Onko käymisen arvoinen paikka? Noin 15 vuotta sitten Tanskan Legolandin katsoi yhdessä päivässä läpi. Onko tämä isompi paikka? Viihtyykö lapset ja aikuiset siellä yhtälailla? Ja pääseekö junalla lähelle? Löytyyköhän hostelleja läheltä? Kaikenlaisia kommenteja mielenkiinnolla ja kiitollisuudella odotellen ;)
Saksan Legolandista
6
2213
Vastaukset
- ergiö
Googlesta haulla legoland germany, saat monta sivua tietoa. Huvipuistot ovat Saksassa yleisesti hyvinhoidettuja ja laitteet jännempiä kuin Suomessa - kokemusta vain Potts Parkista Mindenissä. Tämä paikka on toiminut vasta vuodesta 2002, lienee parhaasta päästä. Majoituksia löydät haulla guenzburg germany hotels, esim. booking.comilla selvällä suomen kielellä, mutta muutkin osumat kannattaa tarkistaa. Huone 3 vuoteella n.130 euroa, siinä Europa hotellissa. Kelpaako?
- vinkeistä
Enpä hokannut katsoa huvipuistojen kohdalta...näin illalla aivot jo "nukkumassa".
- Saksan Legolandia
Oheilta sivulta löytyy opastus, kuinka löydät Legolandiaan.
http://www.legoland.de/Plan-your-visit/Anreise.htm .
Ihan kiva päiväreissu se meidän koko perheen mielestä oli. Poikamme oli 7-v. viime kesänä. En osaa verrata Tanskan Legolandiin, koska emme ole siellä koskaan käyneet...
Kävimme omalla autolla, meille riitti päivä ihan mainiosti. Olimme heti aamusta porttien avautuessa paikalla, taisimmepa lähteä parkkipaikalle puoli seitsemän aikaan alkuillasta.
Kannattaa ottaa ainakin lapselle vaihtovaatteet! Merirosvomaassa "LAND DER PIRATEN" kastui meidän poika totaalisesti. Eipä hatannut, sillä vaihtovaatteet olivat meillä mukana.- kertoo
hinnatkin aikuiset 34€ ja lapset28€ auki maalis-marras portit avataan klo 10 ja suljetaan hämärän tullessa riippuen vuodeajoista. Opas esittelee lukemattomia huvipuistoja ja kertoo että Ravensburger Spieleland on valittu saksan lapsiystävällisimmäksi.
Opas on Saksa automatkailijan unelma osat I ja II - ...käyty
kertoo kirjoitti:
hinnatkin aikuiset 34€ ja lapset28€ auki maalis-marras portit avataan klo 10 ja suljetaan hämärän tullessa riippuen vuodeajoista. Opas esittelee lukemattomia huvipuistoja ja kertoo että Ravensburger Spieleland on valittu saksan lapsiystävällisimmäksi.
Opas on Saksa automatkailijan unelma osat I ja IIVastaan vuoden myöhässä, mutta ehkä joku toinenkin etsiin samaa tietoa... Kävimme vuosia sitten Tanskan legolandissa, ja se oli tosi upea kokemus 4 ja 30 -vuotiaille legoinsinööripojillemme ;) Räpsimme paljon valokuviakin. Minusta huvipuistolaitteet eivät ole "se juttu" legolandiassa, vaan itse legot kaikkine ihasteltavine yksityiskohtineen.
Kävimme 2009 kesäkuun alussa lasten kanssa Saksan legolandiassa arkiaamuna, emmekä joutuneet lainkaan jonottamaan. Alueella oli todella väljää ennen sesonkia, mutta en surminkaan menisi sinne ruuhkapäivänä. Henkilökunta oli oikein ystävällistä ja kielitaitoista, alue siisti ja hyvin hoidettu, mutta 8 ja 13 -vuotiaat poikamme jo totta puhuen yli-ikäisiä paikkaan. He eivät jaksaneet syttyä juuri muusta kuin merirosvolaivasta, josta (ja johon) sai ampua tehoikkailla vesitykillä. Keski-ikäiset isät kastelivat kilpaa toisiaa ja lapsiaan...Alueella oli huvipuistolaitteiden ja pienoismallien lisäksi esim. perinteinen kumialustalla pehmennettu leikkikenttä perheen pienimmille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 343996
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131899Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631364Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951306Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681195Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A51051- 47951
Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti333924Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥26911En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?39902