Diplomi-insinööri

leuku93

Mitä voi diplomi-insinööri koulutuksen jälkeen alkaa tekemään? Itse ajattelin kirjoittaa äidinkielen, englannin, fysiikan, pitkän matemattikan ja sen jälken tampereelle opiskelemaan diplomi-insinööriksi. Voitko ryhtyä esim. piirtämään taloja ja tehdä niistä sellaiset piirustukset että sen voisi rakentaa ja saada siihen rakennusluvat. Ajattelin perustaa sellaisen yrityksen sitten kun on taitoa ja tietoa tullut työssä. Siinä yrityksessä suunnittelisin asunnon tilaajalle ja sitten tekisin sen pohjalta kuvat joille saa rakennusluvat. Ja sitten alaiset rakentaisivat sen ja alaiset tekisivät myös korjaus töitä.

8

2425

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RAK-LVI-TEK

      Haluat siis perustaa pienen rakennussuunnittelu toimiston? Se on aika kovasti kilpailtu ala. Mistä saat alkupääoman? Vuokra pitää maksaa. Mistä ne "alaiset"? Palkka pitää maksaa. Mistä asiakkaat? Vaatii markkinointia. Lamalle altis ala, kun asiakkaita ei löydy. http://fi.wikipedia.org/wiki/Rakennussuunnittelu olisit aloittelija --> ei asiakkaita Jos nyt olisi nousukausi, niin voisi varmaan olla mielenkiintoinen ala, mutta lama tulee lama tappaa

      • tietäjä.

        Liioittele. Toki ala on kovasti kilpailtu, mutta yrittämisen halua ei pidä lannistaa turhalla jaarittelulla joka yrittäjälle on muutenkin selvää.

        Ja aina sitä on yrittäjänä "aloittelija" jos ei koskaan aloita. Nämä on niin näitä tyypillisiä älyttömiä käsityksiä miksi ei muka kannattaisi olla yrittäjä.

        Kaiken lisäksi, aloittajalla on vielä hyvin aikaa miettiä pääoman lähteitä ja muuta sen sellaista, koska juuri nyt se ei ole ajankohtaista.

        Yrittäjyyttä voi verrata puuhun kiikkumiseen. Normaali työläinen työskentelee puun juurella ja nauraa sille kun, yrittäjä yrittää kiivetä ylös puuhun mutta tippuu aina alas. Silti tippuessaankin yrittäjä näkee enempi maailmaa mitä se joka on kyykkinyt koko elämänsä puunjuurella.


    • perusteella

      suosittelisin, että käyt ensin peruskoulun loppuun...

    • piirtävät
    • Anonyymi

      Mitä teet nykyään?

    • Anonyymi

      Diplomi-insinööritutkinnpn jälkeen voi ryhtyä tekemään aivan mitä tahansa, mutta järkevintä on valita ala, jossa tutkinnosta ja sen tiedoista on hyötyä.

      Toisaalta ei tutkinto rajaa mitään ammattialaa poiskaan. Joillakin aloilla tietyn opintoalan di-tutkinnosta on hyötyä enemmän, joillakin taas vähemmän.

      • Anonyymi

        Diplomi-insinööritutkinnpn jälkeen joutuu todennäköisesti tekemään mitä sattuu löytymään, ihan muita kuin koulutusta vastaavia hommia


    • Anonyymi

      Nostamaan työttömyyskorvausta

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      267
      2451
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2401
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1578
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      45
      1465
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1367
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1339
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1240
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1039
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1009
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe