omistan Nissan Almera 1.5:n vm.2003. Mistä mahtaa johtua että laturin/tuulettajan hihna kitisee kylmänä kun lähtee peruuttamaan. Ja onkohan kyseisessä mallissa ko.hihnassa automaattikiristys?
laturin hihna
7
8984
Vastaukset
- ole automaattista
kiristystä. Hihna lienee kovettunut tai kulunut, paljonko lie kilometrejä? Kiristys saattaa auttaa mutta uusi hihna auttaa varmasti. Peruuttamisella ei ole vaikutusta kitinään. (moottorin pyörimissuunta ei vaihdu). Kitisee ihan varmasti myös eteen ajaessa jos rasitat konetta samalla tavalla kuin pakilla.
- tietämätön autoilija
Kiitos. Täypyypi viedä peli hihnan vaihtoon
- auttaa
kitinään, mut jos hihna alkaa olla muutenkin finito, niin kandee viedä jonnee vaihtoon. Kumpi hihna se oikein kitisee, se ohjaustehostin-vesipumppu vai sitten laturi-ilmastointi-hihna? Ja kandee sit tietysti vaihtaa samaan syssyyn se toinenkin hihna, ei sit taas tarvii mennä pajalle kohta uudestaan
- tietämätön autoilija
Millähän tuon homman vois tarkastaa? En meinaan tiedä kumpi hihna se on..
- hihnaspray
no niin... Eli hihna luistaa, kun se liian löysällä kuormitukseen nähden. Kun se luistaa aikansa (josta tulee kitinä/vinkuna). - konepelti ylös KONE SAMMUKSISSA kokeile hihnojen kireyttä käsillä. Ohjekirjasta tai jostain pitäis olla faktaa kuinka paljon hihnassa saa olla löysää eli kuinka paljon se saa painua tietystä kohdasta. Jos jompikumpi hihnoista tuntuu löysältä niin se varmaan luistanee. Tiukkaaminen saattaa onnistua kotikonstein, jos on tietoa/kokemusta ja pelit ja vehkeet. Hyväkuntoisen voi kiristää, huonot on syytä vaihtaa. - tarkista hihnojen ulkonäkö, onko niissä halkeamia, murtumia, "pykimiä". Onko autoosi vaihdettu hihnat tehtaan liukuhihnan jälkeen vai ei? Jos hihnat näyttävät raihnaisilta, vaihdata uudet remmit tilalle ennenkuin ne napsahtaa poikki baanalla. Se on nimittäin hinauskeikka tiedossa, jos laturi tai vesipumppu ei pyöri hihnan katkeamisen jälkeen. Ei tietysti ilmastointikaan (jos sellainen on) tai ohjaustehostin pelaa, riippuu tietysti katkenneesta hihnasta. - käynnistä kone ja laita sähkösyöpöt laitteet päälle. Jos alkaa vinkumaan, niin silloin laturin hihna on varmaan löysällä, koska laturin pyörimisvastus kasvaa sähkönkulutuksen kasvaessa. Muista myös kytkeä laitteet pois testin jälkeen ettei akku tyhjene. Tää on vähän tälläinen epävarmempi konsti. Kysy lisää tai pyydä paikalle autoja tunteva ihminen. Minulla oli itse asiassa -02 autossa sama vika, kitisi kylmänä viime syksynä. Kävin korjaamolla muissa merkeissä ja setä laittoin hihnasprayta. Kitinä lakkasi tietysti, mutta hihnat on edelleen vaihtamatta, jatkoajalla mennään. Vaihdatan remmit jossain muualla kuin merkkiliikkeessä.
- korjaus
kait ajankohtasta, ku ei starttaa.
Laturi ok, akku ok, mut kun virrat kääntää päälle niin ne tulee normaalisti ja kun kääntää avainta lisää nii ei mitään..!!!
Voisiko joku neuvoa mua missä startti sijaitsee, josko sais sen verra sitä esim. koputeltua et lähtis käyntiin niin vois ajaa korjaukseen.
ellen sais niin hyviä neuvoja(ehkä myös kuvia) et voisin itse vaihtaa!
Kiitos etukäteen!!!
(Almera 1,5 2001.)- Venssivani
Kuulostas kyllä ennemminki että virtalukon pohja ois menny hajalle..Itselläni oli avensiksessa juurikin samanlainen vika..Mulla se pohja oli muovia joka oli menettänyt alkuperäisen muotonsa eikä enää suostunut starttaamaan..Syynä virtalukon pohjan rikkoutumiseen voi olla esim. liian painava avainnippu joka "kuluttaa" ko. pohjaa..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2103879Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii632465Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3912306- 472233
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321531Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5151295Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931271- 561257
- 721186
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251136