lapsi tulee kotiin lomalle sanotaan vaikke pe-su
Paljonka saatte
rahaa kun
7718
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
että mitä sinä sillä tiedolla teet? Huolehdi ennemmin asioittesi kuntoonlaittamisesta, että voisit saada lapsen kotiin ennen täysikäisyyttä, äläkä sijareiden palkkioista!
kysynyt vaan lapsen ruokarahasta kotona.
Saat oikeaan paikkaan laitettua viestisi kun menet biovanhempien palstalle. Sitä lukevat vanhemmat, jotka saavat ruokarahaa kun lapset tulevat viikonlopuksi sijaishuollosta vanhemmilleen.
7e vuorokausi eli perjantai iltapäivä tulee ja sunnuntai iltapäivä lähtee niin 14e.
8 euroa/viikonloppu lapselle ruokarahaa. Eihän se riitä mihinkään, koska meillä lapsi syö hyvin muutakin kuin jauhoista tehtyjä lihapullia ja kaalia, mitä sijaishuolto tarjoaa. Ihan kuin vettä ja leipää vankiloissa, kuuluu sijaishuollon ruokalistaan.
mitä sijaishuollossa ei saa.Teemme itse pitsat,jätskiä,kalkkunapihvejä,ja kermaperunoita,lihakaalilaatikkoa,ja kaikki itse tehtyä.Ymmärrän ettei sijari voi sellaisia tehdä kun on niin paaljon lapsia.Viikonlopun aikana tulee kilo-2 lisää painoa.Omat vaihtovaatteet meillä on ja pidän ne puhtaana.Kynnet leikkaamma,joskus lakkaamme värittömällä lakalla,suihkussa käymme.Sekä sukulaisia tapaamassa.Leikimme,ja kuulun kuulumiset sijaispaikasta,ja koulusta.Pidämme huolta jotta lapsella on hyvä olla koko loman.Pois kun haetaan alkaa lohduton ikävä jota kestää seuraavaan tapaamiseen 2 viikon kuluttua.Onneksi kesällä lapsi saa olla joka toisen viikon kottona.
kotonaan saavat myös herkutella, eipähän sitten eroa meidänkin herkutteluista! Meillä on aina varsinkin viikonloppuisin kaikki alku- ja pääruoat, sekä jälkiruoat! Ja lapset syömisen jälkeen kiittävät "ähkyen", oi ei enää, mää oon jo niin täynnä, vaikka itse ahmivatkin nauraen! Huhhuh, mää lihoin varmaan taas kaks kiloo, sanovat! Lähtäänkös jo koirien kans kohta lenkille, noo, odotellaan vähän aikaa, ettei vatsan ruoka luule olevansa koiran mahassa, nauramme yhdessä heidän kanssaan! Samoin viikon joka päivä on kotiruokaa, ei mitään eineksiä tai valmisruokia! Pitsatkin teemme yhdessä, ne on paraita ja ravitsevia verrattuina valmiisiin! Leivomme leipää ja nisua yhdessä, varsinkin tytöt haluavat kokeilla kaikenlaista uutta, niin nisuissa kuin leivissä ja sämpylöissä! Meillä on todella hyvä yhteistyö noissa asioissa ollut lasten kanssa, ja osa lapsista, maailmalla olevat, kiittävät kun osaavat tehdä kotonaan ja kaveriensa kanssa ruokia ja leivonnaisia ihan noin vain, jo lähes ilman ohjeita! Minä nyt "kehun lapsiasi", jotka ovat todella nauttineet mm. ruoan ja leipomisen teossa, meillä sijareina ollessaan. Ovat kuulema kotonakin yllättäneet vanhempansa aikanaan, samoin puolisonsa. ELi kyllä sijarit voivat tehdä lastenne kanssa paljon hyvääkin heidän tulevaisuuttansa ajatellen, ei sijarit ole kauhuja kuten uskotte!