Ajattelin ostaa jommankumman mutta kumman?
Kumpi on parempi? Ja miksi?
Kiitos jo nyt
Kumpi on parempi? Ja miksi?
Kiitos jo nyt
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
ff7 on ehdottomasti parempi kuin 9 koska
siinä on enemän mini tarinoita sen juoni on parempi, paremmat hahmot, enemmän haastetta pelin läåäistyä.
ja kaiken lisäksi se on kaikein paras koskaan tehty final fantasy.
se on toinen ff peli josta tehdään jatko osa vaikkakin videona ... ja miksi? koska se juoni on paras..!
toiseksi ysin lopikset on liian iisejä eikä siinä ole mitääs super monstereita joita vastaan voisi mitellä sitten kuin peli on menty läpi
Osta molemmat.
Molemmat ovat mahtavia pelejä, FF IX on teknisesti niin paljon parempi, että korvaa vähäsen sitä että tunnelma jää aika useasti tuon kilpailijansa taakse, jossa saa tuskailla esim analogi-tattien puutetta. Molemmat ovat mahtavia pelejä, ja tuskin kadut kumman ostatkaan, mutta jos on pakko valita niin FF VII, se on kuitenkin se perus-Fantasy jonka jokaisen itseään FF faniksi kutsuvan oletetaan pelanneen läpi. Monta kertaa.
fenro, muuten, eikös se Ozma mikälie muka kelpaa vaihtoehtoiseksi hirviöksi?
tossa olet nyt kyllä aivan väärässä..... ff ysissä on yks paha vastus johon täytyy kouluttaa äijiä niin vitun paljon... ja se on OZMA....itselleni se ei ollut paha kun koulutin heti ensinmäisellä kerralla aijat päätyyn.... mutta toisella kerralla kun pelasin ihan menemällä vain sen 12 h läpi niin se oli todella paha.....
ihan vaa sekin että hoitelet ryhmän niitä pässejä siitä yhestä saaresta on niin vaikeeta että huh huh... hiki nousee pintaan pelkästä ajatuksesta. Ozman hoitelin kyllä melko helposti mutta ryhmän noita pässejä/lampaita en millään.
Siinä haastetta!! =)
kauniimpi ja parempi kykysysteemi, hauskemmat hahmot jne... ff7 on kyllä hyvä, mutta ff9 parempi.
FF9
ff7 juoni peitoaa tyhmän rakkaus tarinan mitä ysissä tarjotaan.
ysistä tulee mieleen 8 joka myös oli squaren peli historian yksi floppi peli
(OZMA ON HEMMETIN HELPPO VASTUS VERRATTUNA WEAPONEIHIN KOSKA NIITÄ SENTÄÄ EI VOITA SILLÄ ETTÄ TEKEE HAHMOISTA TÄYS TASOSIA)
anteeksi ja jos haluat tapella isoa super palloa vastaan ja pitää sitä pahana vastuksena osta ysi lol
jos taas haluat vähän hienomman näkösii vastuksii vastaan taistella ni osta seiska!
mainitsen ff7 plussia mitä ysissä EI ole
chocobo kisat ja breeding systeemi chocobo cathing systeemi
makea pää loppis!
parempijuoni
ei ole mitään tyhmää apinaa pää henkelöönä
helppohan se ozma oli, tapoin sen 78levelisenä
Tuskinpa, onhan se sentään myydyin FF-peli.
Mutta myös niitä vähemmän parempia FF-pelejä.
Ja vastaus FF VII. Perusteluja tullutkin jo.
Minusta FF VIII on mahtava peli, elokuvamaisella tapaa ylivoimaisesti parempi kuin VII tai IX. Mutta nuo kaksi peliä loistavatkin toisilla osa-alueilla. Minua on aina häirinnyt se, että koska FF VIII oli vähän erilainen, sitä on aina syrjitty :(
Ei toista asiaa tarvitse mollata voidakseen pitää toisesta, pitäkää kaikista niin elämä on kaikilla mukavampaa ^^
tossa sanoit, että ff7 on paremman näköset vastukset. sehän on mahdotonta, sillä ff7 grafiikka on aivan paskaa. tosin se sopii peliin. vedin emerald weaponin EKALLA KERRALLA läpi, lvl 97, 95 ja 95 hahmoilla. se oli hemmetin helppo. ozmaa en koskaan vetänyt läpi, tosin yritin vain kerran. ff7 on legendaarinen ff, mutta ff9 on selkeästi parempi.
ff8 floppi?!? siis mitä vittua durahan sössöttää? ff8 on keskivertopeliä tuplasti parempi, vaikka onkin ehkä heikoin ff. ei se missään nimessä mikään floppi ole, se on vain erilainen kuin muut finalit. ff9 kykysysteemi on aivan mahtava ja se fiilis, kun oli vetänyt lopparin läpi ja uskomaton loppupätkä oli meneillään!!! ei ole sellasta fiilistä minkään muun pelin kanssa saavuttanut.
mutta osta nyt ihmeessä molemmat, tai sitten ff7, sillä se on vain niin legendaarinen ff, että ei rajaa. ff9 voittaa kyllä ff7 juonessa, grafiikassa ja pelisysteemissä, etenkin 4 hahmoa on hyvä juttu. mutta jos tämä on ensimmäinen ff, niin osta ff7.
mulle ei oo ikinä tuottanu minkään näkösii ongelmii noiten weaponie larhaaminen... mikä siin muka on et ne on niin vaikeita. Toki ne vaati muutaman yrityksen (ehkä 2-6) mut ei ne silti mitää kovin vaikeit oo!
mull meni 61 levelisenä ;D
Taktikointia vaatis... ja hermoja. (noin sata yritystä)
Yks syy minkä takia mä en tykkää seiskast niin paljo ku ysist on just se taito systeemi. Siis mitä v***ua. Pistät jonku kiven miekkaan ja hokkuspokkus osaat taikoa. Ei hyvä :(
Älkää ymmärtäkö väärin. Seiska on melkee yhtä hyvä ku ysi... oliski jos taito systeemiä olis vähä hiottu ja muuta, mutta näin se ei kyllä voita ysiä.
Yks syy minkä takia mä en tykkää seiskast niin paljo ku ysist on just se taito systeemi. Siis mitä v***ua. Pistät jonku kiven miekkaan ja hokkuspokkus osaat taikoa. Ei hyvä :(
Älkää ymmärtäkö väärin. Seiska on melkee yhtä hyvä ku ysi... oliski jos taito systeemiä olis vähä hiottu ja muuta, mutta näin se ei kyllä voita ysiä.
tää viesti tuli vahingos!
:D
se nimen omaan on kaikein aikoijen EI myydyin final fantasy peli ! lol
sen juoni on ihan persiistä
kaikein aikojen myydyin peli squarella on ollut tähän asti ff10 ja heti sen jälkeen 7
niihin tarvitsee sentään jotain muutakin kuin level 100 hahmot :P
niinku taas ysissä hankit 100 leveliset hahmot ni oi voi ozma kuoli heti :P
seiskassa se ei ritä
(vetäsin ozman ekalla kerralla läpi
oli miten oli mutta Weaponien kanssa ei mulla oo ikinä ollu ongelmia... ozman kanssa on.. Kauan ajattelin että en ikinä pysty voittamaan sitä. Voitinpa sitten kuitenkin.
weaponit on helpompia, ei tarvii ku jotku lvl 70 äijät ja menee jo läpi suuremitta vaikeuksitta. ozma ei menny lvl 78, 69 ja 75 lvl hahmoilla:(
Tiedä tuota, mutta parilta saitilta ja lehdeltä olen lukenut tämän asian muodossa "most sold in the series" tai "globally the most successful final fantasy" tai vastaavaa. Ehkä ne sitten puhu hevon kakkaa, tai tieto oli vanhaa, tai kysymys on vain jenkkilästä, mutta ei se ainakaan suurin floppi ole. Kyllä niitä kopioita on myyty ainakin vähintään 6 miljoona kappaletta.
Epäilen myös että ff10 olisi myydyin, ff7 uskoisin kyllä olevankin.
Jos joku saa faktaa näistä myyntimääristä, niin perun sitten sanani.
Kuulisin mielelläni perusteita tuolle väitteelle
"Sen juoni on ihan persiistä"
Se kääpiö cloud osaa käsitellä sitä JUMALATTOMAN isoo miekkaa niil kavio käsillään!lol lol lol lol lol lol lol lol lol lol lol lol lol lol lol lol
Ja sitte nykyajan räiskintäpeleissä heput juoksee ku lehmät laitumella kirmaten vaikka selässä on aseita noin 50 kilon verran, ja sitte ne vielä pitelee aseita palikkakäsin joissa on yhteenliimatut sormet!!!
Eli siis, kukaan ei jaksa jos homma menee grafiikan yksinkertaistelujen aiheuttamien juttujen pilkkaamiseen(Olkoot trolli tai ei). Sitä paitsi nämä heput ovat varsin hassun näköisiä tuolla lailla :)
se on oikeesti sitä samaa kaikien aikojen perus juoni paha velho joka yrittää valloittaa maailman siis se on niin käytetty idea
ff seiskassa oli eri asia ff9 oli eri asia ff10 oli eri asia mutta ff8 on joku helvetin maagikko joka yrittää orjuuttaa maailman siin NIIN! käytetty idea lukekaa kirjoja ni tajuute mitä tarkoitan
Ei tässä muuten mitään, mutta se että sanot että muissa FF:issä eri asia.
[SPOILEREITA]
FF VII:
Päähenkilön vanha kaveri päättää tuhota koko maailman yhdistymällä planeetan kanssa.
FF IX:
Päähenkilö koittaa pelastaa maailman kun tämän ilkeä luoja haluaa tuhota tämän maailman.
[SPOILERIT OHI]
Ainut oikea ero noissa on se, että tuo heppu halusi valloittaa, muut tuhota.
Minusta tässä on vain sitä että "Tää on kivempi ku toi, joten ton täytyy olla paska" -asennetta.
Ei hyvä kun peli haukutaan pystyyn koska itse ei ymmärrä sitä
Ne on loistavia.
Final fantasy seiska..ysi ei ollut miestäni kauhean hyvä..seiska loistava!!