eroahdistus

...

Onko kellään kokemuksia ja vinkkejä 8kk dopperi nartun eroahdistukseen? tai kokemuksia D.A.P - haihduttimesta tai vastaavasta?

3

503

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • heppuhei09

      Hei! Minulla oli vuosia sitten dobberi joka kärsi eroahdistuksesta. Mutta tapaukseesi ei voi sanoa mitään ennen kuin tietää taustoja; Onko koira ollut sinulla pennusta lähtien? Milloin eroahdistus on alkanut? Miten se ilmenee mm? haukkuminen, ulvominen, tavaroiden tuhoaminen, oven edustan raapiminen yms? Oletteko muuttanut tai onko elämään tullut muutosta? Mitä harrastat koirasi kanssa tai yleensä toimit? Oletko perillä johtajuusasioista ja miten käytännössä näytät koirallesi että sinä olet johtaja? yms yms... Itse tuon kokeneena tiedän sen, että vika oli minussa se, että kaikki koirat eivät ole luonteeltaan samanlaisia. Jos pystyn niin pyrin toki auttamaan, koska tiedän miten kivinen tie tuo asia voi olla... Ja ettei joutuisi loppujen lopuksi luopumaan koirasta kun tilanne pääsee vielä pahemmaksi. Dap-haihdutinta voi toki kokeilla ensi alkuun, se tosin enemmänkin auttaa pennuilla kun ne kotiutuu uuteen paikkaan. Mutta jos koira on siis ollut sinulla pennusta asti ja kyse ei ole uudesta paikasta niin luulenpa ettei se auta mitään. Eikä todennäköisestikään myöskään sitruunapanta auta.

      • kotonasi sinua koko ajan

        opeta koiralle oma paikka. Käsky, osoita paikka ja palkitse. Toista riittävän monta kertaa. Anteeksi en jaksa tämän tarkemmin nyt väsyneenä. Joitain kirjoja voisi lukea, yksi on koirankorjauskirja,,,luetelkaas joku muu muita. Palveluskoiraporukoihin treenaamaan.


    • haihdutin

      kannattaa kokeilla, meillä auttoi muuton yhteydessä, ja ennen sitä vanhassa kodissa tavaroiden tuhoamisvimmassa. Toimii siis myös aikuisella koiralla (vaikka koirasi onkin vielä nuori), rauhoittaa. Sen erittämät "feromonit" kun tuoksuvat kaikenikäisille koirille. Onko koirallasi varmasti eroahdistus, eikä käytös ole vain tekemisen puutteen yms. aiheuttamaa? Eroahdistuksess koira on oikeasti paniikissa, läähättää, tekee tarpeitaan sisälle, ja on todella väsynyt kun tulet kotiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      158
      4505
    2. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      71
      4249
    3. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      13
      3406
    4. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      131
      3018
    5. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      187
      2729
    6. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      39
      1777
    7. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      69
      1532
    8. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      59
      1513
    9. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      116
      1243
    10. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      18
      1185
    Aihe