Onko kukaan kokeillut kuiviin silmiin Viscotears (kirjoitusasu?) silmägeeliä? Itse olen kärsinyt jo pitkään kuivasilmäisyydestä, ja nyt olen vasta tajunnut, että siihen on ratkaisu. Eli kuinka monta kertaa päivässä käytätte näitä tippoja? ovatko tehonneet hyvin?
Kuivat silmä?
5
10535
Vastaukset
- Laseroitu
Olen kokeillut Viscotears, Oftagel ja Liquifilm -merkkisiä geelejä ja silmätippoja. Itse pidän eniten Oftagel-silmätipoista, jotka auttavat minulla parhaiten. Oma kuivasilmäisyyteni on peräisin silmien PRK-laser leikkauksesta ja näyttöpäätetyöstä. Viikonloppuisin ja lomilla en sitten juuri tarvi keinotekoista silmän kostutusta.
Viscotears on kaikkein kiintein silmägeeli jota asetetaan alaluomeen ja en itse oikein pidä siitä kun se sumentaa näköä niin pitkään, mutta toisaalta se on noista tehokkain. Sitä voi käyttää 1-3 krt/vrk.
Oftagel on myös pitkäkestoinen silmägeeli, joka myös sumentaa näön muutamaksi minuutiksi. Sitä voi käyttää 1-4 krt/vrk.
Liquifilm on kaikkein vesipitoisin silmätippa ja ei sumenna näköä lainkaan. Sitä olen käyttänyt kaikkein eniten, mutta sen teho on lyhytkestoisin. Vastaava silmätippa on Artelac. Noita tippoja voi käyttää 3-5 krt/vrk.
Suosittelisin aloittamaan noista silmätipoista ja siirtymään sitten enemmän geelimuotoisempiin jos eivät tehoa tarpeeksi. Lisätietoja kuivasilmäisyydestä ja Artelac ja Oftagel -tuotteista löytyy oheisesta linkistä.
http://www.santen.fi/frame/index2.html - Täti
Lämmitys ja ilmastointi talvella Suomessa aiheuttaa silmien kuivumista.
Itse käytän silmätippoja aamulla ja illalla.
Se riittää minulle.
Kesällä ei tippoja pahemmin tarvitse. - Anonyymi
Yks tuubi ei riittänyt edes yhteen silmään, tyhjät tuubit
- Anonyymi
Mun mielestä nuo voiteet ei ole hyviä, Oftangel on parempaa.
- Anonyymi
On oikein hyvä tuo Viscotears geeli. Käyttänyt vuosia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Petteri Orpo on satusetä
Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi422998SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1742984Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj872906- 1282290
Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis2012105Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä151963Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li351707Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön3931612Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi501579- 871061