laturin hihna

tietämätön autoilija

omistan Nissan Almera 1.5:n vm.2003. Mistä mahtaa johtua että laturin/tuulettajan hihna kitisee kylmänä kun lähtee peruuttamaan. Ja onkohan kyseisessä mallissa ko.hihnassa automaattikiristys?

7

9294

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ole automaattista

      kiristystä. Hihna lienee kovettunut tai kulunut, paljonko lie kilometrejä? Kiristys saattaa auttaa mutta uusi hihna auttaa varmasti. Peruuttamisella ei ole vaikutusta kitinään. (moottorin pyörimissuunta ei vaihdu). Kitisee ihan varmasti myös eteen ajaessa jos rasitat konetta samalla tavalla kuin pakilla.

      • tietämätön autoilija

        Kiitos. Täypyypi viedä peli hihnan vaihtoon


    • auttaa

      kitinään, mut jos hihna alkaa olla muutenkin finito, niin kandee viedä jonnee vaihtoon. Kumpi hihna se oikein kitisee, se ohjaustehostin-vesipumppu vai sitten laturi-ilmastointi-hihna? Ja kandee sit tietysti vaihtaa samaan syssyyn se toinenkin hihna, ei sit taas tarvii mennä pajalle kohta uudestaan

    • tietämätön autoilija

      Millähän tuon homman vois tarkastaa? En meinaan tiedä kumpi hihna se on..

      • hihnaspray

        no niin... Eli hihna luistaa, kun se liian löysällä kuormitukseen nähden. Kun se luistaa aikansa (josta tulee kitinä/vinkuna). - konepelti ylös KONE SAMMUKSISSA kokeile hihnojen kireyttä käsillä. Ohjekirjasta tai jostain pitäis olla faktaa kuinka paljon hihnassa saa olla löysää eli kuinka paljon se saa painua tietystä kohdasta. Jos jompikumpi hihnoista tuntuu löysältä niin se varmaan luistanee. Tiukkaaminen saattaa onnistua kotikonstein, jos on tietoa/kokemusta ja pelit ja vehkeet. Hyväkuntoisen voi kiristää, huonot on syytä vaihtaa. - tarkista hihnojen ulkonäkö, onko niissä halkeamia, murtumia, "pykimiä". Onko autoosi vaihdettu hihnat tehtaan liukuhihnan jälkeen vai ei? Jos hihnat näyttävät raihnaisilta, vaihdata uudet remmit tilalle ennenkuin ne napsahtaa poikki baanalla. Se on nimittäin hinauskeikka tiedossa, jos laturi tai vesipumppu ei pyöri hihnan katkeamisen jälkeen. Ei tietysti ilmastointikaan (jos sellainen on) tai ohjaustehostin pelaa, riippuu tietysti katkenneesta hihnasta. - käynnistä kone ja laita sähkösyöpöt laitteet päälle. Jos alkaa vinkumaan, niin silloin laturin hihna on varmaan löysällä, koska laturin pyörimisvastus kasvaa sähkönkulutuksen kasvaessa. Muista myös kytkeä laitteet pois testin jälkeen ettei akku tyhjene. Tää on vähän tälläinen epävarmempi konsti. Kysy lisää tai pyydä paikalle autoja tunteva ihminen. Minulla oli itse asiassa -02 autossa sama vika, kitisi kylmänä viime syksynä. Kävin korjaamolla muissa merkeissä ja setä laittoin hihnasprayta. Kitinä lakkasi tietysti, mutta hihnat on edelleen vaihtamatta, jatkoajalla mennään. Vaihdatan remmit jossain muualla kuin merkkiliikkeessä.


    • korjaus

      kait ajankohtasta, ku ei starttaa.
      Laturi ok, akku ok, mut kun virrat kääntää päälle niin ne tulee normaalisti ja kun kääntää avainta lisää nii ei mitään..!!!
      Voisiko joku neuvoa mua missä startti sijaitsee, josko sais sen verra sitä esim. koputeltua et lähtis käyntiin niin vois ajaa korjaukseen.
      ellen sais niin hyviä neuvoja(ehkä myös kuvia) et voisin itse vaihtaa!
      Kiitos etukäteen!!!
      (Almera 1,5 2001.)

      • Venssivani

        Kuulostas kyllä ennemminki että virtalukon pohja ois menny hajalle..Itselläni oli avensiksessa juurikin samanlainen vika..Mulla se pohja oli muovia joka oli menettänyt alkuperäisen muotonsa eikä enää suostunut starttaamaan..Syynä virtalukon pohjan rikkoutumiseen voi olla esim. liian painava avainnippu joka "kuluttaa" ko. pohjaa..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      44
      2166
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      182
      1948
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1362
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1170
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      972
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      919
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      869
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      45
      857
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      31
      802
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      54
      701
    Aihe