peräaukonalueen heltan poisto

sain synnytyksessä ns. heltan ja nyt kävin poistamassa sen, haava jättiin auki jotta se ei keräisi bakteereita jne.. kuinka kauan tulee veristä vuotoa, onko kellään kokemusta
72633
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

kunnes haava umpeutuu. Tuollaisen haavn umpeutumisessa kestää pitkään, koska paikka on sellainen, ettei se tapahdu hetkessä, ehkä joitain viikoja max. Pidä uloste löysänä ja suihkuttele tiheästi. Jos verta tulee kuin härän kurkusta niin se on vaaran merkki

Äänestä

Tietoa: (vauva syntyy toisesta reijästä.)

Äänestä
  • alkuperäisessä viestissä puhuttiin löysästä peräaukosta? Tuollaisia helttoja on minullakin ja peräpukamia hoidettaessa kirurgi huomautti ettei ne ole pukamia eivätkä tarvitse hoitoa. Löysä peräaukko voi tulla synnytyksessä, jos välilihan leikkaus tehdään virheellisesti peräaukon sulkijalihakseen saakka ja taitaapa synnyttäessä sekin venyttyä muutenkin.

    Äänestä

  • Ei ole tainnut synnyttää joka puhuu löysästä p-a. Lapsi voi olla iso kokoinen ja varsinkin pienilantioisilla synnytkset ovat vaikeita. Noita helttoja taitaa olla synnyttämättömilläkin? Joillakin (harvoilla) tulee synnytyksessä p-a:n halvaus, jolloin ei pysty pidättään ulostetta. Siinäkin tapauksessa lapsi on kuitenkin syntynyt siitä toisesta reiästä...haloo!

    Äänestä

  • 11114444666 kirjoitti:

    Ei ole tainnut synnyttää joka puhuu löysästä p-a. Lapsi voi olla iso kokoinen ja varsinkin pienilantioisilla synnytkset ovat vaikeita. Noita helttoja taitaa olla synnyttämättömilläkin? Joillakin (harvoilla) tulee synnytyksessä p-a:n halvaus, jolloin ei pysty pidättään ulostetta. Siinäkin tapauksessa lapsi on kuitenkin syntynyt siitä toisesta reiästä...haloo!

    itsellänikin on tuollainen ärsyttävä heltta, ummetuksen johdosta kai tullut, ja lääkäri totesi että "kattellaan, ei nyt vielä tehdä asialle mitään". Haluaisin kuitenkin turhan ulokkeen pois, joten onko jollain kokemusta miten homma hoituu -mikä erikoislääkäri ois paras- ja kauanko paranee?

    Äänestä

  • kesäheinä78 kirjoitti:

    itsellänikin on tuollainen ärsyttävä heltta, ummetuksen johdosta kai tullut, ja lääkäri totesi että "kattellaan, ei nyt vielä tehdä asialle mitään". Haluaisin kuitenkin turhan ulokkeen pois, joten onko jollain kokemusta miten homma hoituu -mikä erikoislääkäri ois paras- ja kauanko paranee?

    Up! Täällä mietiskelen tismalleen samaa :( inhottavan näköinen...

    Äänestä

Gastrokirurgi hoitaa mm. peräaukon aluetta ja voi tuollaisen poistaa. Maksaa yksityisellä noin 500€

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sisko vm.- kirjoitti:

sain synnytyksessä ns. heltan ja nyt kävin poistamassa sen, haava jättiin auki jotta se ei keräisi bakteereita jne.. kuinka kauan tulee veristä vuotoa, onko kellään kokemusta

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu