Tässä vähän ajan kuluksi mietin, miten pääsee suomen televisioon uutisankkuriksi, Mtv, Nelonen tai Yle.
Tai siis, nykyiset uutisankkurit, minkälainen koulutus heillä on takataskussaan?
Ja aina välillä pölähtää uusia kasvoja, niin miten ihmeessä he ovat sinne päässeet. Puskaradion kauttako. Itse en ole nähnyt ilmoitusta 'uutisankkuria etsitään'.
Eipä tässä muuta.
Olisi erittäin suurta herkkua, jos asiasta Oikeasti tietävät kirjoittelevat vastausta.
Uutisankkureiden koulutus
kiinnostais vaan tietää..
65407
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ei ankkureita etsitäkään talon ulkopuolelta, heidät valitaan aina omista toimittajista. YLE:n uutistoimitukseen töihin niin on mahdollista edetä myös ankkuriksi.
tieteellisestä...kai joku opisto-toimittajakin on...ei kai sinne ihan pilipalikoulutuksella pääse...
Ainakin YLE:n ollessa kyseessä taitaa uutistoimituksesta leijonanosa olla valmistunut punaisesta tiedotusopista, siis Tampereen yliopistosta, joka on myös yksi valtakunnan vaikeimmin saavutettavista opiskelupaikoista.
vÄLTTÄMÄTTÄ ei paljoa vaadita. Ainakaan kolmosella ja nelosella. nelosen ankkurin Baba Lybeckin koulutus on ylioppilas. Muita vastaavia paljon
Koulutukseltaan Lybeck on kirjallisuustieteen maisteri
MTV tanssi uutisankkuri aina väkivalta viha takki jakomuille 2023 sää