Kännykkääni on nyt kahtena yönä tullut hieman häiriöitä. Öisin ajalla 00-0:35 ei pysty soittaa tai mitään. Valittaa vaan että "Pakettidata ei ole käytössä" "Ei yhteyttä verkkoon". Ei siihen asetuksien muuttaminen auta, ei uudelleen käynnistäminen, ei mikään. Se vain sitten itestään lähtee taas toimimaan ja kenttäpalkki tulee takas näkyviin. Mistähä tämäkin vika voisi johtua?! Sattuu vain nyppimään sillä juuri tuohon kellonaikaan kännykkä on minulla useastikin kovassa käytössä. Itse kännykkä on uusi ja ollut noin 3 kuukautta käytössä.
ei toimi yöllä?
1
612
Vastaukset
- SL_Asiakas
Itsekin olen huomannut ajoittain samaa Saunalahden liittymällä, joka sekin toimii Elisan verkossa.
Omassa tapauksessani selvisi, että kyse on Elisan GSM -verkon ohjelmistopäivityksistä, jotka tehdään yöaikaan, ja joiden aikana Elisan GSM -verkko on ainakin alueellisesti pois käytösta.
Näissa tapauksissa pelkällä GSM -puhelimella ei voi Elisan verkossa soittaa, mutta jos kyseessä on 3G -puhelin, niin ongelman voi kiertää valitsemalla puhelimesta 3G -verkon käyttö.
Eli soittaa voi 3G:lla jos haluaa, mutta ainakin omassa puhelimessani 3G -verkossa puhuminen kuluttaa virtaa nelinkertaisesti verrattuna GSM -verkon käyttöön.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tyttäreni kuoli lihavuusleikkaukseen.
Miettikää kuiten 2 kertaa, ennenkuin menette lihavuusleikkaukseen.35089481 Eurolla 35 euroa, 1.5x minimikerroin, 0x kierrätys ja minimitalletus vain 5e!
Noniin nyt pamahti sitten VB:ltä älyttömän kova tarjous ensitallettajille. Euron panoksella 35 euroa jos kokkishown voit12581Viiimeinen viesti
Sinulle neiti ristiriita vai mikä nimesi sitten ikinä onkaan. Mulle alkaa riittää tää sekoilu. Oot leikkiny mun tunteill692368- 1791955
epäonnen perjantain rikos yritys
onpa epäselvä kuva, tuolla laadullako keskustaa tarkkaillaan lego hahmotkin selvempiä161552Yllätyspaukku! Vappu Pimiä rikkoi vaikean rajapyykin yllättävässä bisneksessä: "Nyt hymyilyttää...!"
Wau, onnea, Vappu Pimiä, upea suoritus! PS. Pimiä tänään televisiossa, ohjelmatietojen mukaan hän on Puoli seiskassa vie91401- 1121347
Suomessa ei ole järkeä tarjota terveyspalveluita joka kolkassa
- Suomen väestötiheys 1.1.2022 oli 18,3 asukasta maaneliökilometriä kohden. - Uudenmaan maakunnassa asuu keskimäärin 181841328RÖTÖSHERRAT KIIKKIIN PUOLANGALLA.
Puolankalaisilla tehtävä ryhmäkanne itsensä yleintäneistä rötöstelijöista, sekä maksattaa kunnan maksama tyhmän koplan j601320Kirjoitin sinulle koska
tunnen sinua kohtaan niin paljon. Sydäntäni särkee, kun kätken ihastumisen, kaipauksen, sinua kohtaan tuntemani lämmön j421227