laturin hihna

tietämätön autoilija

omistan Nissan Almera 1.5:n vm.2003. Mistä mahtaa johtua että laturin/tuulettajan hihna kitisee kylmänä kun lähtee peruuttamaan. Ja onkohan kyseisessä mallissa ko.hihnassa automaattikiristys?

7

9079

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ole automaattista

      kiristystä. Hihna lienee kovettunut tai kulunut, paljonko lie kilometrejä? Kiristys saattaa auttaa mutta uusi hihna auttaa varmasti. Peruuttamisella ei ole vaikutusta kitinään. (moottorin pyörimissuunta ei vaihdu). Kitisee ihan varmasti myös eteen ajaessa jos rasitat konetta samalla tavalla kuin pakilla.

      • tietämätön autoilija

        Kiitos. Täypyypi viedä peli hihnan vaihtoon


    • auttaa

      kitinään, mut jos hihna alkaa olla muutenkin finito, niin kandee viedä jonnee vaihtoon. Kumpi hihna se oikein kitisee, se ohjaustehostin-vesipumppu vai sitten laturi-ilmastointi-hihna? Ja kandee sit tietysti vaihtaa samaan syssyyn se toinenkin hihna, ei sit taas tarvii mennä pajalle kohta uudestaan

    • tietämätön autoilija

      Millähän tuon homman vois tarkastaa? En meinaan tiedä kumpi hihna se on..

      • hihnaspray

        no niin... Eli hihna luistaa, kun se liian löysällä kuormitukseen nähden. Kun se luistaa aikansa (josta tulee kitinä/vinkuna). - konepelti ylös KONE SAMMUKSISSA kokeile hihnojen kireyttä käsillä. Ohjekirjasta tai jostain pitäis olla faktaa kuinka paljon hihnassa saa olla löysää eli kuinka paljon se saa painua tietystä kohdasta. Jos jompikumpi hihnoista tuntuu löysältä niin se varmaan luistanee. Tiukkaaminen saattaa onnistua kotikonstein, jos on tietoa/kokemusta ja pelit ja vehkeet. Hyväkuntoisen voi kiristää, huonot on syytä vaihtaa. - tarkista hihnojen ulkonäkö, onko niissä halkeamia, murtumia, "pykimiä". Onko autoosi vaihdettu hihnat tehtaan liukuhihnan jälkeen vai ei? Jos hihnat näyttävät raihnaisilta, vaihdata uudet remmit tilalle ennenkuin ne napsahtaa poikki baanalla. Se on nimittäin hinauskeikka tiedossa, jos laturi tai vesipumppu ei pyöri hihnan katkeamisen jälkeen. Ei tietysti ilmastointikaan (jos sellainen on) tai ohjaustehostin pelaa, riippuu tietysti katkenneesta hihnasta. - käynnistä kone ja laita sähkösyöpöt laitteet päälle. Jos alkaa vinkumaan, niin silloin laturin hihna on varmaan löysällä, koska laturin pyörimisvastus kasvaa sähkönkulutuksen kasvaessa. Muista myös kytkeä laitteet pois testin jälkeen ettei akku tyhjene. Tää on vähän tälläinen epävarmempi konsti. Kysy lisää tai pyydä paikalle autoja tunteva ihminen. Minulla oli itse asiassa -02 autossa sama vika, kitisi kylmänä viime syksynä. Kävin korjaamolla muissa merkeissä ja setä laittoin hihnasprayta. Kitinä lakkasi tietysti, mutta hihnat on edelleen vaihtamatta, jatkoajalla mennään. Vaihdatan remmit jossain muualla kuin merkkiliikkeessä.


    • korjaus

      kait ajankohtasta, ku ei starttaa.
      Laturi ok, akku ok, mut kun virrat kääntää päälle niin ne tulee normaalisti ja kun kääntää avainta lisää nii ei mitään..!!!
      Voisiko joku neuvoa mua missä startti sijaitsee, josko sais sen verra sitä esim. koputeltua et lähtis käyntiin niin vois ajaa korjaukseen.
      ellen sais niin hyviä neuvoja(ehkä myös kuvia) et voisin itse vaihtaa!
      Kiitos etukäteen!!!
      (Almera 1,5 2001.)

      • Venssivani

        Kuulostas kyllä ennemminki että virtalukon pohja ois menny hajalle..Itselläni oli avensiksessa juurikin samanlainen vika..Mulla se pohja oli muovia joka oli menettänyt alkuperäisen muotonsa eikä enää suostunut starttaamaan..Syynä virtalukon pohjan rikkoutumiseen voi olla esim. liian painava avainnippu joka "kuluttaa" ko. pohjaa..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      260
      14443
    2. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      150
      3940
    3. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      129
      3775
    4. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      168
      1631
    5. En minä kyllä enää odota sinua

      Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
      Ikävä
      35
      1599
    6. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      392
      1587
    7. Jos joku luulee että kaikki käy

      Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
      Ikävä
      49
      1306
    8. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

      Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
      Tunteet
      8
      1091
    9. Sakin hivutus - ilmiö

      Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
      80 plus
      47
      977
    10. Joka kolmas työtön on työkyvytön

      Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais
      Maailman menoa
      103
      965
    Aihe