Onko kukaan kokeillut kuiviin silmiin Viscotears (kirjoitusasu?) silmägeeliä? Itse olen kärsinyt jo pitkään kuivasilmäisyydestä, ja nyt olen vasta tajunnut, että siihen on ratkaisu. Eli kuinka monta kertaa päivässä käytätte näitä tippoja? ovatko tehonneet hyvin?
Kuivat silmä?
5
9239
Vastaukset
- Laseroitu
Olen kokeillut Viscotears, Oftagel ja Liquifilm -merkkisiä geelejä ja silmätippoja. Itse pidän eniten Oftagel-silmätipoista, jotka auttavat minulla parhaiten. Oma kuivasilmäisyyteni on peräisin silmien PRK-laser leikkauksesta ja näyttöpäätetyöstä. Viikonloppuisin ja lomilla en sitten juuri tarvi keinotekoista silmän kostutusta.
Viscotears on kaikkein kiintein silmägeeli jota asetetaan alaluomeen ja en itse oikein pidä siitä kun se sumentaa näköä niin pitkään, mutta toisaalta se on noista tehokkain. Sitä voi käyttää 1-3 krt/vrk.
Oftagel on myös pitkäkestoinen silmägeeli, joka myös sumentaa näön muutamaksi minuutiksi. Sitä voi käyttää 1-4 krt/vrk.
Liquifilm on kaikkein vesipitoisin silmätippa ja ei sumenna näköä lainkaan. Sitä olen käyttänyt kaikkein eniten, mutta sen teho on lyhytkestoisin. Vastaava silmätippa on Artelac. Noita tippoja voi käyttää 3-5 krt/vrk.
Suosittelisin aloittamaan noista silmätipoista ja siirtymään sitten enemmän geelimuotoisempiin jos eivät tehoa tarpeeksi. Lisätietoja kuivasilmäisyydestä ja Artelac ja Oftagel -tuotteista löytyy oheisesta linkistä.
http://www.santen.fi/frame/index2.html - Täti
Lämmitys ja ilmastointi talvella Suomessa aiheuttaa silmien kuivumista.
Itse käytän silmätippoja aamulla ja illalla.
Se riittää minulle.
Kesällä ei tippoja pahemmin tarvitse. - Anonyymi
Yks tuubi ei riittänyt edes yhteen silmään, tyhjät tuubit
- Anonyymi
Mun mielestä nuo voiteet ei ole hyviä, Oftangel on parempaa.
- Anonyymi
On oikein hyvä tuo Viscotears geeli. Käyttänyt vuosia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 464309
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on134132Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist443388Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai883330En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛143167Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1642860Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?42460- 252449
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h602313Kirjotan ikävää ulos
Haluaisin kuulla mitä ajattelet minusta. ihan mitä vaan mitä mietit. Voisit kertoa minulle, tai sitten kirjoittaisit run141888