Kypros vs. Kreikka?

sunshinerinna

Hei Suunnittelemme kesälomamatkaa, vaihtoehtoina joko Kreikka (Rodos/Kreeta) tai Kypros (Agia Napa). Millainen hintataso Kyproksella on? Onko Agia Napa täynnä juhlivia teinejä vai onko mahdollista, että /- 30-v lomailijat (pariskunta) viihtyvät siellä? Jos Agia Napa ei ole paras kohde Kyproksella, mikä olisi?

6

5883

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • samaa

      Samanlaisiahan turistirysiä ne on mutta Kyproksella saat takuulla huonomman vastinenn rahalle. Kaikki on sikakallista ja saat maksaa stokmannin hintoja halpa-hallin laadusta. Agia Napa on pelkästään teinien dokaamis-, örvellys-, naimia- ja huumesekoilukohde. Jos haluaa tulla kusestetuksi ja mennä Kyprokselle niin sitten Limassoliin tai pieneen todella uneliaaseen Pafokseen.

      • Mie vaan

        No olipa sinulla ankea vastaus. Mistä olet löytänyt hyvää? Olen ihastunut Kreikan saariin ja juuri huomenna on Kyproksen vuoro. Uskon, että jokainen löytää sitä mitä menee hakemaan. Lähden juuri uneliaaseen Pafokseen, mutta haluankin patikoida vuorilla, pyöräillä rantareittejä, uida, ottaa aurinkoa ja syödä hyvin. Olen saanut sen käsityksen, että juuri sitä Pafoksessa voi tehdä.


      • mikä,,

        on unelias? ei ainakaan pafos olimme pääsiäisen ja tykkäsimme. kyllä yö elämää löytyy ken sitä hakee.katseltavaa on sen minkä jaksaa.ja pitää olla vähän löhö aikaakin.


    • Minea*

      Minulle mieleen tulleita plussia ja miinuksia: Rhodos: ihana ilmasto mukavat ihmiset kauniit maisemat maukas ruokakulttuuri /- keskikesällä vilkas yöelämä - pieni paikka, ja äkkiä nähty - silti näkemisen arvoinen ehdottomasti ja kyliä kiertämällä saa vaihtelua Kreeta: lämpöinen ja miellyttävä kohde hyvä kohde lapsille - aika turistivoittoinen kohde lomakylineen sama tosin Rhodoksella ja Kyproksellakin Kypros / Agia Napa: bilettäjän unelmakohde, uskomattoman vilkas yöelämä paljon erilaisia vesiaktiviteettja, retkiä ja ohjelmaa - kansainvälistä tarjontaa moneen makuun rantoja myös lapsiperheille ja vastaavasti nuorille omat ranta-alueensa joten kummatkaan eivät häiritse toisiaan (vrt esim. Nissi Beach) / - ravintolatarjota keskustassa turisteille suunnattua, kilpailu pitää hinnat suht edullisina - silti esim satamasta löytyy mm. tasokkaampia kalaravintoloita ja vähän syrjäisemmiltä kujilta loistavia tavernoita joissa raaka-aineet ovat puhtaita ja paikallisia - kallis hintataso, kaupat suunnattu lähinnä turisteille - suosittelen pidemmällä reissulla vaikka tekemään ruokaostokset Paralimnin supermarketissa Protaras: soveltuu lapsiperheille - lomakylä, joka on vähän syrjässä, tämä voi jonkun mielestä olla etukin - kallista, sillä turistihinnat pätevät kaikkialla Larnaca: kaunis rantaboulevard, jonka äärellä ihanilla merinäköaloilla varustettuja ravintoloita ja musiikkibaareja moneen makuun kaupunkirantakin on mielestäni kiva ja rantaviiva pitkä - rannalta löytyvät peruspalvelut mielenkiintoinen kaupunkikohde, vanhakaupunki ja pikkukujia kefeneoneineen, joissa yksi jos toinenkin pappous (suom. vaari) pelaavat tavlinia ja juovat frapeetaan (suom. jääkahvi) hyvät shoppailumahdollisuudet, paljon edullista ja laadukasta ostettavaa - kansainväliset merkit / - yöelämää hallitsevat paikalliset, joten musiikki on 90% kreikkalaista ja porukkaa on aina joka paikassa tungokseksi asti - tätä joko rakastaa tai vihaa, itse rakastan :) Pafos: sopii kaikille vauvasta vaariin paljon nähtävää ja koettavaa, kiinostavaa historiaa ja henkeäsalpaavan kauniita maisemia / - rauhallisempi kohde - ei kuitenkaan mielestäni mikään unelias, vaan kyllä täälläkin yöelämää on - kaikki on sinusta kiinni Nicosia: loistavat shoppailumahdollisuudet - paljon edullisia outletteja sekä shoppailukatu jne kaikki palvelut saatavilla - kuuma ja hikinen kaupunki moninen ajoneuvoineen / - tämä on nimenomaan kaupunkiloma, itse tykkään käydä päiväreissulla, mutta en koko lomaa asuisi Kaikkia edellämainittuja kohteita mielestäni yhdistää se, että ne ovat turvallisia ja miellyttäviä vauvasta vaariin. Hyviä harrastemahdollisuuksia - ihania paikallisia herkkuja ja erityisesti ihanan aurinkoista :) Mahtavaa matkaa teille, mihin sitten päädyttekin!

      • srets

        Kiitos sinulle kattavasta arviosta. Kyprokselle mennään ja kierretään mainitsemissasi paikoissa.


    • emamdfasasf

      Ei oo molemmat samanlaisia turistirysiä. Jos turistirysän haluat, mene kanariansaarille. Kyproksella takuuvarma aurinko, takuuvarma rusketus. Ihanat rannat, komeat miehet, hyviä ostoksia. Troodos vuorille voi tehä hienon päiväreissun katteleen maailmaa vähän astetta korkeammalta. Agia napa kuitenki suht pieni paikka, ja yöelämästään varsin kuuluisa. Suosittelen Pafosta; ei ole todellakaan uinuva kaupunki kuten joku kirjoitti. Itse olin marraskuussa, paljon paikallisia, turistit vähentyneet huomattavasti, sää oli silti todella hyvä, ostospaikkoja oli paljon ja pyörällä oli mukava käydä vähä kaupungin ulkopuolella kattomassa karua kesän kuivattamaa luontoa. Rannat Pafoksella ovat kivisiä, mutta Coral bay n.10km päässä tarjoaa hyvät hiekat. Käy myös uimassa Afroditen synnyinkiven ympäri, niin nuorrut kymmenen vuotta! Kreikka on tietysti Kreikka. Kestosuosikki, myöskin hyvät säät, ystävälliset ihmiset. Rodoksella paljon historiaa ja kulttuuria, erilaisia rantoja (hiekka, ellin ranta..) ja paljon ostospaikkoja. Kreetalla voi tehä hienoja vaellusreissuja tippukiviluoliin tai ylöspäin vuorille hienoihin laaksoihin. Platanias ja Agia marina ovat lapsiystävällisiä, suht pieniä kohteita, mutta niistäkin löytyy baareja ja hyviä ravintoloita. Sitte tietysti tämä välimeren ruokavalio, erityisesti kreetan, sillä sieltähän löytyy maailman terveimmät ihmiset! Suosittelen siis syömään perus kreikkalaista ruokaa mitä on tarjolla: paljon kalaa, hedelmiä ja kasviksia, ja viinilasi päivässä aterian yhteydessä ;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      46
      7565
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      33
      4173
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      57
      3685
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      50
      3170
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2856
    6. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      57
      2471
    7. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      54
      2388
    8. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      40
      2329
    9. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      45
      2322
    10. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2266
    Aihe