Millaisia kokemuksia elektronisesta taulusta? En ole koskaan sellaiseen heittänyt, mutta ajatus on alkanut kiinnostaa, koska se olisi turvallisempi vaihtoehto, kun jaloissa pyörii pieni lapsi. Pikaisella katselulla hinnat vaihtelee 50 ja 100 euron välillä. Tuleeko elektronisesta taulusta miten paljon "kumitikkoja", vai tarttuuko tikat hyvin tauluun?
Elektroninen taulu
6
12441
Vastaukset
- ukkeli
viskelin itekii aikoinaa elektronisee,mut ei ollu mun juttu.Taulujen ja tarvikkeitten nyky hintoja en tiedä.Kumitikkoja tulee mielestäni enemmän kuin tavallisesta taulusta,ja tikkojen tauluun jääminen riippuu heittotyylistä,tai heiton kovuudesta.
- joku
lidlissä mainostetaan sellaista 35 euron paikkeilla olevaa,kai niitä jossain muuallakin on edullisia malleja. itse en ole vielä ostanut,mutta mielessä on käynyt.
- The Powerless
Tuon merkkisen taulun omistan mutta en enää heitä siihen, vaan olen siirtynyt takaisin normi-dartsiin. Itse kypsyin totaalisesti kumitikkojen määrään, ja kun taulua ei voi pyörittää, T-20 on kulunut piloille. Tikka pomppaa suorasta sektoriosumastakin pois, koska reikien ympäristö muokkautuu vähitellen. Tikka myös menee nykyisin T-20 ja langan väliin ja kampeaa palan vinoon tiltaten taulun.
Ehkä jos pystyy rennosti tuohon heittelemään niin ajaa asiansa. Vakavaan harrastukseen ei sovellu ellei usein osta uutta...- aurajuust0
Tuollaisen avasin äsken, taulua voisi muuten pyörittää, mutta tuo bulls eye ei osuisi enää kytkinkalvoon. Noita "näppäinhattuja" voi kyllä vaihtaa keskenään. Taulun takaa yläreunasta ja keskeltä ruuvit auki niin etuosa lähtee helposti irti. Alhaalla olevan elektroniikkaosan ruuveja ei tarvii avata. Mulla ei oo noita tikkoja enää, mistähän löytyis?
- elovena
Itse olen heitelly dartsia ns. "pilipali" tauluun vuodesta ´92 asti..vähintään pari kertaa vuodessa myös karvatauluun.
Edellinen oma elektroninen taulu oli käytössä lähes 8 vuotta toimien moitteettomasti..nykyinen taulu on juuri tuo lidlin 35 eken taulu ja toimii hyvin.
Myös 8 vuotias poikani on todella innostunut heittämisestä ja toki kannustan häntä lajissa, heittelemällä itse hänen kanssaan.
Kumitikkoja tulee heittotyylistä riipuen jonkin verran mutta olen huomannut että
myös kärjissä on eroja tauluun jäämisen suhteen. toiset kärjet eivät tahdo jäädä kiinni tauluun lainkaan vaan pomppaavat pois, mutta taas toiset jäävät kiinni niin tiukasti että ei meinaa irti saada.
Erittäin hyvä liike tarvikkeiden osalta on englannissa toimiva dartscorner. tarvikkeita löytyy kovakärkisiin kuin muovikärkisiin tikkoihinkin. Olen tilannut sieltä useasti tikkakerhollemme varaosia ja suuriakin tilauksia. toimitukset tulevat noin viikossa.Ja olen ollut todella tyytyväinen. - Anonyymi
Itse suosin elektronista taulua ja paljon olen heitellytkin. En usko, että kumitikkoja tulee paljonkaan enempi suhteessa karvatauluun..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."432130Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.1711903- 1161332
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711150- 96952
Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli73899Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.78849Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki44845Ja tääkin vielä...
Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/1347931782- 54691