Jos mä ajattelen mennyttä aikaa taaksepäin.. niin elämässä ei oo mitään järkeä.. ei oo toki kuolemassakaan siinäkään ei oo mitään järkeä.. siis mistä valita kultainen keskitie.. siinäpä kysymys joka heräsi tänä lauantaina.. kun mietin perunamaata joka odottaa muokkaajaa.. ihmiskäden työtä.. Mitenkä teet jos sulla ei oo kättä, eikä toimi jalka.. mä kysyn vaan.. mitenkä sitten?
Vastaukset 3
olisi käsiä eikä toimisi jalat, niin sitten käyttäisin sitä tärkeintä eli päätäni. Ajatteleminen, lukeminen ja puhuminen onnistuisi edelleen. Suussaankin pystyisi pitämään pensselin ja sillä voisi maalata. Tekniikka mahdollistaa tietokoneen käytönkin. Ilman toisten apua tuskin enää pärjäisi, vaan eiköhän hyvää elämää pystyisi noistakin lähtökohdista elämään.
- HTZA
saatat saada yhteyden miehiin jotka sodan jälkeen perustivat perheen ja kasvattivat kymmenkunta tenavaa, "kylymällä tilalla". Ilman jalkaa tai kättä. Vammaisjärjestöjen kautta saat kontaktin samankaltaisen kohtalon kokeneisiin. Kyse ei ole raajasta tai muusta puutteesta, kyse on tahdosta.
- sinulle HTZA
Niin selvittiin ja meille ei ole parempaa esimerkkiä kuin veteraanit ja heidän periksi antamattomuutensa ja tahtonsa selvitä. Onneksi nykyään on järjestöt joilta saa tietoa ja apua (jos ei muualta), joten ei kun tietoa hankkimaan ja menoksi :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei91014Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää125966- 109939
- 55909
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.85812Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.42766Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66711Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev157707- 63683
- 70586
- 95561
- 60524
- 52521
- 36519
- 35497
- 22496
- 26480
Humppila korvasi johtajia tekoälyllä
https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 15052449Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....31443Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?
Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi246408
