Eilatin hygienia hyvä?

Miten ruoka?

Hei! Ajattelin kysellä teiltä kaikilta Eilatissa matkanneilta, että miten hyvä hygienia siellä on? Entä ruoka? Onko suuri vaara saada pöpöjä jne? En muuten tällaisia kyselisi, koska olen aina matkannut ympäri maailmaa terveenä, mutta Egyptin kokemus oli sen verran tuskainen, että olen hiukan varuillani näiden lähistöllä olevien paikkojen suhteen. Onko siis Eilatissa ja Israelissa yleensä tällaista "faaraon kirouksen" tapaista pöpöongelmaa joka voi helposti pilata matkan? Vaikuttaa ihan kivalta kohteelta muuten ja Aurinkomatkojenkin sivuilla oli hygieniaa kehuttu. Pitää vielä kuitenkin tarkistaa teiltä, jotka olette olleet paikan päällä :) Muitakin neuvoja ja vinkkejä Eilatin suhteen otetaan vastaan. Ja tosiaan talvelle olen matkaa varaamassa!

6

832

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mukaan

      Niin ei ole ongelmia ja myös maitohappo bakteerit.

    • ja muutakin

      Egyptiä ja Israelia jos vertaa hygieniassa niin ero on kuin yöllä ja päivälllä. Muutamaan kertaan maassa ja kaupungissa oleena puhtaus ja siisteys on aivan Länsimaa-tyyppiä. Kaikki ruoka täysin turvallista syödä. (siis voihan suomessakin saada mahataudin). Itse juon myös Eilatissa veden hanasta. Maku minulle mieleinen ja vesi puhdasta. Israelhan on korkean teknologian maa. Mitä muuta haluat tietää, mielelläni vastailen jos jotai osaan selvittää.

      • pasi75hki

        Pohjoismaiden lisäksi en tiedä muita maita missä voi juoda vesijohtovettä suoraan. Se kertoo Eilatista jo paljon, unohda kaikenmaailman maitohqappo bakteerit sillä ne on aivan puuta heinää menet sitte minne vaan. Me oltiin Eilatissa huhtikuussa isolla porukalla ja ei mitään ongelmia vatsan kanssa vaikka syötiin ties missä ja mitä.


      • pasin kanssa
        pasi75hki kirjoitti:

        Pohjoismaiden lisäksi en tiedä muita maita missä voi juoda vesijohtovettä suoraan. Se kertoo Eilatista jo paljon, unohda kaikenmaailman maitohqappo bakteerit sillä ne on aivan puuta heinää menet sitte minne vaan. Me oltiin Eilatissa huhtikuussa isolla porukalla ja ei mitään ongelmia vatsan kanssa vaikka syötiin ties missä ja mitä.

        On sama matkustaako Tampereelle vai Eilattiin, maitohappobakteerien suhteen. Sinne vain!!!!!! Niinkuin tuolla aiemmin mainitsin olen juonut veden vallan vesijohdosta. Samoin lapset, ei MITÄÄN ongelmia. Leppoisaa matkaa!!!!!!!!!! :)


      • Kaikille :)

        Kesti hiukan päästä palstoille taas! Kuulostaa tosi hyvältä, en tosiaan oletakaan puhtauden tms olevan mitään Suomen luokkaa, mutta Egyptin kokemus avasi silmäni ja sai hiukan varuilleen :)

        Mitäs hotellia voisitte suositella? Mitä kautta olette reissanneet? Oletteko menneet Aurinkomatkojen kautta vaiko hankkineet itse reissun jotain muuta kautta?

        :)


      • puhtaus.....
        Kaikille :) kirjoitti:

        Kesti hiukan päästä palstoille taas! Kuulostaa tosi hyvältä, en tosiaan oletakaan puhtauden tms olevan mitään Suomen luokkaa, mutta Egyptin kokemus avasi silmäni ja sai hiukan varuilleen :)

        Mitäs hotellia voisitte suositella? Mitä kautta olette reissanneet? Oletteko menneet Aurinkomatkojen kautta vaiko hankkineet itse reissun jotain muuta kautta?

        :)

        Hotellin valitseminen riippuu siitä mitä haluaa. Lähellä rantaa, vai edullinen hinta, haluaako aamiaisen, riittääkkö perusjutut, haluaako luksusta..... Itse olen majaillut Eilatissa neljässä eri hotellissa. Kaikki siistejä, yhdessä runsas aamiainen, yksi luksus, kaksi perus, yksi lapsille/perheille hyvä hotelli.

        Ollaan reissattu omatoimisesti, euroopan kautta vaihdot. Melko hankalaa verrattuna siihen että suoriakin lentoja Eilatiin nyt järjestetään.

        Meille on sopinut parhaiten Lomamatkojen tarjonta (ajankohdat ja hotellivalinnat, myös hinta oli edullisempi meidän tapauksessa)

        Puhtaus kaupungissa tia maassa yleensäin on mielstäni ihan Suomen tasoa. Vesikin siis hanasta juomakelpoista.

        Eipä muuta kuin hyvää matkaa!!!!!!!!!!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      116
      2565
    2. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      228
      2045
    3. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      183
      1828
    4. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      48
      1612
    5. Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta

      Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.
      Maailman menoa
      106
      1387
    6. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      54
      1333
    7. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1148
    8. Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?

      😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo
      Luterilaisuus
      282
      907
    9. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      65
      815
    10. Vanhemmassa miehessä

      on sellaista elämän mukana tullutta viehättävää charmia. Hän paranee iän myötä niinkuin hyvä viini tai juusto! Tuli tuo
      Ikävä
      64
      769
    Aihe