Kertokaa, jos teillä on kokemuksia Faslodex-lääkkeen käytöstä. On tarkoitettu ainakin rintasyövän hoitoon.
Faslodex-lääke
27
8279
Vastaukset
- Kirsikkapulla
Väsymys on kova, lisäksi etova olo . Mutta ennen kaikkea ruoka ei maistu. Olen saanut nyt kolmesti Faslodex- piikin ja jännittää, miten tästä eteenpäin.
Onko kokemuksia Faslodexista? - Anette4
Onko kenellään tullut hengenahdistusta kyseisestä piikistä.
- Mustikkapiirakka
Olen saanut yli vuoden hyvin tehonnut,levinneeseen rintasyöpään
- Anonyymi
Minulla alkoi Faslodex kesäkuussa ja hyvin on mennyt. Ei oo tullu mitään sivuoireita.
Moi. Kuinka kauan sinulla menee Faslodex? Olet jo vuoden käyttänyt, minullakin menee levinneeseen rintasyöpään. Syyskuussa on CT- kuvanta ja sitten lääkärin vast.otto jolloin saan tietää jatkuuko hoito vai miten käy. Toki sydämestäni toivon että kaikki on hyvin.
- Anonyymi
sirrai65 kirjoitti:
Moi. Kuinka kauan sinulla menee Faslodex? Olet jo vuoden käyttänyt, minullakin menee levinneeseen rintasyöpään. Syyskuussa on CT- kuvanta ja sitten lääkärin vast.otto jolloin saan tietää jatkuuko hoito vai miten käy. Toki sydämestäni toivon että kaikki on hyvin.
Olen käyttänyt Faslodxiä 12 vuotta. Pistos kohdat ovat paripäivää arat,muuten ei mitään vaivoja.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minulla alkoi Faslodex kesäkuussa ja hyvin on mennyt. Ei oo tullu mitään sivuoireita.
Sama juttu ei mitään ei edes pistos kohdissa kipua.
- Anonyymi
Onko kenelläkään tullut suolilamaa?
- Anonyymi
Olen saanut 10 kertaa. Kuukauden ajan ollut kurkunpään turvotusta. Onkohan kurkkuayöpää? Mitä pitäisi tehdä?
- Anonyymi
Terveysaseman sairaanhoitajat eivät osaa pistää fulvestranttia ventrogluteaalialueelle, mihin se kuuluu pistää. Pistävät, kuten antaisivat tavallista rokotetta, joka puolestaan aiheuttaa suurta iskiashermon ärsytystä siten, ettei välillä pysty kunnolla kävelemään pitkiin aikoihin, nyt ei ole kysymys päivistä vaan viikoista. Välillä, jos joku osaa pistää lääkepiikit oikeaan paikkaan ja oikealla tavalla, ei tule mitään oireita. Ihmettelen suuresti sairaanhoitajien osaamista tai hankkia sitä osaamista, jos sitä ei ole riittävästi. Netissä on paljon YouTube-videoita sairaanhoitajille, miten ja mihin pistokset annetaan. On kauheaa mennä terveysasemalle saamaan fulvestrantti-pistoksia, kun ei ikinä tiedä, kuinka sairaana joutuu sen jälkeen olemaan sairaanhoitajan osaamattomuuden vuoksi.
- Anonyymi
Hei. Omainen ehti saada fulvestrant pistoksia 4 kk äsken oli kontrolli, syöpä levinnyt iholle ja hoito lopetettiin... ihmetellään miksi ei tehonnut...
- Anonyymi
Olisiko väärin annetuilla pistoksilla osuutta tähän, ettei lääke tehoa riittävästi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olisiko väärin annetuilla pistoksilla osuutta tähän, ettei lääke tehoa riittävästi.
Anteeksi, ,,voitko kertoa tarkemmin miten sen voi antaa väärin, että ei tehoaisi ?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Anteeksi, ,,voitko kertoa tarkemmin miten sen voi antaa väärin, että ei tehoaisi ?
Esim. Lääke ei ole mennyt lihakseen, jota kautta sen on tarkoitus vaikuttaa.
- Anonyymi
Jos oot julkisella siellä ei muuta tehdä kuin ihmetellään ystäväni sairasti rintasyövän sytostaatti hoidot oli tauolla 4 viikkoa kesällä. Ystäväni meni yksityiselle samaan sytostaatit syöpä ei nääs oo kesälomilla. Ei kuulemma saa hoitoja kesän aikana.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Esim. Lääke ei ole mennyt lihakseen, jota kautta sen on tarkoitus vaikuttaa.
Ammattitaidotonta tunarointia jos ei osata lihakseen lääketta laittaa
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Esim. Lääke ei ole mennyt lihakseen, jota kautta sen on tarkoitus vaikuttaa.
Jos lääke pistetään esim. lihaskalvoon, sidekudokseen, verisuoneen tai rasvakudokseen, se ei tehoa. Sitä varten tämän lääkkeen osalta on tärkeä noudattaa ventrogluteaalisen pistospaikan pistosohjeita.
- Anonyymi
Käyn yksityisessä sairaalassa syöpähoidoissa rintasyöpä hoidot on käyty läpi nyt on jalkihoidot. Saan piikit kerran kuussa ammattilainen kun on asialla ei edes tunnu kun pistetään. Lihakseen laitetaan sinne minne ne kuuluu laittaa. Minulla ainakin homma pelaa
- Anonyymi
Samaa mieltä hankkikaa terveysvakuutus ei tarvii kunnallisella puolella kayda. Saa kunnon hoitoa eikä vakuutus ees maksa omaisuuksia. Fiksut pärjää aina
- Anonyymi
Käytän kyseistä lääketta ei mitään sivuoireita kerran kuukaudessa pistetään. Edes pistos jäljet ei oo kipeitä. Hyvin on auttanut.
- Anonyymi
Oletteko saanut sytoja ennen fulvestrantti pistoksia ?
Miten sen voi todistaa, että tunarit ovat pistäneet väärään paikkaan, josta syystä hoito ei tehonnut... Fulvestrantti pitäisi olla lääkärin mukaan tehokas lääke juuri levinneeseen rintasyöpään..
Fulvestrantti pistot tk hoitaja kävi kotona pistämässä... Syöpä vaan levisi...
- Anonyymi
Paikallisesti levinnyt rintasyöpä neoandjuvantti hoito tarkoittaa sytostaatti tablettihoitoa niitä söin 8 kuukautta. Sen jälkeen sytostaatteja 13 viikkoa suonensisaisesti sitte kuvaukset ja leikkaus rinnan poisto. Tämän jälkeen 13 kertaa sädehoito. Kuvaukset joissa todettiin et syöpä on poissa. Jälkihoitoa syöpä lääkitys hormonipiikit kerran kuussa. Syöpälääke ei sytostaatti. Fulvastrat piikit kerran kuukaudessa ei mitää sivuoireita. Palasin töihin käyn kontrolleissa. 😁 Syöpä sairaala Docrates huippupaikka
- Anonyymi
Ompa hyvä, että olet saanut osaavaa hoitoa ja hoidot tepsineet. Omaisellakin oli paikallisesti levinnyt rintasyöpä... Kuulema kiltti syöpä vahvasti hormopositiivinen, jonka pitäisi pysyä hormonihoidolla kurissa. Vaan toisin kävi. Todennäköisesti fulvestrantti pistettiin väärään kohtaan, rasvaan eikä lihakseen, koska hoito ei tehonnut. Ikävää tällainen.
Saanko kysyä tehtiinkö sinulle Pet-kuvausta missään vaiheessa ?
- Anonyymi
Pet kuvaus tehtiin minulle docrateksella hoidon aikana 5 kertaa
- Anonyymi
Hormonihoito on liitännäishoito. Rintasyöpä hoidetaan ensin sytostaateilla, sitten leikkaus ja sädehoito. Hormonihoito ja sen pituus riippuu syövän laadusta. Toisilla tabletteina toiset saa taas hormonilaakkeen pistoksina.
- Anonyymi
Ei aina hoideta sytoilla. .. Oli vaan sädehoidot ja hormonihoito. Fulvestrantti piti olla tehokas, mutta injektion antaja arveluttaa... Onko muita, joilla Fulvestrantti ei ole tehonnut ? Injektiota ei saa pistää rasvaan, vaan lihakseen ja siksi ventrogluteraaliseen alueelle on tärkeä osata pistää. Ja tutkimuksen mukaan harva hoitaja hallitsee tähän alueelle pistämisen...
- Anonyymi
Joo pistokset pitää nimenomaan laittaa oikei. Julkisen puolen hoitsut ei osaa. Olin sairaalassa hoitaa ei osannut laittaa tiputusta. Kolme kertaa etsi suonia piti hakee anestesia lääkäri hän osas. Et silleen
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17322299Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant749506Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.297490Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va806325SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1825970Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot344976HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1084630Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1014386Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo872060Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k811366