Ensin maistraatissa ja sitten kirkossa häät

Onko kukaan mennyt ensin maistraatissa naimisiin ja sitten myöhemmin pitäneet kirkkohäät?
41261
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Jos tarkoitat, että joku olisi ensin mennyt maistraatissa naimisiin ja sitten pitänyt vielä kirkkohäät ilman, että on eronnut välillä, niin harva on sellaista tehnyt. Pappi ei vihi paria, joka on jo naimisissa, ja jonkun toisen kanssa naimisiin meno on Suomessa kielletty.

Eli jos haluat kirkkohäät, älä mene ensin maistraatissa naimisiin. Sen sijaan maistraatissa vihkimisen jälkeen on mahdollista saada kirkollinen siunaus avioliitolle. Sitä tapahtuu paljonkin.

Äänestä

ei ole mahdollista mennä kahta kertaa saman ihmisen kanssa naimisiin ellei ole välissä eronnut. Kirkkohäät ovat aivan yhtä juridinen toimitus kuin maistraatissakin vietetyt häät, joten ei sitä voida toistaa.

Sen sijaan on täysin mahdollista saada maistraatissa solmitulle liitolle kirkollinen siunaus. Ainoa poikkeus varsinaiseen hääkaavaan on siinä, että pappi ei julista teitä aviopariksi ja muistaakseni myöskään tahdon-kysymyksiä ei esitetä.

Olen myös ymmärtänyt että siunaus on mahdollista saada vaikkei toinen osapuoli kuuluisi kirkkoon lainkaan. Vihkimisenhän saa kirkossa ainoastaan jos molemmat kuuluvat johonkin kristilliseen kirkkoon ja toinen osapuoli on kaavan suorittavan kirkon jäsen.

Äänestä
  • Kyllä Tahdon-kysymykset kysytään myös kirkollisessa siunauksessa. Kysymys on hieman erilainen kuin vihkimisessä ja menee suunnilleen näin: "Tahdotko sinä, nimitähän, osoittaa solmimassasi avioliitossa rakkautta, uskollisuutta..."

    Äänestä

Avioliittoon vihkiminen

Suomessa kirkollinen ja siviilivihkiminen ovat vaihtoehtoisia. Molemmilla on yhteiskunnallinen pätevyys. Kirkollinen vihkimisoikeus on niillä kirkoilla ja uskonnollisilla yhteisöillä, joille valtioneuvosto on sen myöntänyt.

Kirkollisesti vihittävien tulee olla rippikoulun käyneitä kirkon jäseniä. Jos vain toinen vihittävistä on evankelis-luterilaisen kirkon jäsen, kirkollinen vihkiminen on mahdollinen, kun ev.lut. kirkkoon kuulumaton osapuoli on jonkin muun kristillisen kirkon tai uskontokunnan jäsen. Samoin kristillinen vihkiminen voidaan toimittaa myös silloin, kun toinen kihlakumppaneista kuuluu ulkomailla toimivaan kristilliseen kirkkokuntaan.

Piispainkokous on vuonna 1988 määritellyt ne uskontokunnat Suomessa, joiden jäsenet voidaan vihkiä kirkollisesti. Nämä ovat Ortodoksisen kirkkokunnan lisäksi: Finlands svenska adventkyrka, Finlands svenska baptistsamfund, Finlands svenska metodiskyrka, Katolinen kirkko Suomessa, Kristillisten tekojen kirkko, Luterilainen sanan yhdyskunta, Ortodoksinen Pyhän Nikolauksen seurakunta, Suomen adventtikirkko, Suomen anglikaaninen kirkko, Suomen baptistiyhdyskunta, Suomen piispallinen metodistikirkko, Suomen tunnustuksellinen luterilainen kirkko, Suomen vapaa ev.lut. seurakuntaliitto, Suomen vapaakirkko ja Yksityinen kreikkalais-katolinen kirkollinen yhdyskunta Viipurissa. Myös Suomen helluntaiherätys kuuluu tähän ryhmään edellyttäen, että kyseinen helluntaiseurakunta voi antaa tarvittavat todistukset vihittävästä jäsenestä.

Myös kirkon jäsenet voivat solmia siviiliavioliiton. Tällainen avioliitto voidaan erikseen kirkollisesti siunata. Se on myös mahdollista, jos kirkollinen vihkiminen on tapahtunut muussa kristillisessä yhdyskunnassa kuin luterilaisessa kirkossa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Naimisiin menossa kirjoitti:

Onko kukaan mennyt ensin maistraatissa naimisiin ja sitten myöhemmin pitäneet kirkkohäät?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu