Mikä on edullisin/ turvallisin vaihtoehto mennä lentokentältä keskustaan? bussi? juna? taksi? hintoja bliis!! :)
Vastaukset 4
- Kotkalainenkin
Edullisin on ehdottomasti mennä bussilla devickajan metroasemalle ja siitä jatkaa matkaa metrolla. Maksaa ehkä euron. Mutta toinen vaihtoehto on tilata taksi etukäteen Suomesta käsin. Kuski odottaa sua lentokentällä pitäen sun nimikylttiä ja se maksaa 22 euroa ja on varmasti turvallisin ja helpoin tapa päästä hotellille.
- vaihtoehtoja
Esimerkiksi airport express bussilla (50kc) suoraan rautatieasemalle (hlavni nadrazi) joka on myös punaisen linjan metropysäkki hyvin lähellä vaclavin aukiota. Mikäli halajaa keltaselle metrolinjalle niin voi ottaa myös normaalin bussin joko Nove Butoviceen tai Zliciniin. Jos sitten metrolla määränpäähän. Dejvickan pysäkki on siis vihreellä linjalla ja sinne aiemmin mainittu normaalibussi kuljettaa myös.
Me ostimme lentokentän lippukioskista liput (26k/hlö) ja hyppäsimme bussiin nro 119, jolla ajoimme päättärille. Sieltä laskeuduimme metroasemalle, jatkoimme Muzeumin asemalle, jossa vaihdoimme omalle pysäkillemme (I.P. Pavlova) menevään metrojunaan. Karttaan kannattaa tutustua etukäteen, niin ei tarvitse asemilla ihmetellä. Paluumatkan teimme samalla systeemillä, silloin ostimme liput etukäteen kotikatumme pikkukaupasta.
- Matkailija-mummo
Tuo bussi 119 ja sitten ratikkaan tai metroon,toimii hyvin, mutta jos sattuu olemaan paljon kantamista,kimppatakseja on aina kentällä ja hinta oli viime kuussa kahdelta 16 .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791339
- 851246
- 96987
- 48833
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su40733Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83609Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä30538Mikä on vahvuutesi palstalla?
Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr111520Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su44498Leski ja Volvomies
Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..7486