Toinen kissoistamme syö ulkona ollessaan jatkuvasti ruohoa. Sinällään ruohon syöminen lienee normaalia, mutta pitäisikö jatkuvasta ahmimisesta huolestua? Voiko olla oire jostakin pahemmasta?
Myös ruoan kissa hotkii ahnaasti, mutta muuten käyttäytyy normaalisti.
Ruohoholisti
Kiasmax
2137
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kissat, niin kuin ihmisetkin, ovat erilaisia mitä syömiseenkin tulee. Omakin kissani näyttää popsivan suurella halulla ruohoa pihalla. Ei ole siitä mitään haittaa ollut. Kerroit, että kissasi voi hyvin, joten ei kannata murehtia asiasta. Niin, isäntäkin meillä ahmaisee ruokansa sellaista vauhtia, että joskus olen ajatellut ryhtyä ruuanvalmistuslakkoon. Monta tuntia saatan touhuta keittiössä herkkuruokaa laittamassa ja sitten se on hotkaistu viidessä minuutissa. Tunnin kuluttua jo menee jääkaapille katsomaan olisiko mitään hyvää syötävää. Että sellaisia jotkut kissat ja jotkut ihmiset ovat. Kai se on normaalia.
Täysin normaalia. Ruohon syönti edistää kissojen ruuansulatusta ja on tällöin hyödyksi kissoille. Myös oksentelu ruohonsyönnin jälkeen on yleistä, jolloin kissa poistaa elimistöön joutuneet karvat. Joten ei hätiä.