bokserimme (5kk 3 vko) on alkanut käyttäytymään ihan kamalalla tavalla. Ennen lenkillä, saimme ohitustilanteet suhtkoht hyvin haltuun, jolloin koira käveli vierellämme nätisti. Nyt on alkanut repimään hihnassa, yrittää jokaisen vastaan tulijan luo oli ne sitten lähellä tai kaukana. Myös takana olvevat ihmiset ja koirat kiinnostavat niin paljon eettei liikkelle meinata päästä ollenkaan. repii hihnassa koko ajan. ei kuuntele yhtään mitään. ennen on totellut hyvin. ihan kuin olisi unohtanut yhtäkkiä kaiken mitä ollaan opeteltu. kiitos avusta jo etukäteen!
mitä tämä on?
apuatarvitaan
4398
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Teistä on nyt tullut teini-ikäisen vanhempia ja koiranne saapumassa murrosiän myrskyisään satamaan... Nyt kysytään kärsivällisyyttä, kärsivällisyyttä ja vielä kerran kärsivällisyyttä. Sitkeästi vain jatkat opettamista, kevennettynä tosin, ja pidät huolen että opitut asiat pysyvät suunnilleen muistissa. Säännöt ovat sääntöjä ja turvallisuuden vuoksi niitä noudatetaan, mutta muista asioista voi joustaakin. Uusien asioiden opettaminen kannattanee jokseenkin unhoittaa. Kun vaihe on ohitettu plus-miinus vuoden ikään mennessä, tullee vielä toinen samanlainen vaihe(ainakin meillä), lyhyen suvannon jälkeen. Mutta sen jälkeen teillä on "valmis" koira. Eli avainsanat, kärsivällisyys ja päättäväisyys ovat valttia tässä.
Eli nyt ollaan vasta uhmaiässä ja murrosikä tulee sitten abouttiarallaa 8kk ikäisenä ;) Aloittajalle: johdonmukaista koulutusta ja paljon toistoja.
Jep, yhdyn edellisiin. Nyt on tärkeätä että te edelleen pidätte yllä sitä mukavaa suhdetta teidän koiraanne. Tämä on se aika kun moni alkaa rähjäämään ja jopa kurittamaan vaikka koira tarvitsisi tukea ja ymmärrystä. Toki siltä pitää vaatia käyttäytymistä mutta auttaa. Eli noihin vastaantulijoiden kohtaamiseen ottaisin sellaisen linjan että yhtäkään koira ei pääse moikkaamaan. Jos koiraa kiinnostaa makupalat/lelut, niin käyttäkää niitä. Ja harjoitelkaa paljon kontaktia kotona rauhallisessa tilanteessa niin se onnistuu siellä lenkilläkin. Jos se koira ottaa taluttajaan pienenkin kontaktin niin heti kehuja ja paljon. Sen on oltava se ykkös juttu. Ja sen on oltava se ykkös juttu oli sitten muita koiria näkyvissä tai ei eli kannustakaa koiraa siihen. Ei tarvitse tunkea makupalaa aina palkaksi vaan iloinen kehu riittää. Ja minä vahvistaisin koiralle myös ei sanaa ja käyttäisin sitäkin näissä tilanteissa.
Eli meillä ihan sama tapahtui ja ny olen täällä jatkuvasti apua kyselemässä. Meillä alkoi narttu seropi ihan samoihin aikoihin käyttäytyyn huonommin, tosin meillä alkoi toisia koiria kohtaan haukkuminen eikä niinkään ihmisiä yms. kohtaan vetäminen. Koira nyt 1 v. 3 kk suunnilleen ja koko ajan yritetään kouluttaa. Hermoja sinulle! Minulla ne on tiukalla paljon :/