Mikä on edullisin/ turvallisin vaihtoehto mennä lentokentältä keskustaan? bussi? juna? taksi? hintoja bliis!! :)
Lentokentältä keskustaan? Millä?
4
1726
Vastaukset
- Kotkalainenkin
Edullisin on ehdottomasti mennä bussilla devickajan metroasemalle ja siitä jatkaa matkaa metrolla. Maksaa ehkä euron. Mutta toinen vaihtoehto on tilata taksi etukäteen Suomesta käsin. Kuski odottaa sua lentokentällä pitäen sun nimikylttiä ja se maksaa 22 euroa ja on varmasti turvallisin ja helpoin tapa päästä hotellille.
- vaihtoehtoja
Esimerkiksi airport express bussilla (50kc) suoraan rautatieasemalle (hlavni nadrazi) joka on myös punaisen linjan metropysäkki hyvin lähellä vaclavin aukiota. Mikäli halajaa keltaselle metrolinjalle niin voi ottaa myös normaalin bussin joko Nove Butoviceen tai Zliciniin. Jos sitten metrolla määränpäähän. Dejvickan pysäkki on siis vihreellä linjalla ja sinne aiemmin mainittu normaalibussi kuljettaa myös.
Me ostimme lentokentän lippukioskista liput (26k/hlö) ja hyppäsimme bussiin nro 119, jolla ajoimme päättärille. Sieltä laskeuduimme metroasemalle, jatkoimme Muzeumin asemalle, jossa vaihdoimme omalle pysäkillemme (I.P. Pavlova) menevään metrojunaan. Karttaan kannattaa tutustua etukäteen, niin ei tarvitse asemilla ihmetellä. Paluumatkan teimme samalla systeemillä, silloin ostimme liput etukäteen kotikatumme pikkukaupasta.
- Matkailija-mummo
Tuo bussi 119 ja sitten ratikkaan tai metroon,toimii hyvin, mutta jos sattuu olemaan paljon kantamista,kimppatakseja on aina kentällä ja hinta oli viime kuussa kahdelta 16 .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17322289Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant749496Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.297490Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va806325SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1825970Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot344976HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1084630Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1014386Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo872060Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k801355