Siskon tehtävä häissä...

Nimetön

Siskoni häät on lokakuussa 09. Haluaisin jotenkin auttaa häiden järjestelemisessä, mutta en tiedä oikein miten. Haluaisin laulaa heille hääjuhlassa muttta voinko laulaa siten ettei siskoni tiedä siitä mitään? Ilmestyisin vain lavalle ja laulaisin, en tiedä pitäisikö hän siitä. Ja jos kysyn häneltä sitä tiedän mikä vastaus on, ja se on tiukka EI!!!! No toinen kysymys: Mitä voisin ostaa tai tehdä siskolleni häälahjaksi. Ajattelin että tekisin jonkun hienon ristipistotyön missä olisi nimet ja päivämäärä, mutta en ole mikään taitava käsistäni. Pliis vastatkaa, tarvitsen todellakin apua....

4

2489

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mieltä....

      Minkälaiset häät siskollesi on tulossa? Siitä riippuu aika moni asia. Esimerkiksi meillä on häät ensikesänä, noin 150 henkilön juhlat joihin teemme ruuat ja juomat itse. Samoin juhlapaikka pitää siivota itse ennen häitä ja häiden jälkeen, joten meillä on kyllä minun kahdelle siskolle hommaa ihan yllinkyllin kun saavat/joutuvat olemaan apuna. Meillä on toki läheiset välit ja tiedän että siskot auttaa mielellään, että ei heitä pakotettu ole. Minä olen ainakin avusta hyvin kiitollinen ja minusta voit suoraan kysyä tarviiko hän missään apua että voitko tehdä jotain...? Jos sinä haluat laulaa siskollesi niin silloin laulat. Ei sinun tarvitse sitä etukäteen kertoa vaan se voi olla yllätys. Itse olisin ainakin tosi liikuttunut, jos noin kävisi itselle. Ja eikai siskosi sellaisesta voi suuttua, tai jos suuttuu eikä pidä siitä niin se on hänen oma häpeä! Ei sinun!

    • sharita__

      Siskoni menee kesällä naimisiin ja olen aktiivisesti mukana järjestelyissä. Välimme ovat erittäin läheiset ja itsekin koen että on kiva auttaa. Miksei siskosi halua sinun laulavan? Jos haluat laulaa häissä yllätyksenä kannattaa kuitenkin ottaa yhteyttä seremoniamestariin tms. Joka ohjelmaa juontaa ja tietää muusta ohjelmasta.

    • Nimetön

      Olen vähän epäröivä työn ristipistotyön kanssa. Harrastaako siskosi ko. käsitöitä itse? tai tiedätkö mitä mieltä hän ja hänen tulva miehensä on niistä? Jotkut ovat innostuneita ja toisille ristipitotaulu voi olla kammotuksen huippu. Jos sisaresi ei kehtaa laittaa sitä seinälle, sinä ehkä pahoitat mielesi. Ja toisaalta suuri työ menee hukkaan. Sisustukseen liittyvät lahjat on aina tosi vaikeita, kun ei tiedä toisen makua. Ota selvää tai anna häälahjaksi lupaus tehfä ko. taulu jos he sitä haluavat.

    • neitipieni

      Jos haluaisit ostaa siskollesi Aalto-vaasin ja tietäisit että siskosi sanoisi jyrkän EIn moiselle lahjalle....ostaisitko sitä silloin. No et varmasti.
      MIeti samaa laulun kanssa. Jos siskosi kanta on jyrkkä EI niin miksi hemmetissä menisit laulamaan-. Jollekulle tulee siitä kuitenkin paha mieli ja se joku taitaa olla sinä itse kun näet siskosi naaman kun aloitat laulun yllätyksenä.
      . Ja miksi ihmeessä tekisit puutteellisilla taidoillasi ristipistotyön jos et osaa. Teetä se vaikka jollain että siitä tulee hieno, jos se jotenkin on sinulle pakkomielle muutenhan se joutuu piirongin laatikkoon.Ja taas sinulla on paha mieli.

      Hääpäivä on siskosi päivä, älä mene sössimään sitä sellaisella mitä SINÄ haluat ja tiedät ettei siskosi halua.
      Vähän oli karua tekstiä mutta....jonkun on sinut herätettävä.

    Ketjusta on poistettu 22 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      169
      6127
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      61
      4673
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      50
      4426
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      64
      4269
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      68
      2662
    6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      61
      2182
    7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      133
      1652
    8. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      131
      1544
    9. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      48
      1463
    10. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      34
      1318
    Aihe