Partition magic?

Onko Linuxille jotain PartitionMagic tapaista ohjelmaa, jolla voi pienentää osion kokoa ja luoda toinen osio, niin että tieto ei häviä?
8500
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ubuntu käyttää gparted-ohjelmaa jo asennusvaiheessa. Muita ovat siis tekstipohjaine parted, tai graafinen qtparted.

Äänestä
  • Osiot joiden kokoja koitetaan muuttaa, eivät saa olla liitettyinä. Homma siis hoidellaan Live-CD -jakelulla. Varmuuskopiot ja järjenkäyttö ko. operaatiossa suositeltavaa.

    Äänestä

  • Asennuksesta kirjoitti:

    Osiot joiden kokoja koitetaan muuttaa, eivät saa olla liitettyinä. Homma siis hoidellaan Live-CD -jakelulla. Varmuuskopiot ja järjenkäyttö ko. operaatiossa suositeltavaa.

    Miksi osiot eivät saa olla liitettyinä? Onko Linux huonompi kuin WIndows tai Mac OS X ?

    Äänestä

  • olla liitettyinä kirjoitti:

    Miksi osiot eivät saa olla liitettyinä? Onko Linux huonompi kuin WIndows tai Mac OS X ?

    ei ne windowsissa ja macissakaan ole liitettyinä alustuksen aikana - alusta windowsissa jotain asemaa ja kokeile käyttää asemaa samanaikaisesti :)

    Äänestä

  • not so busy kirjoitti:

    ei ne windowsissa ja macissakaan ole liitettyinä alustuksen aikana - alusta windowsissa jotain asemaa ja kokeile käyttää asemaa samanaikaisesti :)

    Kyllä Macissa ja Windowsissa voi sen ainoan osion pienentää ja lisätä toisen osion ihan noin vain.

    Äänestä

olis tarkoittamasi ohjelma. En tosin tiedä varmaksi osaako muuttaa osion kokoa tuhoamatta tietoja mutta ainakin se on graafinen osiointiohjelma.

Äänestä
  • Kyllä se osaa. Sama ohjelma on muuten siinä Ubuntun asennusohjelmassa mutta hieman eri näköisenä vain.

    Äänestä

ohjelmaa, mulla joskus ollut toi ohjelma cd-levylle poltettuna. Muistanko väärin, vai eikös se hoidellu yhtä hyvin windos kuin Linux osioinnitkin?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tai jotain.. kirjoitti:

Onko Linuxille jotain PartitionMagic tapaista ohjelmaa, jolla voi pienentää osion kokoa ja luoda toinen osio, niin että tieto ei häviä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu