Minne kannattaa Tampereella viedä Renault huoltoon, jos ei halua maksaa merkkihuoltamon kalliita hintoja? Auto kun on jo sen verran vanha, että tuollaisen "nyrkkipajankin" huolto olisi ihan riittävä.
Renault-huolto Tampereella?
Disku
85800
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Moi,
sivuhuomautuksena sanoisin että pikkupajat omaavat paremman korjaustaidon kuin merkkiliikkeet. Jälkimmäisissä ei osata muuta kuin lukea vikamuistia ja vaihtaa uutta osaa vaikka vanhassa ei aina mitään vikaa olisikaan. Nyrkkipajoissa sen sijaan osataan "manuaalisesti" hakea vikaa, mikä varsinkin vanhempien autojenkohdalla on ainut vaihtoehto.
Polunmäenkatu 39, 33720 Tampere(Rusko) Siis sinne ajattelin itse viedä Laluuna II:n viedä.
kyseessä siis lienee Tmi Markku Järvinen?
Kalevassakin näkyy olevan joku korjaamo Renault-kokemuksella kuten myös Ollanketo ratinassa. Yhdenkään osaamisesta en osaa mitään sanoa, kun en koskaan ole käynyt...
Juu, siitä Tmi Järvisestä olen kuullut hyvää. Osaa hommansa ja hinta kohtuullinen verrattuna Käyttö-Autooon. Tiedä sitten, jos auto on uudehko miten takuu pelaa.
Järvisen Markku on entinen Volvo/Renault huollon kaveri , joka perusti oman huollon tuonne. Ei ole kokemusta tästä firmasta,mutta asiansa kyllä osasi huolla merkkihuollonpuolella.
Tuosta Kavevastakaan ei ole kokemusta, mutta on kuulemma "huollattanut" autoja "merkkihuollossa" kun ei ole saanut niitä kuntoon=)
Ja Ollanketo on ihan valtuutettu merkkihuolto, niinkuin Käyttöauto ja Huoltorex
Itse säästin jakohihnan vaihdossa noin 200e viemällä autoni Nokialle Esson yhteydessä olevaan huoltoon (Villanen/Salo?). On vielä merkkihuoltokin. Tuo oli oikeastaan ainoa Tampereen seudulla, jonka hinnat erosivat merkittävästi Käyttöauton taksoista.
maksoi hihnanvaihto? Niin ja mikä malli, Clio?...
Siis kyseessä oli hihnan ja vesipumpun vaihto sekä normaali 80tkm:n huolto. Jakohihnasarjan hinta oli 180e ja vaihtotyön hinta 170e... Loppusumma koko huollolle oli 750e.