Olen etsimässä koehenkilöitä Turun alueelta ja miksei muualtakin paranormaalin tutkimukseen liittyviin tutkimushankkeisiin, erityisesti Turussa toimivassa Psykobiofysiikan Instituutissa nyt toteutettavaan psykokinesian tutkimushankkeeseen (josta löytyy lisätietoa sivuiltamme, katso alla).
Psykobiofysiikan Instituutti on Paranormaalin tieteellisen tutkimusverkoston - ParaNetin alaisuudessa toimiva itsehallinnollinen parapsykologian tutkimusyksikkö. Instituutti aloitti toimintansa virallisesti keväällä 2003.
Psykobiofysiikan Instituutin tarkoitus on edistää Suomessa harjoitettavaa parapsykologian kokeellista ja teoreettista tutkimusta. Tällä tarkoitetaan tutkimustoimintaa, joka pyrkii selvittämään aiemmin parapsykologisten spontaanitapausten ja laboratoriotutkimusten yhteydessä väitetysti havaittujen anomalioiden olemassaoloa sekä näiden mahdollista luonnetta. Instituutti edistää tämän ohella soveltavaa parapsykologiaa. Tarkoituksensa toteuttamiseksi instituutti tarjoaa edullisesti tiloja, välineistöä, osaamista, toimivan organisaation ja kontakteja parapsykologian tutkijoiden tarpeisiin. Instituutissa voidaan järjestää myöskin alan koulutukseen ja tiedonvälitykseen liittyviä tilaisuuksia.
Toimintaamme voi tukea lahjoituksin sekä ilmoittautumalla tutkimusavustajaksi tai koehenkilöksi. Koehenkilöksi voi ilmoittautua sivujemme kautta. Ilmoittautumalla ei velvoita itseään mihinkään, mutta tätä kautta on mahdollisuus saada aina ajan tiedon kun Suomessa käynnistyy jokin tutkimushanke, johon sinua saatettaisiin tarvita. Koehenkilöitä ei ole koskaan liian paljon! Rekisteriä koehenkilöksi ilmoittautuneista ylläpitää ParaNet ry. (www.rajatiede.org), jossa se on suomalaisten paranormaalia koskevien tutkimushankkeiden hyödynnettävissä.
Koehenkilöksi ilmoittautuminen:
http://www.psilab.info/ilmoittautuminen.htm
Lisätietoa ylläolevaan liittyen saa allekirjoittaneelta. Hauskaa alkukevään jatkoa!
J. Peter Lassila
Koehenkilöksi parapsykologiseen tutkimukseen?
2
276
Vastaukset
- yksi
Mikä on paranormaalia? Vain ufotko? Vai kulkeminen hengessä? Onko Automaatiokirjoitus paranormaalia? Entä henkisen oppaan käyttö? Onko "sieppaus" vain fyysinen operaatio vai voiko se olla myös vain henkinen?
- JP Lassila
Ylläpitämäni tutkimustoiminta muuttaa mukanani Helsinkiin, joten nyt olisi puolestaan tarvetta helsinkiläisille koehenkilöille. Myös Turussa tutkimuksia tullaan eräiden henkilöiden toimesta jatkamaan, ja myös muualla maassamme tehdään aina silloin tällöin ParaNetin alaan kuuluvia tutkimuksia, joten muuallakin maassamme ilmenee koehenkilöille varmasti paikoittain eriasteista kysyntää.
Lisätietoja:
http://members.surfeu.fi/gamma/koehenkiloita.htm
http://www.rajatiede.org/koehenkiloksi.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk813075Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna911756Tiesitkö mies
Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll831606- 1371462
Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.651438- 1571354
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1591273Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur821227Jos siis saamme
Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j981217- 841200