Suunnitelmissa on lähteä piakkoin Tanskaan ja tuossa karttaa tutiskeltuamme suunnittelimme, että voisimme poiketa Billundista myös Atlantin rannikkoa katsomassa. Onko kellään kokemusta, mikä paikka olisi hyvä poikkeamispaikka rannikolla, kartan mukaan Esbjerg olisi melkoisen lähellä. Kukaan käynyt kyseisessä kaupungissa, onko siellä mitään mielenkiintoista?
tanskan rannikko
lomaaalle
72221
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Esbjergin vieressä oleva Fanön saari voisi olla kuvaamaasi tarkoitukseen aika sopiva - paremminkin kuin itse kaupunki. Siellä on mahtavat hiekkarannat 'ulkoreunalla' ja Atlantiin saa lähikosketuksen. Rantahiekka on kovaa ja auton voi ajaa vaikka vedenrajaan (rannalla pituutta kilometrejä). Ainoa vika: vesi ei ole kovin lämmintä! (Yöpaikkana Danlandin huoneistohotelli on eräs mahdollisuus - ainakin 2 yötä saarella viettää vaivatta.)
Hei! Tultiin itsekin samaan tulokseen karttaa tutkiessamme. Ikävä kyllä meillä on vain iltapäivä-ilta aikaa viettää siellä, mutta jospa sitä kuitenkin ehtisi pulahtaa atlanttiin ja murkinoida jossain siellä. Yöksi menemme Hovborgin kylästä vuokraamaamme mökkiin, se on reilun 40 km:n päässä Esbjergistä. Mutta varmasti siellä menisi aikaa vaikka kuinka.
Onko teillä ollu nuo majapaikat etukäteen tiedossa, vai netistä selaamallako olette päätyneet jotain varaamaan? Meinaan kun tässä menee ikä ja terveys kun yrittää keksiä hyvää majapaikkaa. Me ollaan reissussa heinäkuun alussa, ja mietitään uskalletaanko lähteä Tanskaan ilman majapaikkaa, onko kellään ollut tästä kokemusta. Ja kertokaa hyviä majapaikkoja lapsiperheelle (8 ja 10v.), meinataan olla 4-5 yötä samassa paikassa ja siitä tehdä pikkutrippejä esim Legolandiin...
lähdetään mekin. Olen myös ahkerasti kahlannut nettiä läpi etsiessäni kohtuuhintaista ja kivannäköistä hotellia Tanskassa. Mielestäni varsin kova hintataso verrattuna Suomeen. Mökkimajoituskin kävisi, mutta vuokraako ne niitä kesäaikana vuorokaudeksi tai kahdeksi? Itse en aio varata etukäteen, kun suunnitelmat ja kohteet voi muuttua matkan aikana.
Vaikka asunkin tässä Tanskan naapurimaassa niin eipä ole koskaan tullut käytyä Tanskassa turistina ja yöpyä siellä.
Näytti tosiaan Suomen googlen sivut olevan hankalaselkoisia, mutta jos menisitte Ruotsin googlelle WWW.google.se ja sitten alaotsikoksi visit denmark niin löytyy aika paljon vihjeitä.
Jos ajelette päiväsaikaan Ruotsin läpi niin Etelä-Ruotsin turisit-informaatioista (pienemmillä paikkakunnilla kirjastoissa , bibliotek) löytyy paljon esitteitä Tanskasta.
Itekin ollaan lähdössä 4-vuotiaiden lasten kanssa Legolandiin heinäkuussa ja varattiin hotelliyöt Scandic Koldingista. K-plussakorttilaiselle 4 yötä perhehuoneessa (4hlö) aamiaisineen oli 377e. Ehkä tuo nyt ei ole kaikista idyllisin ja "tanskalaisin" paikka, mutta eiköhän sitä idylliä ehdi nähdä tarpeeksi päiväsiltään tehtävillä retkillä eri suuntiin...:) Hope so.
Öö se on kylläkin Pohjanmeri siellä Tanskan länsipuolella eikä Atlantti.=)