Tuossa ostin itselleni harrastekäyttöön pistoolimallisen varsijousen. Halpatuotanto maassa tehty, tosi edullinen, alle 40 ja kaikilla hienoilla myyntipuheilla oli nettikaupassa. Tuskin kummoinen. Eikä lupia, ei mitään tietoja tarvita. Ok. Tuli postissa, kokeilin, ammuin tikkatauluun jonkin aikaa. Osuu sillä tikkatauluun 15 metristä. Tikkatauluun pysähtyy nuoli kaukaa ja läheltä 9mm taustavaneriin uppoaa, että melkein läpi näkyy. Aika hyvin itseasissa... Osia hajosi ampumisen seurauksena, lelu mikä lelu. Sitä mukaa korjasin, tee-se-itse mies kun olen ja hieman kokeilunhaluinenkin olen! "Jänteen" pidikkeet hajosi, pikku viilaus ja kestää ilman pidikkeitä "jousessa". Toki kiristys jäykkyys tippuu ilman pidikkeitä, pari solmua jänteeseen korjasi asian, paransi olennaisesti jäykkyyttä. Läheltä nuoli uppoaa vaneriin, että terä näkyy toiselta puolelta. Tähtäin hajosi kiinnityksistään, parantelin sitä, lähinnä kiinnitys ja se tuli kuntoon. Nyt siis kireämpi jännitys ja paranneltu tähtäin. Samalla kiristin kierrelukitteen kanssa mutterit koko "aseesta", tuntuu löystyvän itsestään. Tutkin samalla enemmänkin toinmitaperiaatetta, turvallisen tuntuinen laukaisumekaniikka, eli pari solmua lisää "jänteeseen", nyt siis neljä yhteensä. Tikkatauluun 15metriä matkaa, paras viidensarja, viidestä 1 kasi 2 ysiä ja 2 kymppiä. Sekä nyt uppoaa nuoli tikkataulun läpi, niin että säleet näkyy vanerin takaa ja läheltä vaneriin pysähtyy nuolen sulkiin. Nykyään "ase" tuntuu jämäkältä ja oikealta aseelta. Se on yllättävän tarkka ja tehokas! Tämä siis pikku viilauksella! Näihin jousiaseisiin ei tarvitse lupia, 18v ikä riittää. Pienellä virittelyllä saa parannettua todella paljon näiden "aseiden" ominaisuuksia. Tämä on vain halpis pistoolijousi, jalkajouset eri painii sarjassa. Halvat (150-200) jalkajouset on tarkkoja 30-40 metriin ja tehokkaimmat ( 700)lävistään läheltä kakkosnelosen! Ja mitä niistä saakaan virittelemällä! En kyllä enää ihmettele miksi näitä jousiaseita ollaan pistämässä luvanvaraisiksi Tämä pitää kokeilla, rakennan itse mahdollisimman tehokkaan jalkajousen, materiaalina rungossa lasikuitu ja kaaressa lasikuitu/hiilikuitu ja kokeilen mihin se pystyy! Kokeillaan...
Vastaukset 5
- Sitten?
Tee se itse katajainen kaaripyssy. Sellaisia käytettiin sodissa muinaisina aikoina.
- Tadzio de Santis
Velipojalla oli aikoinaan kunnon jalkajousi, kaari oli tehty auton lehtijousesta, jänne 4mm vaijerista. Sillä ammuttiin 8mm x 30cm vasamia. 15 metrin matkalta ammuttiin pottukuopan kylkeen, vasamat menivät taulusta läpi ja upposivat melkein kokonaan muraiseen maahan. Eipä sitä meinannut saada muut vireeseenkään kuin velipoika, se kun harrasti salilla penkin lisäksi maastavetoa. Itse hommasin jokunen vuosi sitten tuollaisen kiinalaisen jousipistoolin, ei se vipumallinen vaan missä on vedettävät koukut. Pystyy ampumaan teräskuulia nopeassa tahdissa, niillä ei tosin osu yhtään mihinkään. Originaali jänne meni poikki joskus, tein uuden samanpaksuisesta vaijerista.
- L..Uikku, entinen maalainen
Meilläkin oli ennen maalla kyläsepän tekemä varsijousi. Viritettiin isolla ferkulla. Kerran naapuri koitti luvatta mennä virittämään varsijoustamme dextalla. Traktori löydettiin seuraavana päivänä kolmen kilometrin päästä, ja naapuri oli lentänyt toiseen pitäjään.
- 357mag
L..Uikku, entinen maalainen kirjoitti:
Meilläkin oli ennen maalla kyläsepän tekemä varsijousi. Viritettiin isolla ferkulla. Kerran naapuri koitti luvatta mennä virittämään varsijoustamme dextalla. Traktori löydettiin seuraavana päivänä kolmen kilometrin päästä, ja naapuri oli lentänyt toiseen pitäjään.
siinä vasta fergufasamat
- vitukkupyssy
L..Uikku, entinen maalainen kirjoitti:
Meilläkin oli ennen maalla kyläsepän tekemä varsijousi. Viritettiin isolla ferkulla. Kerran naapuri koitti luvatta mennä virittämään varsijoustamme dextalla. Traktori löydettiin seuraavana päivänä kolmen kilometrin päästä, ja naapuri oli lentänyt toiseen pitäjään.
niin varmaan joo
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 561144
Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle
Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust561071Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍1141032Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi
Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,7930- 93884
Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?
Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.5745Sinulle jota kaipaan!
Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista27701Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?
Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it191662- 71648
- 73617