Näillä eväillä asunto menee kaupaksi:
1. Hyvä sijainti 2. Hyvä kunto, ei isompia remontteja näköpiirissä 3. Hyvä konstailematon peruspaketti, laadukkaat perusmateriaalit, ei hukkaneliöitä 4. Energiatehokkuus kohdillaan 5. Oma tontti
Koostin listan katselemmalla ympärilleni ;)
Se kenellä on hyvä asunto
Huoli pois!
5229
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Meillä on just tuollainen, mutta juuri siksi ei toki myydä sitä kenellekään! Hah, asutaan itse tyytyväisenä. Mistähän sinäkin saisit?
En ole myymässä minäkään, kun ei ole myyntihaluja. Mihinkäs sitä, kun on kerran itselle aikaa, rahaa ja vaivoja säästelemättä hankkinut. Siinä kuitenkin peruslistaus, ihan vain tiedoksi niille, jotka ovat myymässä tai ostamassa. Nyt varmaan saa vähän kepulimpaa todella sopivasti, mutta silloin pitää olla todella tarkkana. Lähes kaiken muunhan voi muuttaa ja korjata, paitsi sijaintia ja talon perusrakennetta. Kannattaa kuitenkin laskea tarkkaan mitä homma kustantaa ja onko se ylipäänsä vaivan arvoista.
Ja turhahan tuollaista on myydä. Voi juoda reteästi kallista viinaa ja leuhkia kavereilleen.
Ainahan sitä voisi vaihtaa hienompaan ja vielä parempaan, mutta samalla rahalla ja vaivalla voi tehdä myös kaikkea muuta kivaa. Tässä on kuitenkin mukavat naapurit, pääosin keskiluokkaa ja se antaa itseluottamusta. Täällä on mukava touhuilla ikäänkuin itseoikeutettuna päällysmiehenä.
Eikös aina omakotitalossa toimita piällysmiähenä. En minä ainakaan naapurilta kysele mitä saan tehdä pihalla. PS. On se hyvä et sun ego nousee ja tunnet olevasi hyväksytty, kun on "keskiluokkaiset naapurit". Mitäs sitten jos naapuri myy talonsa, syynä urpo naapuri, "piällysmies". Naapurisi sanoi Veijo Esson baarissa että, täytyy vaihtaa maisemaa,kun on urpo naapuri. Revi siitä sitten