Hei vaan, Täysin hölmö pikku kysymys. Ostelin Ryanilta tuossa lentoja ja vahingossa tuli kirjattua yhteen lentoon, että olen Mrs vaikka oikeastaan olenkin Ms. Kaikkiin muihin tuli laitettua oikea termi. Järki sanoo, ettei tämä moka ole kovin suuri eikä haittaa mitään, mutta varmuuden vuoksi kyselen, josko joku tietäisi virallisesti, että haittaako tuo? Voidaanko esim. käännyttää koneesta, kuten ilmeisesti silloin jos vaikka nimen kirjoittaa vahingossa väärin..? Eikai ne saa sitä mistään tietää..?
Mrs ja Ms
5
1703
Vastaukset
- Mrs ja Ms
Osta varmuuden vuoksi sormus ja laita se nimettömään kun menet lennolle jolla olet Mrs. eipä huomaa mitään. niksipirkka 5/09
- Ryan Air
mutta jonkinmoinen lisämaksu voisi tästäkin paikallaan, kun virkailija joutuu korjaamaan virheen päätteellään.
- ergiö
vain että et ilmoita oletko naimisissa (Mrs) vai naimaton nainen (Miss, tätä ei lyhennetä). Olet siis vaan valinnut neutraalin ilmaisun, ei mitään väärää termiä.
- jos tarkkoja ollaan
Niin Miss on neiti ja Ms on eronnut/leski eli ex-mrs.
- ergiö
jos tarkkoja ollaan kirjoitti:
Niin Miss on neiti ja Ms on eronnut/leski eli ex-mrs.
Wikipediasta: Unlike Miss and Mrs., Ms. is used properly of married, divorced, or unmarried women and therefore does not denote marital status. Siis Ms ei ilmaise mitään suhteessa avioitumiseen. Se on vain vastapooli: Mr - Ms.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 753577
- 622684
- 812607
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.582408Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1912337Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2482082- 431902
- 441759
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t151471EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1491408