kone aina

kertokaa ihmiset haluisin tietää totuuden onko koneelle hyväksi jos sen jättää päälle kokoajaksi ettei sammuta ollenkaan ?? kaveri tekee niin ja silla kone sekosi.. ei avannut mitään virustiedostoja tai muuta .. olen kuullu väittämiä että se ei ole hyväksi ja joku sanoo että ei haittaa.. olisi kiva tietää miten asia on ja miten se koneeseen vaikuttaa jos se on käynnissä yötä päivää..
9576
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

käynnistelee ja sammuttelee jatkuvasti. Tuskin se kone siitä on seonnut, vaan se jatkuvasti uudelleen käynnistystä vaativa käyttöjärjestelmä.

Äänestä
  • joku puhuu asioista niiden oikeilla nimillä. >Tuskin se kone siitä on seonnut, vaan se jatkuvasti uudelleen käynnistystä vaativa käyttöjärjestelmä. 100 %.

    Äänestä

" kone sekosi.. ei avannut mitään virustiedostoja" Kysymykseesi, maailmanloppu ihmiskunnalle tulee ehkä pari silmänräpäystä aiemmin, tuulettimet ja muut mekaanisesti liikkuvat osat kuluvat nopeammin. Muuten yks lysti.

Äänestä

ei välitä onko se päällä aina vai ei, sen järkevä käyttöikä on lyhyempi kuin komponenttien kestoikä jatkuvassa käytössä (poislukien halpiskoneet ja niiden halpisosat ja tynnyrinpohjat). Sen sijaan turha päällä pitäminen kuluttaa sähköä ja jos sähkölasku ei kiinnosta niin toivottavasti sähkön säästäminen yleisellä tasolla kiinnostaa...

Äänestä

Toimii paremmin, kun ei sammuta sitä koskaan.

Äänestä

Mä pidän koneeni (HP/XP) lepotilassa, siis en sammuta sitä kokonaan. Lisäksi mä näppään näytöstä virran pois päältä ja modeemista kans. En ole huomannut mitään haittoja, kone on ollut mulla kolme vuotta käytös.

Äänestä
  • kun kräpläät sitä jatkuvasti?

    Äänestä

  • XP-kone nimenomaan sammuu 'kokonaan' lepotilassa. Valmiustilassa sen sijaan ei.

    Äänestä

Ekologinen jalanjälki on kyllä aika heikko työpaikallani, kun Windows-koneet pidetään jatkuvasti päällä. BSOD-ilmiötä ei ole koskaan esiintynyt; tai toisaalta nämä koneet eivät olekaan internet-yhteydessä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


päällä ?? kirjoitti:

kertokaa ihmiset haluisin tietää totuuden onko koneelle hyväksi jos sen jättää päälle kokoajaksi ettei sammuta ollenkaan ?? kaveri tekee niin ja silla kone sekosi.. ei avannut mitään virustiedostoja tai muuta .. olen kuullu väittämiä että se ei ole hyväksi ja joku sanoo että ei haittaa.. olisi kiva tietää miten asia on ja miten se koneeseen vaikuttaa jos se on käynnissä yötä päivää..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu