Halvat kahvipaikat Helsingin alueella?

PeraS

Halvinta olisi keittää kahvit ja puurot kotosalla, mutta aina ei pysty. Mistä saa kupillisen kahvia, kahvin ja pullan tai puuroaamiaisen Helsingissä? Oman kokemukseni mukaan jodenkin isoimpien, varsinkin K-markettien markettien leipämyymälöiden yhteydessä on usein joko kahviautomaatti tai kahvi/vesipannu kuumana ja tiskistä saa tuoretta pullaa/karjalanpiirakkaa tms. Näin edullisimmin saa piirakka/pullakahvin jopa euron hintaan. Hinnoittelu on myymäläkohtaista. R-kioskilla oli ennen kahvikuppi tasan euron, nyt nostivat. Huoltsikoilta saa puuroaamiaisen 2,70 ( Neste) Ikeassa on aamiaistarjouksia. Opiskelijapaikoissa edullista on opiskelijakortin haltijoille. Esimerkiksi joidenkin yhteisöjen yhteydessä toimii kanttiineja ja baareja, joista ei aina tiedä, jos ei satu ihan törmäämään sattumalta kohdalle. Mitä näitä ja muita edullisia paikkoja on olemassa? Pera

3

835

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jossain

      Jos bongaat jostain Sodexhon tai Amican, niin niissä saattaa monesti olla halpaakin aamiaista. Puuro alle 1€ ja muutakin saa.

      • edullinen puuropaikka

        Ks. Elämäntapaliitto, Elokolo, toinen linja. Fiksua tietysti olisi liittyä jäseneksi jos käytät etuja. Edullisia lomia fiksujen ihmisten seurassa ja muutenkin hyvä asenne elämään.


      • tarkistin
        edullinen puuropaikka kirjoitti:

        Ks. Elämäntapaliitto, Elokolo, toinen linja. Fiksua tietysti olisi liittyä jäseneksi jos käytät etuja. Edullisia lomia fiksujen ihmisten seurassa ja muutenkin hyvä asenne elämään.

        Kävin tarkistamassa Elämäntapaliiton sivulta: ilmainen puuro 9.30 - 12.30


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      97
      2018
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      98
      1478
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      112
      1187
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      77
      1075
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      121
      1062
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      903
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      51
      877
    8. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      58
      836
    9. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      822
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      723
    Aihe