Mikähän mondeossa vikana kun etulaakeri pitää meteliä vaikka vaihdettu n.10000km sitten ja 5000 sitten jälkikiristetty.Olisko liian tiukalle vedetty ja rikkoutunut? Rupeaa metelöimään kun on ajettu n.20km.
Mondeon laakerit??
Turbodee
3721
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Oletko varma että sama pyörä ääntää?
Etu pyörän laakereita menee.
Yks kikka on voidella suojattu laakeri vaseliinilla päällisin puolin niin kesto lisääntyy.
Ja ainakin 97 mallin etupyörien laakerit ei ollut kiristettävää mallia..Joten jos sitten uusissa toisenlainen..tiedä tuota.
Laakerit -94 Mondeossa ei varsinaisesti olekaan kiristettävää mallia mut oli löystynyt jostain syystä niin löysälle et melkein käsin olis voinu pyöritellä. itse asiassa katsastusmies tuon vian löysi. edelliset laakerit oli vaihdettu 60000km sitten normaali kestoaika? voishan tuo ääni tietysti jostain muualtakin tulla??
Tämä ei nyt varsinaisesti ketään auta, mutta kuitenkin mielenkiintoinen juttu. Vanhempien 94- farkku Mondeo ostettiin käytettynä, 170tkm ajettu. Nyt ajettu 365tkm ja juuri vaihdettiin oikea etupyörän laakeri, ekaa kertaa meidän aikana. Tämän auton laakerit ovat siis kestäneet ainakin 195tkm.