Mitä voi diplomi-insinööri koulutuksen jälkeen alkaa tekemään? Itse ajattelin kirjoittaa äidinkielen, englannin, fysiikan, pitkän matemattikan ja sen jälken tampereelle opiskelemaan diplomi-insinööriksi. Voitko ryhtyä esim. piirtämään taloja ja tehdä niistä sellaiset piirustukset että sen voisi rakentaa ja saada siihen rakennusluvat. Ajattelin perustaa sellaisen yrityksen sitten kun on taitoa ja tietoa tullut työssä. Siinä yrityksessä suunnittelisin asunnon tilaajalle ja sitten tekisin sen pohjalta kuvat joille saa rakennusluvat. Ja sitten alaiset rakentaisivat sen ja alaiset tekisivät myös korjaus töitä.
Diplomi-insinööri
8
2263
Vastaukset
- RAK-LVI-TEK
Haluat siis perustaa pienen rakennussuunnittelu toimiston? Se on aika kovasti kilpailtu ala. Mistä saat alkupääoman? Vuokra pitää maksaa. Mistä ne "alaiset"? Palkka pitää maksaa. Mistä asiakkaat? Vaatii markkinointia. Lamalle altis ala, kun asiakkaita ei löydy. http://fi.wikipedia.org/wiki/Rakennussuunnittelu olisit aloittelija --> ei asiakkaita Jos nyt olisi nousukausi, niin voisi varmaan olla mielenkiintoinen ala, mutta lama tulee lama tappaa
- tietäjä.
Liioittele. Toki ala on kovasti kilpailtu, mutta yrittämisen halua ei pidä lannistaa turhalla jaarittelulla joka yrittäjälle on muutenkin selvää.
Ja aina sitä on yrittäjänä "aloittelija" jos ei koskaan aloita. Nämä on niin näitä tyypillisiä älyttömiä käsityksiä miksi ei muka kannattaisi olla yrittäjä.
Kaiken lisäksi, aloittajalla on vielä hyvin aikaa miettiä pääoman lähteitä ja muuta sen sellaista, koska juuri nyt se ei ole ajankohtaista.
Yrittäjyyttä voi verrata puuhun kiikkumiseen. Normaali työläinen työskentelee puun juurella ja nauraa sille kun, yrittäjä yrittää kiivetä ylös puuhun mutta tippuu aina alas. Silti tippuessaankin yrittäjä näkee enempi maailmaa mitä se joka on kyykkinyt koko elämänsä puunjuurella.
- perusteella
suosittelisin, että käyt ensin peruskoulun loppuun...
- piirtävät
arkkitehdit. Jos DI kiinnostaa, katso: http://www.tekniikkatalous.fi/teekkariksi/ http://www.tek.fi/index.php?id=427
- Anonyymi
Mitä teet nykyään?
- Anonyymi
Diplomi-insinööritutkinnpn jälkeen voi ryhtyä tekemään aivan mitä tahansa, mutta järkevintä on valita ala, jossa tutkinnosta ja sen tiedoista on hyötyä.
Toisaalta ei tutkinto rajaa mitään ammattialaa poiskaan. Joillakin aloilla tietyn opintoalan di-tutkinnosta on hyötyä enemmän, joillakin taas vähemmän.- Anonyymi
Diplomi-insinööritutkinnpn jälkeen joutuu todennäköisesti tekemään mitä sattuu löytymään, ihan muita kuin koulutusta vastaavia hommia
- Anonyymi
Nostamaan työttömyyskorvausta
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun302796Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5081817Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171800- 171414
Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si721290- 241245
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431178Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?761131- 311008
UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa
Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa97997