keittoruokiin kun kaikki paistettu liimantuu pannunpohjaan kiinni jos sille kääntää hetkeksikään selän? Parvekkeella ei saa grillata ;-((
Piitäkö tyytyä
8
491
Vastaukset
- henrii
uunistasi löytyy grillivastus, tai lisää rasvaa pannuun. Kaikenkaikkiaan sähkögrillillä voi grillata vaikka sisäsätiloissa, jos ei ole mitään sian kylkeä. Ja muista mitään kylmää, ei pannulle, eikä grilliin.
- HTZA
Antoi kadehdittavan hyvän neuvon grillille, ja varsinkin lihalle. En olisi pystynyt parempaan neuvoon. Tätä eivät ämmänläyskät pysty sisäistämään. Ja siksi joutavat siivoamaan. Miehet vaistoavat, montako lämpöasteen sadasosaa mikäkin ruoka tarvitsee. Ja mausteiden määrän he pystyvät, helposti, arviomainaan kouransa kupilla, ei siihen tee-ja muita lusikoita tarvita. Mummot ovat sen aina oppineet miehiltä, tarpeeksi kun möhlii niin jo tulee, aikanaan, mieheltä tyytyväinen murahdus. Niin ne mummonmuusit ja äidin lihapullat syntyvät. Aamukahvit voivat naiset keittää, pitää vain muistaa laittaa jääkaapin oveen mittasuhteet.
- ei sili....
kokeillut tuta uunin grillivastuksen hyväksikäyttöä. Täytyypä kokeilla tehdä viikon eri ruuat yhdellä kertaa uuniin levitellen :-) .... Taidanpa hankkia mikroaaltouunin niin monesta pikkuongelmasta selviää.
- ei sili....
HTZA kirjoitti:
Antoi kadehdittavan hyvän neuvon grillille, ja varsinkin lihalle. En olisi pystynyt parempaan neuvoon. Tätä eivät ämmänläyskät pysty sisäistämään. Ja siksi joutavat siivoamaan. Miehet vaistoavat, montako lämpöasteen sadasosaa mikäkin ruoka tarvitsee. Ja mausteiden määrän he pystyvät, helposti, arviomainaan kouransa kupilla, ei siihen tee-ja muita lusikoita tarvita. Mummot ovat sen aina oppineet miehiltä, tarpeeksi kun möhlii niin jo tulee, aikanaan, mieheltä tyytyväinen murahdus. Niin ne mummonmuusit ja äidin lihapullat syntyvät. Aamukahvit voivat naiset keittää, pitää vain muistaa laittaa jääkaapin oveen mittasuhteet.
sainpahan oikein törkeän nurjasti käyttyvän kahveepannun kun entisen sopuisan tilalla onkin yök-termospannu, kahvit lirutellaan suoraan termokseen ja voihan filetti: Jos ei yläluukku ole jokaikisestä sivukohdasta pamautettu tiukkaan kiinni niin höyryt purskahtelee poroineen riehahdellen, jos pannusta unohtaa yhden pikkuosan pois niin tippalukko ei päästä läpi. Jos tippalukon ja tuon pikkuisen irtoläpykän paikka on eri kuin millilleen oikeen niin kaadettaessa pannu on taas tyhjä ja hirmuinen liru lörähtää aluselle.
- JekkuKonttori
Ei kai paistettavat jumitu pohjaan jos käyttää riittävän määrän rasvaa eikä julmetusti käytä lämpöä.Näin on ainakin ennen onnistunut ruuanlaitto ja paistaminen,mutta nykyään kun kaikenlainen rasva on pahasta niin kokkaaminenkin on muuttunut älyttömäksi tuskailuksi jota kukaan ei enään osaa ja luonnollinen huvi on tullut välttämättömäksi pahaksi.
- ei sili....
ja meinasin siirtyä uusille jutuille hankkimalla monilokeroisen höyrytyslaite systeemiin (ei höyrykattila). Kaikki vanhat (lähes) jäi entiseen huusholliin. Pannun virkaa tekee pikkuruinen wokkipannu vaan tavat on entiset (siis keitto ja paistomenetelmät). Munankeittoon on paras varmastikin hankkia munankeitin ettei tule kahdentunnin munia.
Ei pidä käräyttää makkaroita eikä pihvejä sisällä paistinpannun pohjaan. Eikö teidän lähistöllä ole ulkotulentekopaikkaa siellä voi paistaa makkaran tikun nokassa sellaiseksi kuin haluaa.
- ei sili....
uusi ympäristö niin tuttu ja makkaranpaisto kyllä vaatisi vähintään rannan ja nuotion ja mato-ongen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1372021
Toivotko koskaan mies...
Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.1311696Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial11526Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras881433- 321431
Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta
Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne1321254Olisin valmis salaisiin tapaamisiin
Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet581196- 251140
Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221031- 59961