Ruisleipää

viemisiksi Singaporeen

Singaporen tulli takavarikoi purukumitkin, kertoi joku. Mutta miten tulli suhtautuu ruisleipään ja vauvanruokapurkkeihin? Jääkö viemiset tulliin vai pääsenkö ne mukanani Singaporeen?

5

908

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Äytöntä hommaa

      pitää rahdata ruisleipää, ruokaa ja vauvoja?

      • kun rakastaa

        Tytär on jo siellä opiskelemassa ja vauvakin kasvanut toiselle vuodelle. Tyttärellä on ikävä suomalaista ruisleipää ja minulla lapsenlasta, jonka ruokavalio on kuulemma yksipuolisesi kanaa ja riisiä. Onko älytöntä?


      • qsd
        kun rakastaa kirjoitti:

        Tytär on jo siellä opiskelemassa ja vauvakin kasvanut toiselle vuodelle. Tyttärellä on ikävä suomalaista ruisleipää ja minulla lapsenlasta, jonka ruokavalio on kuulemma yksipuolisesi kanaa ja riisiä. Onko älytöntä?

        Ruisleipää voi tuoda, mutta vauvanruoka luettanee nesteeksi, joten ei ainakaan käsimatkatavaroihin.


    • singaporessa_5v_asunut

      Ei Singaporen tulli takavarikoi purukumeja tai yleensäkään mitään syötäväksi tarkoitettua. Huumeet ne takavarikoi, ja hirttää kaiken hyvän päälle. Purkkaa sinne saa viedä oman käyttöön niin paljon kuin haluaa, samoin ruisleipaa, jne. Kun itse asustelin siellä niin aina Suomessa käydessä mukana oli kaksi matkalaukkua. Toinen vaatteille ja toinen suomiruualle. :-)

    • oioioiiiii

      saahan sieltä ruisleipää cold storagesta ja carrefourista ja muualtakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      98
      4214
    2. 78
      3477
    3. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      72
      3084
    4. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      81
      2549
    5. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      5
      2366
    6. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      207
      2162
    7. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      30
      2091
    8. Mies älä

      Odota enää vaan toimi. Pieni vinkkivitonen 🫰💥
      Ikävä
      41
      880
    9. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      73
      811
    10. Mä tiedän

      Että sä tiedät, että mä tiedän, että sä tiedät. Me molemmat tiedetään. Onko näin?
      Ikävä
      52
      776
    Aihe