Muistunut mieleen, kun olin nuori ja tein lähtöä maailmalle kotoota. Sanoivat vanhempani, että jos "jotain" tulee, niin aina on kodin ovet auki palata. Eämä onkin tähän asti mennyt ihan mukavasti, kunnes viime aikoina ylitsepääsemättömän tuntuiset ongelmat ovat tulleet elämääni. muistunut mieleen nuo vanhempain sanat, joita silloin en sen kummemmin noteerannut, ihme, että jääneet edes mieleen. Mutta kuinka ollakaan, niille vain oisi nyt käyttöä, paitsi etten voi sinne kotiin mennä, on monta estettä. Kiitos kun luit.
saanko kirjoittaa tänne?
6
373
Vastaukset
- ajastin
Esteitä elämä usein kasaa omien päätösten kautta. Kun miettii mistä solmut tuli, mistä kaikki alkoi voi ehkä esteen purkaa. Se vaatii puhumista, jotta aukeavat. Uskomista itseensä. Elämämme on ainutkertainen, rakkaat ja ystävät myös, niin sinäkin. Sanotaan ettei ole ylipääsemättömiä ongelmia. Selviävät jos uskaltaa kertoa omat tunteensa. Anteeksi pyytäminen ja antaminen on rakkautta. Puhuminen selvittää monta asiaa. Eiköhän vanhempasi siihen pysty ja sinä myös. Onnea elämääsi.
- Vanhat vanhemmat
No, ei kyllä enää käy vaikeuksien sattuessa 5-kymppiseltä 'lapselta kotiinpaluu'. Vanhemmat jo vanhuksia ja turha mennä heidän vaivoikseen, asia on muuttunut jo miltei päinvastaiseksi: Vanhemmat voi pikemmin tarvita jo huolenpitoa.
- ccccchhh ain
Vanhat vanhemmat kirjoitti:
No, ei kyllä enää käy vaikeuksien sattuessa 5-kymppiseltä 'lapselta kotiinpaluu'. Vanhemmat jo vanhuksia ja turha mennä heidän vaivoikseen, asia on muuttunut jo miltei päinvastaiseksi: Vanhemmat voi pikemmin tarvita jo huolenpitoa.
aattelikin vain poikketa raattaamasa. joson nuarena alle kakskyppisenä saanu mukulansa ei oosi viäl iha vanhus itekää. Siitä vois olla apu kummalleki, eikä vaivaa.
- herman hult
isä ajeli takaa tähtipistoolin kanssa, sotahullu kun oli, yritti ampua, mutta ei osunut
- capt.cöpenick <
Niin segertvarmasti tommottista kokemuksista. Minun isän sodanvastaisuus lujittui sodassa entisestään. Kaksi meistä lapsista sai vaikeasti korjattavat traumat sota-ajan ankeista ajoista. Mitä sitten heillä, joiden kodit jäivät rajojen taakse?
Tuskin näitä ikäryhmiä on Buchenwaldin aidalla erotettu toisistaan. Jos tunnet tarvetta kirjoittaa seitsemänkymppisiin, niin siitä vaan! Niitä mainitsemiasi kotiin menemisen esteitä, ei vieras tietenkään tiedä, mutta jos vanhempasi ovat elossa, en ymmärrä, miksi et voisi ottaa heihin yhteyttä. Itselläni on noin viisikymmpiset lapset, jotka ovat tervetulleita luoksemme iloineen ja suruineen. Elämä ei ole pelkästään ruusuilla tanssimista, ja onhan niissä ruusuissakin piikkejä, mutta ainoa ylipääsemätön este on kuolema. "Niin kauan kuin on elämää, on myös toivoa", on vanha fraasi, mutta se pätee edelleen. Toivotan Sinulle hyvää kotimatkaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei194983Jännitän sinua J mies
Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.1271575- 1011450
Kuinka kauan kesti että ihastuit
Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi701389Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa
"Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli3281309- 491298
Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti
Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk721200Tunneälyä testaamaan!
Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/12541035- 86935
Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?
En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?50928