Olen 16 vuotias tyttö olen selvinnyt rajusta kolarista turvavyön ansiosta,siksi olen yrittänyt valistaa ihmisiä aina kun mahdollista.En ymmärrä että jotkut ottavat riskin oman elämänsä tai terveytensä kustannuksella.Kerron mielelläni tarkemmin kysykää mitä haluatte.
Elossa turvavyön ansiosta
10
2000
Vastaukset
- kivi
Olitteko liikkeellä millasella porukalla, vai minkä ikänen olit kun tää sattui?
- kesäheinä*
Kolmisen vuotta sitten tää sattui Ruotsin puolella,olimme tulossa Tornioon kahden pojan kanssa jotka ovat kavereitani,automme törmäsi rekan perävaunuun joka lähti linkkuun ja tuli kaistallemme suoraan päälle.Automme murskautui pahasti ja pojat kuolivat ehkä heti itse menetin tajuni enkä muista siitä mitään,Heräsin sairaalassa karmeaan kipuun kaikkialla kehollani mustelmia oli paljon sekä murtumia lantiossa,kivut vähitellen helpotti ja murtumat parani ja palasin normaaliin elämään.Poikia eivät vyöt pystyneet auttamaan kun auto murskautui niin pahoin edestä,mutta minä takana selvisin vöissä ilman vakavia vammoja ja nyt olen kiitollinen elämälle sen jokaiselle aamulle.
- kevätpäivä
kesäheinä* kirjoitti:
Kolmisen vuotta sitten tää sattui Ruotsin puolella,olimme tulossa Tornioon kahden pojan kanssa jotka ovat kavereitani,automme törmäsi rekan perävaunuun joka lähti linkkuun ja tuli kaistallemme suoraan päälle.Automme murskautui pahasti ja pojat kuolivat ehkä heti itse menetin tajuni enkä muista siitä mitään,Heräsin sairaalassa karmeaan kipuun kaikkialla kehollani mustelmia oli paljon sekä murtumia lantiossa,kivut vähitellen helpotti ja murtumat parani ja palasin normaaliin elämään.Poikia eivät vyöt pystyneet auttamaan kun auto murskautui niin pahoin edestä,mutta minä takana selvisin vöissä ilman vakavia vammoja ja nyt olen kiitollinen elämälle sen jokaiselle aamulle.
Oltiin ajelemassa ns. peltoautolla veljeni sekä hänen kavereiden kanssa, meitä oli ahtautunut neljä nissan micraan,en ole ollut mikään aktiivinen turvavyön käyttäjä mutta onnekseni kuski vaati kaikkia kytkemään vyöt sillä automme meni kolme kierrosta katon kautta ympäri.Täytyy sanoa oli hurjaa menoa keskipakovoima repi ulos mutta vyöt piti auton sisällä,tämän jälkeen ovat vyöt olleet aina kiinni oli sen verran kova opetus olkaa te muut viisaampia kun minä ja uskokaa ilman omaa kokemusta.Kuskille olen kiitollinen saattaisin olla nyt pyörätuolissa,koska järki ei minua paljon pakottanut ennen tätä opetusta.
- vyötä
Kun mä jouduin onnettomuuteen. Ajettiin tieltä ulos, pari kertaa katon kautta ympäri ja kiveen.
Kellään autossa olevista ei ollu turvavyötä.
Poliisit saapuivat paikalle ja sanoivat et jos meil ois ollu vyöt ni oltais kuoltu kaikki!
Murtumalla selvisin onneksi!- pera
Näinkin voi käydä mutta älkää ottako mallia edellisestä kirjoittajasta,sillä todennäköisyys että joudutte kolariin jossa vöistä on haittaa on tosi pieni.Noin 90 prosentissa tai ylikin on vöistä apua ja alle 10 taas haittaa,joten kannattaa käyttää vöitä aina.
- Tiina
Mutki on turvavyö pelastanu. Oltiin kaverin porukoiden kanssa pari vuotta sitte automatkalla uimaan. Mä ajattelin etten tarvi turvavyötä niin lyhyellä matkalla, mutta onneksi kiinnitin lopulta vyön. Kaverin mutsi (joka ajoi) sai sairaskohtauksen ja auto meni pari kertaa katon kautta ympäri ojaan. Ilman vyötä olisin ehkä nyt pyörätuolissa tai jotain vielä pahempaa.
Jos jaksat kesäheinä* niin lähetä mulle mailia
[email protected]
Haluaisin vaihtaa mielipiteitä mm. turvavyön käytöstä.
t. Tiinuska
Iloista kevään jatkoa kaikille teille! =)- kipsikäsi
Olen selvinnyt kahdesta vakavasta auto-onnettomuudesta turvavyön ansiosta. Käyttäkää hyvät ihmiset vyötä!
- pajunkissa
kipsikäsi kirjoitti:
Olen selvinnyt kahdesta vakavasta auto-onnettomuudesta turvavyön ansiosta. Käyttäkää hyvät ihmiset vyötä!
Ajeltiin perheeni kanssa kun vastaantulija suistui keulaan,olin kahden veljeni kanssa takana kaikilla oli turvavyöt minä istuin keskellä jossa minullakin oli kolmipistevyö.Vastaantulleessa autossa oli äiti kolmen lapsen kanssa hekin vöissä,joten kukaan ei loukkaantunut mainittavasti vaikka autot meni lunastukseen.Vyön aiheuttama mustelma muistuttaa turvavyön tärkeydestä käyttäkää ihmeessä.
- Hieno juttu
Hieno juttu, että pelastuit ja kerrot asiasta. Olen itsekin joutunut kolariin, mutta turvavyön ansiosta selvisin säikähdyksellä.
- Kolti
Oli synkkä joulukuinen yö. Olin pari vikkoa yli 18 ja kundikaverilla napsahti tai sitten oli näyttämisen halua. Hän ajoi 120 km/h mutkaisella pikkutiellä. Jossain vaiheessa muistan huutaneeni, että hiljennä, me törmätään satavarmasti johkin. Se karjui, että pysyy se ovi kiinni pitämättäkin, kun puristin jo hysteerisenä ovenkahvasta. Tuli oikealle kaartuva asvalttimutka ja siinä heitto. Tie peilijäässä, muttei lunta. Yhtäkkiä tajusin, että auto on menossa oikealle koivikkoon, mutta kuski sai korjattua, mentiinkin vasemmalle pellolle, liittymän kohdalta kerien pellon takanurkkaan. Kaikki pirstoutui, paitsi minulle jäi kaikki ehjäksi, puhelin, vaatteet, silmälasit, cd:t yms. Vain neljä tikkiä silmäkulmaan ja luunsiru polvesta irti. Avasin turvavyön ja lähdin lähimpään taloon apua hakemaan. Kaverille ilmarinta ym. kivaa. sinä yönä jopa kovanaama isäni uskoi suurempiin voimiin. Jäljelle jäi hyperventilaatiokohtaukset autokyydissä ja pienenpieni arpi silmäkulmaan. Ja tietenkään emme ole enää kundin kanssa kimpassa, mutta se onkin jo eri tarina...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4013328Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3151546En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n841342- 1091341
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991315Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591265- 481175
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi801082Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa26985- 33867