minut pysäytettiin eilen ja puhallutettiin.ja sitten pyydettiin nousemaan autosta ulos ja sitten tehtiin kielestä huumetesti ja se näytti,että olen käyttänyt amfetamiinia ja kannabista.kumpaakaan en ole todellisuudessa koskaan käyttänyt(mitä järkeä olisi täällä kusettaa)poliisit olivat asiallisia.toinen oikein mukava ja puhelias.
selitin,että minulla on eri reseptilääkkeitä käytössä jne.ja uskoivat kyllä,mutta mentiin silti sairaalaan,jossa otettiin kusi ja veri koe..tulokset tulee kuulemma 1-2viikon päästä..ja ne menee poliisin kertokan mukaan krp:siin tutkittavaksi....olen hämmästynyt......tiedän,että mitään huumeita en ole käyttänyt ja lääkärikin sanoi,että minun lääkkeet voi huijata pikatestiä...nyt sitten ilman ajokorttia 1-2........vittu mä vaadin sellaset korvaukset kun totuus tulee ilmi!!!poliiseista en kantele,ne oli asiallisia..ja heitti jopa ihan hauskaa läppääkin...mistähän näitä korvauksia pitäisi sitten hakea..kuulemma oikeus niihin on...
Kysymys poliisin
huumetestistä..
151040
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
...mulle missä reseptilääkkeessä on kannabista, niin voin uskoa huonon selityksesi ?
ainakin codesan compin ja panacodin kanssa....muistaakseni yksi reseptivapaa yskänlääkekin sisältää kodeiinia....apteekissa olosta on aikaa, muistelisin että resilar, mutta tieto ei ole varma...eli kannattaa kysyä apteekista.Muitakin lääkkeitä on eli aloittaja voisi vaikka laittaa lisää esimerkiksi. Periaatteessa esim. jos joutuisin codesan compin takia testiin ja saisin 2 viikkoa turhaan olla poissa töistä....niin korvausjärjestelmän on syytä olla hyvä. Totuushan on että potilaita kuolee aina enemmän kun hoitajia on vähemmän.....ja ilman muuta on selvää että kokenutta sijaista siis erikoisalan kokemusta omaavaa on vaikea saada tai ei edes yritetä saada.
kannabiksen kemiallinen kaava. Sattumoisin et sitä pysty kertomaan, koska kannabis sisältää monia yhdisteitä. Testi testaa jotain tyypillistä ainetta, mutta tuskin kaikkia yhdisteitä. Jos tätä testatavaa tai jotain muuta testissä vastaavasti reakoivaa ainetta on jossain lääkkeessä niin syntyy virhetulos. Testi on mitä ilmeisemmin ns. poissulkeva, eli sen perusteella voidaan olla varmoja ainoastaan negatiivisen tuloksen kohdalla. Ehkä sun kannattaisi tutustua kemiaan hieman tarkemmin ennen kuin alat täällä viisastemaan!
olin ottanut myös proffan yskänlääkettä pullollisen ja siinä on kodeiinia 150mg....mutta resepti vapaata lääkettähän tuo on...vaikka kodeiini on mieto opiaatti..:-) muut lääkkeet oli efexor,lyrica.. Poliisinpalvoja:ei mulla ole paniikkia koska soitin lääkenevontaan apteekkiin ja ne sano että se tulos johtui noista lääkkeistä,eli saan kortin takasin..ja korvausten kera...buhahahahah....vituttaako?
No opitkos tästä mitään??? Normaali ihminen pitäisi reseptin ja lääkepurkin mukana, jotta niistä näkisi mitä lääkkeet sisältävät. Ja enpä oo kyllä kuullu että mikään lääke sisältää kannbista, tai vielä vähemmän amfetamiinia, katsos kun kannabista ei suomen lain mukaan saa käyttää lääkkeenä ja amfetamiinia tehdään synteettisesti, eli se ei joudu mitenkään mihinkään lääkkeeseen, eikä sitä varmasti käytetä lääkkeenä. Eli vetäkäämme johtopäätös: Sä oot teinipissenisse jolla mielikuvitus tekee tepposet, tai sitten oot narkkikusipää joka yrittää selitellä tekosiaan itselleen. Joka tapauksessa olet säälittävä.
kertoikin tarpeeksi tän palstan tasosta!!!ensiksikin se testeri näyttää vaan värejä..!!ja lääkäri sanoi poliiseille,että ne lääke yhdistelmät hämää sitä jne..kortin saan poliisinkin mukaan takasin 1-2 viikon päästä,ja ne sano että no hätä...mutta turha sulle isinpikkuteinihuora suihinottaja vitun äpärä orja lapsonen on mitään sanoa kun et voi ymmärtää mitään kun ei ole aivoja....buhahahahahbvuhgahahahha.....keskity vaan siihen suihinottamiseen...osaatko sen jo kunnolla?buhahahahahahahbuhahahahahahahahahhaahh????
Miten osuinkin oikeaan...ihan vaan arvasin ton sun jutun ja niin älähti!!!!HIHIHIHIHIHIHIHIH...ja en ainakaan sulta ottas suihin...mullaki on sentään joku taso:)
vaan,että ootko vetäny budii...todennäköistä ja erittäin yleinen niiden temppu..ei sulla hätää ole kun et ole mitään muuta ottanut kun reseptilääkkeitä. mutta poliisinpalvoja pippeleiden nuolijahan nyt ei ymmärrä tietenkään tätäkään juttua.
että jos jollain on vaikka 10 eri lääkettä mitä se joutuu ottamaan,että sen pitää kantaa niitä ja reseptejä aina mukana.hahahahahhaha...vittu sä oot kaikenlisäksi viel niin tyhmä!!ihan kun ne poliisit ei saisi sitä tietää,että mitä lääkkeitä kaverille on määrätty!!!vittuun oikeesti tollaset apinat tältä planeetalta...kukaan ei menettäis yhtään mitään...!!!
Lähde sinäkin mukaan tähän profoon.
Ensinnäkin huumetestin tuloksen saamisessa menee keskimäärin kuukausi, joskus parikin kuukautta, riippuen labran ruuhkista. Toiseksi niille, jotka neuvoivat kantamaan reseptejä ja lääkepurkkeja mukana ajossa, niin hoh hoijakkaa. Jos se pikatesteri näyttää positiivista, niin verikokeille lähtö on edessä vaikka henkilöllä olisi esittää mitä reseptejä. Eihän se laillisen lääkkeen käyttäminen poissulje sitä, että voisit samaan aikaan käyttää myös jotain huumausainetta. Eli näinhän jokainen liikenteessä oleva narkkari pääsisi pälkähästä, kun esittää reseptin... hoh hoijakkaa edelleen. Se on totta, että ihmisen pitää pystyä verikokeella kertomaan itse ne lääkkeet mitä hän käyttää, se ei tosiaankaan ole poliisin tehtävä lähteä niitä selvittelemään. Ne lääkkeet merkitään ylös ja toimitetaan tieto labraan joka tekee testin. En itse ole vielä kertaakaan törmännyt sellaiseen tilanteeseen työssäni, että labrakokeiden vastaus olisi kumonnut pikatesterin tuloksen. Että näin.
Lähtee testiin vaikka on respat matkassa mutta ei menetä ajo-oikeuttaan ennen verikokeiden valmistumista jos oli muuta kuin respajäämiä.
vartija,eli kärrypoika...joka et tiedä mistään vittuakaan,joten pidä turpasi kiinni ja nuole pamppua luuseri!
teillä, mutta käytäntö vaihtelee. Tietoni perustuvat kolmessa eri poliisipiirissä työskentelemiseen. Yhdessä annettiin heti ajokieltoa, jos pikatesteri näytti positiivista eikä jääty odottelemaan veri/virtsakokeen tuloksia. Toisessa odotettiin verikokeen tuloksia ja annettiin ajokielto vasta sen jälkeen. Kolmannessa odotettiin verikokeen tuloksia, laitettiin pöytäkirja syyttäjälle ja vasta käräjillä määrättiin ajokieltoon.
Kaksi ensimmäistä esimerkkiä mahtuvat hyvin TLL 75 §:n ja 82 §:n raameihin, mutta tuo kolmas esimerkki jo arveluttaa. Sanoohan 75:s pykälä, että on määrättävä ajokieltoon. 82 §:n perusteella toimivaltainen virkamies törkeässä liikenneturvallisuuden vaarantamisessa ja ´huumaantuneena´ ajamisessa on tietysti poliisipiirin päällikkö tai poliisipiirin ohjesäännössä määrätty muu virkamies, käytännössä komisario.