Koska MAOL-taulukkoa ei saa ottaa mukaan kokeeseen, niin ilmeisesti kokeessa annetaan joku kaavakokoelma liitteenä? mutta mitä se sitten sisältää? täytyykö muistikolmiot ja ympyrän kaavat ym. ym. ym. osata ulkoa?
Arkkitehtimatematiikankoe
jeijeji
2577
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Trigonometrian peruskaavat, vektorikaavat, derivoinnit ja integroinnit. Pitäisi osata muistikolmiot, pinta-alat ja tilavuudet, sarjojen summakaavat, analyyttinen geometria, logaritmit, binomijakauman kaava. Mieluiten enemmänkin, jos keksivät kysyä jotain harvinaisempaa asiaa.
Itse olen itseoppinut arkkitehti. Opiskelin muutama vuosi sitten AutoCAD ohjelman ja olen tehnyt siitä asti arkkitehtuurista piirtämistä AutoCAD ohjelmilla. Ensin olin töissä toisen palveluksessa ja nyt olen vuoden ollut itsenäinen yrittäjä. Palveluksessa minulla on kaksi arkkitehdin tutkinnon suorittanutta ja yksi tekniikan tohtori. Menestyksellistä opiskelua!