Lauta vai vaneri

Huopaaja

Kumpi ompi parempi/edullisempi huovan alle lauta vai vaneri?

9

14882

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jocu

      Siihen saat naulatkin uppoamaan, ja varmasti pysyy kasassa kosteuden vaihdellessa. Ns. kosteudenkestävistä liimoista kun ei ole ajanmittaan takeita.

      • jth

        myös elävät tasaisemmin,toisin kuin tuo iso vanerilevy


      • piki
        jth kirjoitti:

        myös elävät tasaisemmin,toisin kuin tuo iso vanerilevy

        kun tulee ajeltua,kateltua niin aika mones lauta katos näkee niitä elämisiä mihin ne naulat on uponnu tosi hyvin tai sit menny ohi .että unoha se lauta pohja(kai me puhutaan "raakapaneelista")

        nykyset levyt on todella hyviä ja niitä kun ei vaan sit kiinnitä nupeilla vaan ruuveilla ni pysyy
        ja paranoo vain.


      • Papi
        piki kirjoitti:

        kun tulee ajeltua,kateltua niin aika mones lauta katos näkee niitä elämisiä mihin ne naulat on uponnu tosi hyvin tai sit menny ohi .että unoha se lauta pohja(kai me puhutaan "raakapaneelista")

        nykyset levyt on todella hyviä ja niitä kun ei vaan sit kiinnitä nupeilla vaan ruuveilla ni pysyy
        ja paranoo vain.

        Kyllä havuvaneri toimii hyvin tuolla huovan alla.

        Mutta tosiaankin, ruuvikiinnitys ilman muuta.

        Kustannuksiltaan materiaalin neliöhinnaksi tulee hieman korkeampi, kuin raakapontilla. Mutta jos laskee myös omalle työlle jotain hintaa, niin levyjen laitto on niin paljon nopeampaa, että hinnoissa ollaan hyvin lähellä toisiaan.

        Kotimaisten vanerien liimat ovat hyvälaatuisia, kosteuden kestäviä. Tuohon on hyvä valita joko tuo valmis 15mm wisa-kate vaneri, tai sitten 18 mm ympäripontattu havuvaneri, jota saa myös kilolaatuisena, jolloin jommankumman puolen pinnassa on hieman sanomista, mutta rungoltaan se on ehjää. Muutamat jobbarit ovat myyneet 18 mm liimaviallista havuvaneria, mutta siinä eivät liimasaumat välttämättä kestä. Enkä itse sitä oikein uskaltaisi myydä rakentamiseen.

        Panu


    • vaneri

      Se maksoi materiaalina muistaakseni 6000mk enemmän kuin ponttilaudoitus about 240 neliön katolle. Mutta asensin sen noin 1/10 siinä työajassa kuin naapuri ponttilaudoituksensa (tietotekniikan insinööri vs sekaraksamiehet) eli sen mitä materiaalissa menettää voi työajoissa säästää.

      Wisalevy lisäksi näyttää nätiltä avoräystään alla.

      (tällä foorumilla oli joku hakannut ponttilaudoituksen kahdessa päivässä, semmoisille moottorivasaroille on turha wisalevyjä yrittää myydä...)

      Tuulisella säällä wisa levyjä ei voine asentaa, lähteepi levy mies katolta.

      Kinnitimme levyt 45mm pitkillä 2.8mm paksuilla kampanauloilla, paitsi räystäille pistin hieman hobaruuveja kampanaulojen kaveriksi.

      Huopanaulat upposi hyvin vasaralla ja naulaimella ja yksi metri vanerilevyä elää saman verran kuin yksi ponttilauta.

      Katepal suositteli Wisa levyä.

      Muuten, avoräystäs hankaloittaa huopakaton tekemistä, joutuu käyttämään lyhyenpiä nauloja jottei ne tule laudoituksesta/vanerista läpi ... ja kun ne ei tule läpi niin ne ajan myötä saattaa alkaa nousta irti katosta.

      • jth

        levyjen väliin raot elämisen varalle?


      • vaneri
        jth kirjoitti:

        levyjen väliin raot elämisen varalle?

        ...


      • jth
        vaneri kirjoitti:

        ...

        mielestäni liian vähältä,mutta varastointiolosuhteetkin tietysti vaikuttaa.

        hyvää kevättä.


      • piki
        jth kirjoitti:

        levyjen väliin raot elämisen varalle?

        vanerit niin kiinni toisiis kun menee ,mut esim.piippujen kierto n.2-4cm. raolla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      204
      2995
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      239
      1570
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      92
      1422
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      88
      1322
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      40
      1246
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      148
      1186
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1148
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      119
      979
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      902
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      44
      783
    Aihe