omistan Nissan Almera 1.5:n vm.2003. Mistä mahtaa johtua että laturin/tuulettajan hihna kitisee kylmänä kun lähtee peruuttamaan. Ja onkohan kyseisessä mallissa ko.hihnassa automaattikiristys?
laturin hihna
7
9315
Vastaukset
- ole automaattista
kiristystä. Hihna lienee kovettunut tai kulunut, paljonko lie kilometrejä? Kiristys saattaa auttaa mutta uusi hihna auttaa varmasti. Peruuttamisella ei ole vaikutusta kitinään. (moottorin pyörimissuunta ei vaihdu). Kitisee ihan varmasti myös eteen ajaessa jos rasitat konetta samalla tavalla kuin pakilla.
- tietämätön autoilija
Kiitos. Täypyypi viedä peli hihnan vaihtoon
- auttaa
kitinään, mut jos hihna alkaa olla muutenkin finito, niin kandee viedä jonnee vaihtoon. Kumpi hihna se oikein kitisee, se ohjaustehostin-vesipumppu vai sitten laturi-ilmastointi-hihna? Ja kandee sit tietysti vaihtaa samaan syssyyn se toinenkin hihna, ei sit taas tarvii mennä pajalle kohta uudestaan
- tietämätön autoilija
Millähän tuon homman vois tarkastaa? En meinaan tiedä kumpi hihna se on..
- hihnaspray
no niin... Eli hihna luistaa, kun se liian löysällä kuormitukseen nähden. Kun se luistaa aikansa (josta tulee kitinä/vinkuna). - konepelti ylös KONE SAMMUKSISSA kokeile hihnojen kireyttä käsillä. Ohjekirjasta tai jostain pitäis olla faktaa kuinka paljon hihnassa saa olla löysää eli kuinka paljon se saa painua tietystä kohdasta. Jos jompikumpi hihnoista tuntuu löysältä niin se varmaan luistanee. Tiukkaaminen saattaa onnistua kotikonstein, jos on tietoa/kokemusta ja pelit ja vehkeet. Hyväkuntoisen voi kiristää, huonot on syytä vaihtaa. - tarkista hihnojen ulkonäkö, onko niissä halkeamia, murtumia, "pykimiä". Onko autoosi vaihdettu hihnat tehtaan liukuhihnan jälkeen vai ei? Jos hihnat näyttävät raihnaisilta, vaihdata uudet remmit tilalle ennenkuin ne napsahtaa poikki baanalla. Se on nimittäin hinauskeikka tiedossa, jos laturi tai vesipumppu ei pyöri hihnan katkeamisen jälkeen. Ei tietysti ilmastointikaan (jos sellainen on) tai ohjaustehostin pelaa, riippuu tietysti katkenneesta hihnasta. - käynnistä kone ja laita sähkösyöpöt laitteet päälle. Jos alkaa vinkumaan, niin silloin laturin hihna on varmaan löysällä, koska laturin pyörimisvastus kasvaa sähkönkulutuksen kasvaessa. Muista myös kytkeä laitteet pois testin jälkeen ettei akku tyhjene. Tää on vähän tälläinen epävarmempi konsti. Kysy lisää tai pyydä paikalle autoja tunteva ihminen. Minulla oli itse asiassa -02 autossa sama vika, kitisi kylmänä viime syksynä. Kävin korjaamolla muissa merkeissä ja setä laittoin hihnasprayta. Kitinä lakkasi tietysti, mutta hihnat on edelleen vaihtamatta, jatkoajalla mennään. Vaihdatan remmit jossain muualla kuin merkkiliikkeessä.
- korjaus
kait ajankohtasta, ku ei starttaa.
Laturi ok, akku ok, mut kun virrat kääntää päälle niin ne tulee normaalisti ja kun kääntää avainta lisää nii ei mitään..!!!
Voisiko joku neuvoa mua missä startti sijaitsee, josko sais sen verra sitä esim. koputeltua et lähtis käyntiin niin vois ajaa korjaukseen.
ellen sais niin hyviä neuvoja(ehkä myös kuvia) et voisin itse vaihtaa!
Kiitos etukäteen!!!
(Almera 1,5 2001.)- Venssivani
Kuulostas kyllä ennemminki että virtalukon pohja ois menny hajalle..Itselläni oli avensiksessa juurikin samanlainen vika..Mulla se pohja oli muovia joka oli menettänyt alkuperäisen muotonsa eikä enää suostunut starttaamaan..Syynä virtalukon pohjan rikkoutumiseen voi olla esim. liian painava avainnippu joka "kuluttaa" ko. pohjaa..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 233690
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5402702Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial532260Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2122241Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131709Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191519Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip521491- 971389
Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom621221Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951184