Hei! Harkitsemme tontin ostoa. Parin koereiän mukana ensin on savea ja sen jälkeen n. 1 metrin - 1,70 metrin syvyydessä kallio. Loiva rinnetontti, josta myydään murto-osaa. Vanha talo tulee lähelle ja sen putket pitäisi siirtää kulkemaan meille tulevan murto-osan reunalle. Kaikki liittymät lähellä. Joudutaanko louhimaan ja mitä kaivu, perustus ym. työt mahtaisivat maksaa vanhan talon putkien siirto? Tontti on PK-seudulla ja kooltaan pieni, n. 500 neliön tontti.
kustannusarviota?
Anna J.
61447
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
...vaihtelee matalilla perusmuureilla noin 1,2-1,3 metrissä ja löytyy matalampiakin perustamistapoja (esim. legalett) ja anturan alle tarvitaan vähintään 0,2 metrin kapillaari kerros. Jos tuo kallio on sopivasti laakea, niin talon aavistuksen ylemmäksi perustamalla tai noita matalampia perustamistapoja käyttämällä voi hyvinkin päästä ilman louhimista. Toisaalta pieni louhinta on vähemmän paha kuin huono lopputulos.
pois ja perustukset valetaan kallioon ja se on siinä. Putkien siirto menee samalla ja maksaa vain tavaraa noin 1000 eurolla kaikkineen.
Taloja EI perusteta suoraan kallioon kiinni!!!
kallioon pohjautuva perustushan nyt on se kaikkein kestävin, nopein ja halvin jos kallio on sopivalla korkeudella.
vitsi.
Kannattais laittaa lääkitys kohdalleen, olet lähinnä tylsä ja tyhmä.