Joo hyvä vähentää turhaa ajoa iltasin ja viikonloppuisin,,,
Kohti auton käytön verotusta
joo hyvä
9232
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Mutta kepulaiselta liikenneministeriltä harppaus poliisivaltion onnistuisi suit sait: Kaikki ajoneuvot realiaikaiseen satelliittivalvontaa, jonka myös tallentaa tiedot ajoneuvojen liikkeistä. Jos tällaista diktaattorien unelmaa ryhdyttäisiin meillä vakavissaan ajamaan, poliisi vaatisi alta aikayksikön oikeutta käyttää järjestelmää. Aivan kuten poliisi vaati ja sai oikeuden käyttää sormenjälkipassien rekisteriä (jota passien käyttöönotto ei edes edellyttänyt. Muka passien nimissä luotiin poliisille uusi tiedosto). Poliisi on vaatinut - mm. KRP:n rikoslaboratorion päällikkö Kimmo Himbergin suulla - kaikkien suomalaisten taltioimista DNA-rekisteriin, sehän voitaisiin tehdä jo synnytyslaitoksella. Poliisivaltion luomista perusteellaan tältä osin tsunameilla ym vainajien tunnistuksilla ja isyysselvityksillä. Poliisi on vaatinut myös kaikkien maassa asuvien sormenjälkien taltioimista. Ja tähän päälle vielä ajoneuvojen realiaikainen satelliittipaikannus. Mitä poliisien märästä unesta olisi sen jälkeen toteuttamatta? Jokaiseen kansalaiseen asennettavaa mikrosirua, jonka avulla henkilön liikumista voidaan seurata realiaikaisesti - valvontakoneistoksi sopii vaikkapa matkapuhelinten tukiasemaverkosto - ei vielä ole esitetty, mutta eiköhän sitä aleta uittamaan läpi, aluksi vanhusten huollon nimissä. Georg Orwell ei osannut edes kuvitella, miten totalitääristä valvontakoneistoa Länsi-Euroopan maissa tuputetaan vain parikymmentä vuotta hänen "1984" teoksensä jälkeen. Ja totalitärismin eturintamassa on tietenkin kepu.
on se hyvä että meillä täällä kajaanissa on keskustalaisten enemmistö, eihän tästä muuten tulisi mitään
On se hyvä ettei kepulla ole koskaan ollut enemmistöä Kajaanissa. Eikä tule. Viime kunnallisvaaleissa kepu sai Kainuussa oikein mukavasti turpiinsa. Muuten olen sitä mieltä, että Anu "seuratkaa-tuota-autoa" Vehviläinen pitää potkia arkistonhoitajaksi jonkin lakkautetun viraston kellariin.
Se on noita VILEENIN (KOK)pimeitä Gradu hommia :)
Kun v. 1949 kirjoitin kirjani "1984", tunsin vain Hitlerin ja Stalinin valvontakoneistojen aiheuttamat kauhut. En osannut uneksiakaan sellaisesta valvonnasta, jota Te tarjoatte suomalaisille. Olen vakuuttunut, että jos Hitlerillä ja Stalinilla olisi ollut käytössään Teidän keinonne, he olisivat vallassa edelleen.
Miksi tehdä asiosta vaikeaa, kun yksinkertaisella konstilla ongelmat poistuisi. Kaikki verot pois autoista ja polttoaineeseen koko verotus. Silloin oikeudenmukaisesti maksettaisiin verot. Se maksaa vähän joka ajaakin vähän ja päinvastoin, ei se sen vaikeampaa ole. Mutta eihän tämä tietenkään per.... KÄY.
veron siirtäminen polttoaineeseen olisi kaikista yksinkertaisin. miksi edes harkita jotain muuta. tällöinhän se olisi suoraan kilometripohjainen, mitä enemmän ajat, sitä enemmän maksat ja mitä suurempi kulutuksinen ajoneuvo on sitä enemmän maksat. kaikinpuolin reilua. mikä helvetin idea tuossa vehviläisen ajatuksessa on?
ettekö te tajua, suomessa on jo nyt huippukallis polttoaine, eli autoilijoita verotetaan jo nyt enemmän kuin muualla auton käytöstä. Silti autotkin ovat kalliinpia kuin muualla. Autoilijoilta on suomessa nyhdetty rahaa valtiolle aivan tolkuttomasti. Uusien autojen veroja alemmas ja polttoaineiden hinnat nykyisellään, siinä oikea suunta.
autojen hinnat saa vaikka pysyä tuollaisenaan. minulla on sellainen auto jota en vaihda ihan heti.