Äidin

Pukuhuolet

Olen kahden tänä vuonna avioon menevän lapsen äiti.Olen löytänyt aivan ihanan shampanjan värisen pitkän mekon, ja jopa varasin sen.Nyt vain en tiedä voinko mennä senvärisellä mekolla häihin? Neuvokaa, olen mekon tarpeessa ja jos en voi sillä mennä, niin tulee kiire löytää joku toinen.

5

945

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minun mielipiteeni

      Minä en sinuna ottaisi riskiä, että kilpailet tyttäresi/miniäsi kanssa huomiosta. Tietysti riippuu siitä, antaako puvun väri enemmän kullanruskean kuin kermanvaalean vaikutelman, mutta jos väri on sellainen, minkä itse miellän shamppanjaksi vaatetuksessa, niin en laittaisi. Ainakaan keskustelematta asiasta morsiamen kanssa. Eikö samaa mekkoa ole missään muussa värissä saatavana?

      • kirj.-.-.

        Kun ei ole! Harmi.


    • B-A

      Pystytkö entraamaan mekkoasi tummalla bolerolla/jakulla, kävisikö tumma vyö tai tms. jolla voisit "rikkoa" vaaleaa asuasi? Itselläni on luonnonvalkoinen alaosa ja tumma yläosa ja moraian hyväksyi asuni.

    • selvä peli..

      Mikset kysy asiaa morsiamilta? Jos morsian hyväksyy kyseisen asun niin se on minun mielestäni sitten se ja sama mitä sivupöydän mummot ajattelee. Morsian on kuitenkin se, joka voisi asiasta mielensä pahoittaa, jos hänelle pukuvalintasi on ok niin siitä vaan sitten.

    • dakakskjdas

      Kyllä minusta voit mennä. Jollei se mekkosi nyt ole joku olkaimeton prinsessaunelma leveine helmoineen, toisin sanoen hääpukumainen. Kuitenkin kun olet morsiamen äiti eli ilmeisesti jo varmaankin keski-iässä, niin tuskin mitään korsetti-pitsi-tylliunelmaa olet valinnut, vaan jonkun suorahelmaisen mekon, jossa on olkaimet, mahdollisesti hihat tms. Tai näin kuvittelisin. Eli minkä mallinen mekkosi on? Asustamalla tosiaan saat helposti aikaiseksi tummemman tai värikkäämmän vaikutelman. Vaaleanpunainen tai kukallinen hartiahuivi, kullanruskea hihallinen silkkijakku, korallinpunainen pitsijakku... Sävyyn sopivat (ei valkoiset tai aivan vaaleat!) kengät ja laukku. Etköhän kelpaisi?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      274
      2432
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      300
      1304
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      1211
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      83
      1201
    5. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      58
      1155
    6. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      81
      1106
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      44
      972
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      67
      907
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      22
      860
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      777
    Aihe