Mikä on, kun uudella pöytäkoneella littunäytöllä vanha kunnon Picasa (3) hidastelee, aluksi toimi normaalisti.
Ohjelman Terävöinti ei toimi ollenkaan, tai toimii suurella viipeellä hitusen. Terävöintipalkki on aloitettaessa vasemmalla, kun se yleensä on ollut keskellä ja liukuu siitä ketterästi käsittelijän ohjauksessa. Nyt se ei liiku, vaan antaa odottaa ja siirtyy sitten minuutin päästä hitaasti osoitettuun kohtaan, ja mikä pahinta, kuva ei terävöidy, vaan valaistuu vaan vähän.
Läppärissäni, jossa on myös Vista, Picasa 3 toimii moitteetta, joten ongelma on konekohtainen.
Onko kellään muulla noin, että ohjelman yksi kohta ei toimi, ja muut toimivat korkeintaan vähän hidastellen?
Olen poistanut ohjelman varman 10 kertaa ja ladannut uudelleen, mutta aina vaan mättää, Terävöinti ei toimi. Onko mitään tehtävissä? Picasa olisi muuten minulle sopiva ohjelma.
Picasa 3 mättää
kuvaaja bb
6614
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Onko kyseessä versio 3.1.0? Samalla tavalla kyseinen säätö käyttäytyy, ilmeisesti bugi jos säätö on aikaisemmassa versiossa toiminut oikein.
On juuri tuo versio, uusin versio siis, joka on netissä. Onko mitään tehtävissä, jos on bugi? Löytyisikö selko-ohjetta tasolla melkein blondi?
Ilmeisesti säädön hitauteen vaikuttaa prosessoriteho. Säädön voi "palauttaa" vanhaan versioon pitämällä shift näppäintä pohjassa samalla kun liikuttaa säädintä. Toinen vaihtoehto on napsauttaa säätimen uraa sen sijaan että vetäisi itse säädintä.
Vinkki toimii, kiitos siitä. Shiftiä pityää kuitenkin painaa joka kerta, kun avaa Terävöinti-muokkauksen. Kummallista!
Nyt tuo hidastelu on levinnyt viime kesänä ostettuun läppäriinikin, vaikka ohjelma on tähän saakka toiminut moitteetta.
Minusta tuntuukin, että vika ei ole prosessorissa, vaan itse Picasassa, koska ohjelma on siis ennen toiminut koneella hyvin, ja nyt siis muuttunut hitaaksi. Jos kyseessä olisi prosessorin hitaus, vika olisi mielestäni aina, eikä ilmenisi yhtäkkisesti muuttuen.
Ja vielä, molemmat koneeni ovat uusia, alle vuoden ikäisiä, eli ihan tehokkaita.
Harmi, olin tyytyväinen tähän Picasa-ohjelmaan!
Otsikossa kaikki!
nimimerkissä on kaiken lisäksi muuta