,sen uusimman, ja kone ei käynnisty tulee vain teksti: kernel panic.kone on auennut kerran mutta kun käynnistin uudestaan niin sama teksti.jos joku voisi auttaa.kiitos
2223
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

kyllähän se kone sitten käynnistyy, mutta Linux ei. sieltä tulee useampikin rivi kuin "kernel panic". Katso aluksi vaikka että root= kerneli parametri on oikein (jos olet räplännyt asemia).

Äänestä
  • Ilmeisesti se ei ole sitten käynnistynyt yhtään kertaa kunnolla? Kokeileppa valita boot menusta (todennäköisesti grub) valita recovery mode, jos se käynnistyisi sillä. Jos saat sen recovery modessa käyntiin, niin asennat sitten uuden kernelin. (ehkä helpoin hakea .deb pakettina, vaikka sama versio mikä tekee tuon kernel panicin, ja koittaa asentaa sen) En nyt muista pelasiko tuo dpkg recovery modessa kylläkään ollenkaan, vai pitääkö kerneli sitten kääntää käsin) Toivottavasti tosta oli yhtään apua. Yksi vaihtoehto tietysti on asentaa vaikka päälle uusiksi, mikäli ei ole hirveesti asetuksia kerennyt tekemään ja asentelemaan ohjelmia jne. Tuo onnistuu helposti tuhoamatta dataa. Kannattaa ubuntun omalta forumilta lukea ohjeita.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hannutapani kirjoitti:

on vikana tai väärin tehty kun asensin kubuntun,sen uusimman, ja kone ei käynnisty tulee vain teksti: kernel panic.kone on auennut kerran mutta kun käynnistin uudestaan niin sama teksti.jos joku voisi auttaa.kiitos

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu